Quantcast
Channel: Mesna jela • Reci Peci
Viewing all 132 articles
Browse latest View live

Pohani odresci sa sjemenkama

$
0
0

Pohani odresci sa sjemenkamaPohani odresci sa sjemenkama bili bi jedni sasvim obični pohani odresci koji se u našoj kuhinji nađu prilično često na jelovniku da se u cijelu priču nije umiješala jedna vrećica miješanih sjemenki sezama, lana i suncokreta. Sjemenke svih mogućih vrsta često koristim u prehrani i to najčešće prilikom pripreme peciva i kruha, bilo da ih ubacim u smjesu za kruh ili kao posip klipićima i kiflicama, i u svakom slučaju daju pecivima baš jednu posebnu notu. No ako sjemenke ubacite u smjesu za paniranje mesa, dobit ćete fantastično hrskavu koricu prefinog orašastog okusa, a uz to ćete na zgodan i jednostavan način iskoristi sve blagodati koje se kriju u tim sitnim zlaćano-smeđim zrncima, a one su doista obilne. U lanenim se sjemenkama krije obilje korisnih esencijalnih masnih kiselina i odlične su za probavu te izvrstan antioksidans pa će vas mnogi nutricionisti uputiti upravo na lanene sjemenke kao nužne za uvođenje reda u zdravu prehranu. Sjemenke sezama su tu da nadoknade gubitak vitamina i minerala, a izvanrednog su okusa upravo ako se lagano prepeku, dok su sjemenke suncokreta male riznice vitamina E koji u mnogome može Pohani odresci sa sjemenkamapomoći našem organizmu. Iako će se mnogi složiti kako se svi bitni sastojci i nutrijenti iz sjemenki najbolje mogu iskoristiti prešanjem istih i korištenjem ulja navedenih sjemenki, i uporaba na ovaj način dobar je početak sa uvođenje sjemenki u prehranu koje se u ljudskoj prehrani koriste već više od 5.000 godina! I kako onda ne iskoristiti sve to u jednom sasvim običnom i jednostavnom ručku kao što su pohani odresci sa sjemenkama?! :) Recept je sasvim jednostavan – ubacite šaku sjemenki u tanjur sa krušnim mrvicama i u završnom koraku paniranja, uvaljajte odreske u mrvice sa sjemenkama. I to je to. U tren oka vaši pohani odresci sa sjemenkama postaju kraljevski obrok koji će se savršeno uklopiti sa jednim sočnim rizi-bizijem i puuuno sezonske miješane salate.

Pohani odresci sa sjemenkama

POTREBNO:

  • 1 file pilećih prsa
  • 2 jaja
  • 5 žlica oštrog brašna
  • 150 g krušnih mrvica
  • veća šalica miješanih sjemenki

PRIPREMA:

  1. Od filea napraviti odreske, posoliti ih i popapriti. Odrecsi će biti posebno sočni ako ih par sati prije namočite u mlijeko!
  2. Panirati odreske: uvaljati prvo u brašno, potom u razmućena jaja koja valja posoliti, a potom u smjesu od krušnih mrvica i sjemenki.
  3. Pržiti odreske u vrućem ulju sa obje strane dok ne dobiju lijepu zlaćanu boju i hrskavu koricu. Ocijediti odreske od suvišne masnoće na papirnom ubrusu.
  4. Poslužiti uz prilog po želji.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama:

Panirati odreske u smjesi mrvica i sjemenkiIspohati odreske u puno vrućeg ulja s obje straneOcijediti odreske od masnoće na ubrusuPOslužiti uz rizi-bizi ili prilog po želji. Dobar tek!

(Ukupno 121 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Pohani odresci sa sjemenkama appeared first on Reci Peci.


Piletina marinirana u soja umaku, medu i limunu

$
0
0

Piletina marinirana u soja umaku, medu i limunuPiletina marinirana u soja umaku, medu i limunu donijet će dašak Azije za vaš obiteljski stol, a istodobno ćete uživati u vrhunskom obroku koji se priprema vrlo jednostavno. Tajna ovog prefinog sočnog mesa leži u marinadi koja se se sastoji od kombinacije umaka od soje, meda i limuna koji nježnom pilećem mesu daju fantastičan okus i sočnost. Okus ovog jela je slatko kiselkasti, i ukoliko niste navikli na ovakve kombinacije isprva će vam biti neobično, no uz prilog od sočne krem riže s tikvicama olakšat ćete posao vašim okusnim populjcima i doista uživati u finom obroku. Druga dobra strana ovog jela je to što se priprema relativno brzo, (kao i većina jela kineske kuhinje) pa ćete tako u svega 30-tak minuta na stolu imati gotov ručak. Na ovaj način možete pripremiti sve dijelove piletine, no bijelo meso će biti najprije gotovo, za razliku od batka ili zabatka koje je na kostima pa će mu trebati duže vrijeme termičke obrade. Jedina stvar sa kojom morate biti oprezni je to da morate paziti da vam piletina dok se peče ne zagori, što bi se vrlo lako moglo dogoditi zbog meda u marinadi, pa svakako preporučam da ovo jelo pripremate ili u teflonskoj ili keramčkoj tavici koje imaju slojeve protiv prijanjanja i meso se vrlo lako odlijepi od dna posude. Oko soja umaka također ne morate previše brinuit, jer danas ga se može naći na policama u govoto svim trgovinama i trgovačkim lancima po pristupačnoj cijeni. Dakle, pripremite se na odličan ručak, jer ova će vas piletina marinirana u soja sosu, medu i limunu oduševiti!

Piletina marinirana u soja umaku, medu i limunuPiletina marinirana u soja umaku, medu i limunu

POTREBNO:

  • 1 pileća prsa
  • 2 batka
  • prsohvat češnjaka u granulama
  • prstohvat ružmarina i majčine dušice
  • 1 dl bijelog vina
  • 1 dl vode
  • Za marinadu: 5 žlica soja umaka, 3 žlice meda, sok od 2 limuna

PRIPREMA:

  1. Piletina marinirana u soja umaku, medu i limunuMeso narezati na odreske, posipati češnjakom sa svih strana pa zaliti marinadom koju ste pripremili od soja umaka, meda i limunovog soka. Poklopiti i pustiti da ostoji ili preko noći ili bar 3 sata uz barem 3 okretanja mesa tijekom mariniranja.
  2. Meso izvaditi iz marinade i lagano ga ocijediti, pa pržiti na malo ulja na tavici sa obje strane. Doliti vino i vodu, dodati ružmarin i majčinu dušicu. Kada meso opet ostane ‘na suhom’, doliti ostatak marinade, pa na laganoj vatrici kuhati dok se umak ne reducira. Ako želite gušći karameliziran umak koji će i mesu dati posebno lijep ‘karamel’ izgled  i okus pustite da ispari skoro do kraja, a ako želite nešto rijeđi umak, tada ga skinite s vatrice ranije.
  3. Jelo poslužiti uz pirjanu rižu s tikvicama i salatu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Pržiti mariniranu piletinu u tavici s obje strane dok ne porumeniDoliti na kraju prženja preostalu marinadu

Poslužiti jelo uz pirjanu rižu s tikvicama

 

(Ukupno 180 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Piletina marinirana u soja umaku, medu i limunu appeared first on Reci Peci.

Rižoto s kozicama – ukusan 30-minutni ručak

$
0
0

Rižoto s kozicamaRižoto s kozicama jedno je od onih jela koje vrlo brzo postane omiljeno, bez obzira odluče li ga pripremati zaposleni ljudi koji kasno dođu doma s posla i nemaju previše vremena boraviti u kuhinji te im je prioritet ručak gotov u svega 30-tak minuta, ili ga pripremaju istinski gastronomi koji cijene ukusan i dobar zalogaj okusa tako finog da se topi u ustima. Tajna ovog finog rižota s kozicama krije se u samo nekoliko jednostavnih pravila, te u koliko ih budete slijedili, rižoto s kozicama ispast će vam jednako savršen kao što je ovaj na fotografijama i za svega 30-tak minuta dom će vam ispuniti predivan miris od kojega ćete zaboraviti na sve brige, a život će se odmah učiniti ljepšim 😉 Dakle, za rižoto je bitno nekoliko stvari: riža mora biti kvalitetna, okruglastog zrna (najbolje Arborio) jer upravo takva riža sadrži puno škroba i savršena je za pirjanja i rižota jer bude kremasta, a opet se ne raskuha; svi sastojci se moraju pirjati zajedno (povrće, kozice i riža) na laganoj vatrici uz često miješanje; temeljac (obavezno temeljac, ne voda!) se u rižoto s kozicama mora dodavati postepeno, a ako imate novi Podravka temeljac za riblja jela koji se priprema vrlo jednostavno i jelima daje pravu punoću okusa, rižoto s kozicama će vam uspjeti kao da ste ga naručili u nekom vrhunskom restoranu! Evo recepta:

Rižoto s kozicamaRižoto s kozicama

POTREBNO:

  • 1 manji luk
  • 2 manja poriluka
  • 1 češanj češnjaka
  • 200 g očišćenih kozica (zamzrnuti proizvod)
  • 2 šalice Arborio riže (300 ml)
  • 1 l  vode (za temeljac)
  • 2 pakiranja/srca Podravka temeljca za riblja jela
  • 150 ml bijelog suhog vina
  • 50 g maslaca
  • 2 žlice vrhnja za kuhanje (ili kiselog vrhnja)
  • 80 g ribanog parmezana
  • sol, papar, vlasac

PRIPREMA:

  1. U 1 l vruće vode otopiti Podravka temeljac za riblja jela kako biste dobili ukusni riblji temeljac za podlijevanje rižota tijekom kuhanja.
  2. Na malo maslinovog ulja pirjati sitno sjeckan luk i poriluk 2-3 minute. Dodati protisnuti češnjak i kozice, promiješati, podliti sa vinom, posoliti i popapriti pa pirjati dok tekućina ne ispari.
  3. Dodati rižu, pa uz miješanje pustiti da se riža lagano istostira (3-4 minute).
  4. Dodati temeljac (2-3 dl), promiješati, pirjati nekoliko minuta, pa opet podliti temeljcem. Ovo je postupak koji ćete sami procijeniti koliko puta treba ponoviti:  promiješati i dodavati temeljca, jer sve zavisi od vrste riže i koliko se ona brzo ukuhava. Ukoliko koristite Arborio rižu, rižoto će, od trenutka dodavanje riže u jelo, biti gotov za 16-18 minuta.
  5. Pred kraj kuhanja, a nakon 15-tak minuta dodati u rižoto s kozicama vrhnje za kuhanje ili kiselo vrhnje, maslac i parmezan, promiješati kako bi se svi sastojci proželi, te pustiti rižoto da počiva 5-10 minuta prije posluživanja.
  6. Servirati rižoto posipan dodatno parmezanom i svježe sjeckanim vlascem. Čaša suhog bijelog vina savršeno paše uz ovo jelo.
  7. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pirjati luk i porilukDodati koziceDodati rižu, te nastaviti podlijevati temeljcemRižoto s kozicamaposlužiti uz čašu bijelog vina! Dobar tek :)Rižoto s kozicama uz Podravka temeljac za riblja jelaRižoto s kozicama

(Ukupno 1.987 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Rižoto s kozicama – ukusan 30-minutni ručak appeared first on Reci Peci.

Okruglice od puretine i tikve

$
0
0

Okruglice od puretine i tikveOkruglice od puretine i tikve savršeno su jesensko jelo koje dokazuje da se uz samo nekoliko sastojaka može napraviti vrhunski obrok i ručak za pamćenje. Mljevena puretina mogla bi sasvim jednostavno završiti u obliku najobičnijih faširanaca, i ne bi tu bilo ništa pogrešno jer faširanci iliti polpete su jako fini naročito uz npr. restani krumpir. Ništa pogrešno i jako fino, ali tako dosadnooooo :) I zato sam odlučila od puretine koja je inače malo specifičnog okusa i prilično suha ali zato i jedno od najzdravijih vrsta mesa, napraviti fine okruglice u čije sam samo srce stavljala po kockicu sočnog edamera, a da bi stvar bila bolja u puretinu sam ubacila 1/2  naribane, fine muškatne butternut tikve koja je svojim specifičnim okusom samo upotpunila cijeli doživljaj. Uz okruglice od puretine i tikve sam umjesto krumpira, pripremila domaće široke rezance sa satarašom (eh da, trebalo je iskoristiti zadnje od zadnjih rajčica i papričica iz vrta) i sve u svemu, svi smo bili oduševljeni ovim koloritnim ručkom usred tjedna. Budući sam tih okruglica ispekla malko previše, prerezane na polovice, dobro su poslužile kao punjenje u sendvičima koje si klinci nose u školu za užinu, dakle i ručak i užina = dvije muhe jednim udarcem 😉

Okruglice od puretine i tikveOkruglice od puretine i tikve

POTREBNO:

  • 500 g mljevenog purećeg mesa
  • 1/2 butternut tikve
  • 1 jaje
  • šalica (2 dl) krušnih mrvica + 1/2 šalice za uvaljavanje
  • 1 žlica kiselog vrhnja
  • svežanj peršinovog lišća
  • žlica sjeckanog vlasca
  • 2 češnja češnjaka
  • 1 manji luk
  • 2 žličice slatke crvene mljevene paprike
  • vegeta, sol, papar
  • 80 g sira edamera

PRIPREMA:

  1. Tikvu oguliti i naribati na ribež. Sir izrezati na male kockice.
  2. U većoj posudi pomiješati meso, ribanu tikvu, jaje, vrhnje, krušne mrvice, sitno sjeckan luk i češnjak, peršin, vlasac i ostale začine. Sve skupa dobro premijesiti rukom dok masa ne postane kompaktna.
  3. Od pripremljene mase, uzimati po malo u ruku, u sredinu utisnuti komadić sira pa oblikovati okruglicu veličine malo manje od ping-pong loptice. Svaku okruglicu uvaljati u krušne mrvice.
  4. Pržiti okruglice u dubokom ulju dok lijepo ne porumene. Ocijediti ih na papirnom ubrusu od viška masnoće.
  5. Poslužiti uz prilog po želji, ili ovako kao što smo to mi, uz sataraš sa širokim rezancima.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti smjesu od puretine i tikve, te sir za punjenjeNapraviti okrugliceOkruglice pržiti u dubokom uljuPoslužiti okruglice uz sataraš...dobar tek!Okruglice od puretine i tikve punjene sirom

(Ukupno 250 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Okruglice od puretine i tikve appeared first on Reci Peci.

Pileći burgeri na ReciPeci način

$
0
0

Pileći burgeriPileći burgeri dogodili su nam se jedne subote sasvim slučajno za ručak i to nakon neuspjelog pokušaja izrade ćevapa od pilećeg mesa. Naime, smjesa za ćevape mi je ispala toliko mekana da nije bilo šanse da oblikujem ikakve valjčiće, a kamoli da ih uvijam oko štapića kako sam to prvotno zamislila. Da li je tome kumovalo to što u smjesu nisam stavila jaje koje bi sve skupa držalo na okupu pa možda i ‘stegnulo’, ne znam, no jaje nikako nisam htjela jer ga ne stavljam niti u smjesu za klasične ćevape od miješanog mesa. Uglavnom, napravljena smjesa od mljevenog pilećeg mesa je već bila napravljena i tako su nastali ovi urnebesno fini pileći burgeri koji sasvim sigurno mogu parirati (a rekla bih i nadmašiti ih) bilo kojem fast food hamburgeru, a moram li uopće reći koliko su ovakvi pileći burgeri spremljeni od provjerenog laganog pilećeg mesa zdraviji?! Kuhati baš volim i naravno da sam uvijek sretna kad mi to što kuham uspije i kada bude fino, ali kada uspijem oduševiti svoje klince nečim ovakvim kao što su ih oduševili ovi pileći burgeri, najsretnija sam biće na planeti i ne treba mi niti red bull da mi da krila 😀 Dakle, pileći burgeri tražit će od vas da nabavite jedna pileća prsa i nekoliko zabataka (za pljeskavice), morat ćete nabaviti i kakva fina peciva (ili ih ispeći sami 😉 ) te ćete si morati (i moći) dati oduška sa povrćem kakvo god vam padne na pamet. Malo umaka od jogurta sa vlascem umjesto majoneze, koji listić zelene salata ili radiča, možda koja kriškica luka i rotkvice i vrhunska fast food gozba može početi 😉

Pileći burgeriPileći burgeri

POTREBNO:

  • 200 g filea pilećih prsa
  • 500 g filea pilećeg zabatka
  • 1/2 dl suncokretovog ulja
  • žličica češnjaka u prahu
  • 2 žličice soli, prstohvat papra i mljevne crvene paprike
  • 8 kajzerica (ili bilo kojeg okruglog peciva)
  • glavica zelene salate, rotkvica, mladi luk
  • 180 g čvrstog jogurta
  • žlica sjeckanog vlasca

PRIPREMA:

  1. Pileće meso samljeti (mašina sa meso ili multipraktik), pa u posudi pomiješati sa začinima i uljem. Dobro sve sjediniti, raditi male pljeskavice veličine dlana pa ih pržiti na tavi (ili na grilu) na malo ulja prvo sa jedne, a potom i sa druge strane dok ne postanu zlatno smećkaste boje.
  2. Jogurt pomiješajte sa vlascem, slobodno dodajte malo soli ili češnjaka ako vam tako više paše. Salatu narežite na rezance, a rotkvicu na male ploškice, luk na kolutiće.
  3. Peciva prerežite po sredini pa svaku polovicu prvo premažite sa malo nadjeva od jogurta, potom stavite pečenu pljeskavicu, rasporedite povrće i ako baš želite dodajte ketchup ili kakav umak od rajčice. Poklopite drugim dijelom peciva i to je to! Vaš pileći burger je spreman za uživanje :) Dobar tek!

Recept u slikama: 

(Fotografije posluženog jela na pladnjevima  Beehive !)

Priprema burgera od piletinePileći burgeri na ReciPeci način

(Ukupno 25 čitanja, 2 čitanja danas)

The post Pileći burgeri na ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Salata sa piletinom

$
0
0

Salata sa piletinomSalata sa piletinom, puno povrća i finim dresingom osvježavajuć je i ukusan ručak koji u zadnje vrijeme pripremam često i što je najbolje, moji su klinci oduševljeni njime. Iako pojedinačne vrste povrća iz salate sasvim sigurno ne bi pojeli da im se posluže onako, vulgaris naturalis, samo narezano i eventualno posoljeno, kada se sve skupa zakamuflira finim dresingom na bazi jogurta i majoneze i kada se dodaju začini koji ‘podignu’ okus jela, ova se salata čak i za njih pretvara u pravu gurmansku avanturu. Ono što je također veliki plus je predivni kolorit jela koji također igra veliku ulogu u privlačnosti određenog jela. Salata sa piletinom jednostavno se priprema i odlična je opcija ručka za sve one koji ne žele provesti previše vremena u kuhinji. Sve se nareže, promiješa i gozba može početi! Iako sam ja za ovu salatu meso ispekla, ovdje možete iskoristiti ostatke kuhanog ili pečenog pilećeg bijelog mesa od ručka dan prije, ono će se u ovoj salati također odlično snaći, a okus možete doraditi i popraviti već onako kako vam odgovara. Salata sa piletinom dakle može biti jedan laganiji ručak ili pak večera, odlučite sami. U svakom slučaju, odlična je!

Salata sa piletinomSalata sa piletinom

POTREBNO:

  • 1 file pilećih prsa
  • 250 g šampinjona
  • 1 glavica zelene salate
  • 1 glavica radiča
  • 1 tikvica
  • 3-4 svježe rotkvice
  • 2 paprike (crvena+zelena)
  • 200 g tanko rezane pancete
  • 3-4 tanke šnite integralnog kruha

Za dresing:

  • 100 g majoneze
  • 100 g milerama
  • 180 g jogurta
  • 2 češnja češnjaka
  • 2 žlice sjeckanog vlasca
  • 2 žlice parmezana

začini: sol, papar, mljevena crvena paprika, vlasac, češnjak u prahu

PRIPREMA:

  1. Piletinu posoliti i začiniti paprom i crvenom mljevenom paprikom te ispržiti na tavici s obje strane na malo ulja dok se lijepo ne zapeče.
  2. Za to vrijeme narežemo tikvicu, papriku i šampinjone, začinimo po ukusu i također stavimo peći na tavicu na malo ulja. Povrće se pirja u svom vlastitom umaku svega 10-tak minuta!
  3. Pancetu također pržimo na tavici dok ne postane potpuno hrskava i lomljiva.
  4. Šnite kruha narežemo na kockice, pouljimo, posolimo i začinimo čenjakom u prahu pa ih kratko popržimo na tavi.
  5. Sve sastojke za dressing izmiješamo i posolimo te popaprimo. Zelenu salatu i radič narežemo na manje trakice, dodamo pečeno povrće, pečenu piletinu narezanu na trakice/kockice, pancetu izlomljenu na komadiće, krutone od kruha i dressing i sve dobro izmiješamo.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Isprižiti povrćeIspržiti meso...Narezati meso na trakicePripremiti i sve ostalo...Dodavati jedne sastojke drugima...Dodati i krutone od kruhaSve preliti dresingomDobro promiješati..I poslužiti!

(Ukupno 345 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Salata sa piletinom appeared first on Reci Peci.

Bruschette – brzi, neodoljivi zalogajčići

$
0
0

BruschetteBruschette su jednostavni i upravo neodoljivi zalogajčići koji će uljepšati svaku zabavu i prijateljsko ili obiteljsko druženje, a pripremaju se vrlo jednostavno i brzo. Za bruschette je specifično i to što možete kombinirati doslovno sve okuse i namirnice koje volite i koje su vam pri ruci, te će shodno tome imati samo vašu osobnu notu i okus. Osnova svake bruschette je tanki kruh (francuz) koji se reže u koso kako bi se dobile tanke duguljaste šnitice koje se zatim premazuju češnjakom, zapeku u pećnici i potom nadjevaju nadjevom po želji. Nekako su najčešće i najuobičajenije bruschette sa rajčicom i mozarellom sa pokojim listićem bosiljka, no to ne znači da ih vi ne možete obogatiti još pokojim sastojkom. Tako možete napraviti npr. bruschette sa tunjevinom, sa pancetom, šunkom, sirom rukolom, ili pak sa sa finom zlaćanom kajganom, kao što su ove naše, koja će se savršeno uklopiti sa kockicama rajčice, feta sira i hrskavim komadićima pržene pancete. Ne vjerujete? Probajte samo i oduševiti ćete se 😉 Bruschette su inače talijanski klasik poznat pod nazivom i antipasti, a poslužuju se najčešće kao snack ili predjelo. Ono što je super kod bruschetta je to što možete pripremiti više različitih vrsta ovih zalogajčića u isto vrijeme i tako razveseliti baš svakoga od okupljenih oko stola baš njegovim omiljenim okusom. Ma, ima li veće radosti od one koju dijelimo sa dragim ljudima oko stola punog finih zalogaja?!

BruschetteBruschette

POTREBNO:

  • 1 kruh francuz (integralni, bijeli…)
  • 2 češnja češnjaka
  • 1 dl maslinovog ulja
  • 150 g pancete
  • 3 jaja
  • 50 g sira parmezana
  • 3 rajčice
  • 150 g feta sira
  • nekoliko listića svježeg bosiljka

PRIPREMA:

  1. Kruh narezati ukoso na tanke šnite. Svaku šnitu premazati komadićem češnjaka i pokapati sa malo maslinovog ulja. Ako imate četkicu, možete šnite kruha i premazati pa će biti ravnomjernije.
  2. Staviti šnite kruha u lim na papir za pečenje u pećnicu i zapeći na gril funkciji pećnice ili na visokoj temperaturi. Bit ovoga je da bruschette postanu zapečene i hrskave.
  3. Dok se kruh peče, pripremiti nadjev: rajčice izrezati na male kockice, fetta sir također. Pancetu prepržiti na tavici tako da postane potpuno hrskava. Maknuti pancetu iz tavice, pa na istom ulju ispeći kajganu od 3 jaja. U jaja tijekom pečenja umiješati parmezan.
  4. Na pečeni kruh slagati pečena jaja, prženu pancetu te na kraju rajčicu i fetta sir. Sve skupa posipati sjeckanim svježim bosiljkom.

Recept u slikama:

(Fotografije posluženog jela na pladnjevima  Beehive !)

Bruschette u pripremiBruschette

(Ukupno 675 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Bruschette – brzi, neodoljivi zalogajčići appeared first on Reci Peci.

Zapečena piletina s povrćem

$
0
0

Zapečena piltina s povrćemZapečena piletina s povrćem jako je ukusno jelo koje vrlo često pripremam za ručak, a obožavam ga iz više razloga. Prije svega zapečena piletina s povrćem mi je idealna jer u jednom loncu/posudi/pekaču imam u isto vrijeme i glavno jelo i prilog (piletina + povrće), a kao drugo priprema je sasvim jednostavna i doista ne oduzima previše vremena u kuhinji. Iako ja baš volim boraviti u kuhinji i ona mi je najdraže mjesto u kući, često i sama vodim trku s vremenom pa budem ponosna na sebe kad uspijem ručak pripremiti (zbombati sve za čas 😉 )  za kakvih 30-tak minuta, sve skupa gurnuti u pećnicu i posvetiti se nekim drugim obavezama dok se ručak dalje priprema sam. Moram priznati da sam sretna što moji klinci svi odreda doista vole svo povrće i vesele se svakom ovakvom ručku gdje povrća, pa makar onog zamzrnutog iz vrećice, ima dosta pa je tako zapečena piletina s povrćem i njima jedan od dražih obroka. Ovakve zapečene složence najčešće radim u staklenoj vatrostalnoj posudi jer jednostavno nikako da si nabavim jednu finu zemljanu/glinenu kakva bi bila idealna za ovakve stvarčice koje se fino preliju kakvim umakom, posipaju sirom i zapeku. Kako u zadnje vrijeme često surfam raznoraznim američkim food blogovima u potrazi za nekim novim idejama, primjetih kako imaju jako puno recepata  Crock pot slow cooking tematike, posebice s piletinom ‘Chicken Crock pot‘ što bi u prijevodu bilo spora priprema hrane u zemljanoj posudi/loncu. Pa mi je bilo pomalo smiješno kako i Amerikanci i Britanci imaju te neke univerzalne nazive za određene proizvode (Crok pot – poznata robna marka posuđa = Crok pot – jelo pripremljeno u zemljanom loncu ili vatrosalnoj posudi) kao što i mi ovdje nekad imasmo..npr.  kod nas je bilo koji kalkulator postao Digitron, a bilo koja pasta za zube Kaladont 😀 Ehh ta sjećanja na 80-te uvijek izmame osmjeh u uglu usana 😉 A evo i recepta za jedan sasvim domaći zapečenac od piletine s povrćem…

Zapečena piletina s povrćemZapečena piletina s povrćem

POTREBNO:

  • 1 file pilećih prsa
  • 1 pakiranje zamrznutog miješanog povrća (mrkvica, brokula, cvjetača, krumpir, grašak…)
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 žlice brašna
  • 300 ml mlijeka
  • 100 g sira trapista
  • 80 g maslaca
  • vegeta, sol, papar

PRIPREMA:

  1. Piletinu izrezati na kockice pa prepržiti na tavici na malo ulja. Zamrznuto povrće kratko blanširati u kipućoj vodi (5 min)
  2. Pomiješati piletinu i povrće i sve skupa izručiti u vatrostalnu posudu premazanu tankim slojem maslaca.
  3. Na ostatku maslaca pomiješati brašno, dodati mlijeko, pustiti da zavri pa dodati i vrhnje za kuhanje i kiselo vrhnje. Začiniti po ukusu.
  4. Pripremljenim bechamelom preliti piletinu pomiješanu s povrćem, od gore naribati sir, pa sve skupa zapeći u pećnici 30 minuta na 170ºC dok se ne vrhu ne napravi zlaćana korica.
  5. Poslužiti uz salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Ispržiti piletinu...Pomiješati piletinu s blanširanim povrćemZaliti sve bechamel umakom i posipati siromZapeći u pećniciZapečena piletina s povrćem poslužena! Dobar tek :)

 

(Ukupno 473 čitanja, 7 čitanja danas)

The post Zapečena piletina s povrćem appeared first on Reci Peci.


Zapečeni gulaš sa pogačicama – Cobbler

$
0
0

Zapečeni gulaš s pogačicamaZapečeni gulaš s pogačicama, takozvani Cobbler (ahh kako to aristokratski zvuči 😀 ) rodio se kao ideja u mojoj glavi dok sam nedavno prelistavajući jednu kuharicu sa kolačima pronašla recept za voćni cobbler, pa mi je palo na pamet izvesti nešto slično samo sa finim mesnim umakom i mogu reći da je ispalo odlično! Izvorno se ovo jelo zove Cobbler i ustvari je to pojednostavljena inačica pite. Dodatan poticaj sa ‘raznorazne kuharijacije’ vjerovatno mi je dala i ova dosadašnja apstinencija od kuhanja pa se sada u kuhinji ponašam pomalo hmmm manijakalno 😉 To vam otprilike dođe kao kad peseka pustite s lanca pa ovaj ne zna kud bi sa sobom od sreće 😀  Uglavnom, u kuhanju uživam punim plućima i spremanje ovog ručka me je baš veselilo. A rezultat je bio i više nego dobar. Jer kad imate troje djece i supruga, koji na moju sreću nisu preizbirljivi kad je hrana u pitanju, teško je udovoljiti svima i postići da se svi uvijek najedu baš onako, u slast. No, ovaj se zapečeni gulaš s pogačicama cobbler za ručak smazao potpuno, tako da za večeru, a kamoli za dan poslije, nije ostalo apsolutno ništa.

Zapečeni gulaš s pogačicamaajna ovog finog jela je u ukusnim mekanim komadićima mesa koji se spremaju na način uobičajen za jedan gulaš, samo ovdje bez krumpira. Dakle, puno mesa, puno luka i mrkvice u slatko kiselkastom umaku od domaćeg paradajza i paprike na kojima se onda ispeku fine prhke pogačice sa peršinom i vrhnjem koje daju savršen spoj sočnog umaka (kojeg upiju od ispod dok se sve skupa lijepo krčka u pećnici) i prhkosti koje u ovom slučaju mijenjaju kruh. Ja sam koristila meso svinjskog buta (jer drugo trenutno nisam imala) no mislim da bi ovo jelo definitivno bilo još upečatljivije kada bi se upotrijebilo meso divljači, npr. vepar ili srnetina koje bi svojim specifičnim ‘oporim’ okusom bilo savršena antiteža slatkom umaku od rajčice (uff moram reći baki da krene u nabavki potonjeg 😉 ) Uz obilje zelene salate bio je ovo ručak za prste polizati i mislim da ću ovako nešto raditi i češće a ne samo nedjeljom jer nije teško niti preskupo.  Što se tiče kompliciranosti, mogu reći da nije prekomplicirano i da je za napraviti ovo jelo dovoljno 2 sata (sa pripremom i serviranjem na stol). Probajte svakako, isplati se 😉

Zapečeni gulaš s pogačicamaZapečeni gulaš s pogačicama – Cobbler

POTREBNO:

  • 800 g svinjskog buta (ili nekog drugog mesa po želji)
  • 3 luka
  • 3 mrkvice
  • 1,5 dl bijelog vina
  • 3 dl umaka od paradajza (ili koncentrata)
  • lovorov list, vegeta, sol, papar, slatka crvena paprika

Za pogačice:

  • 300 g brašna
  • 2 žličice praška za pecivo
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 2 pune žlice sitno kosanog peršina
  • žličica soli
  • žličica sode bikarbone
  • 80 g margarina
  • 50 ml mlijeka

PRIPREMA:

  1. Meso nasjeći na kockice. Luk i mrkvu također sitno isjeckati.
  2. Na malo ulja u većoj tavi pržiti luk i mrkvu, dodati meso i pržiti dok ne promjeni boju. Začiniti jelo i dodati vino pa uz miješanje pirjati dok vino ne ispari. Tada dodati umak od paradajza, slatku crvenu papriku, podliti sa malo vode da meso bude prekriveno, staviti i lovorov list pa poklopljeno pustiti da se lagano krčka oko 1 sat dok meso ne omekša. Svako malo promiješati i po potrebi doliti malo vode.
  3. U međuvremenu dok se meso pirja pripremite pogačice: Od svih sastojaka umijesiti glatko tijesto, oblikovati kuglu koju treba razvaljati na debljinu od 1,5 cm te modlicom (ili čašom ako nemate modlicu) rezati željene oblike.
  4. Nakon što je meso omekšalo, prebaciti ga u vatrostalnu posudu (koju nije potrebno uljiti!) pa od gore složiti pogačice jednu do druge.
  5. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 180℃ oko 15 min dok se pogačice lijepo ne dignu i ne porumene.

Servirati u posudi u kojoj se peklo uz puno zelene salate. DOBAR TEK!

Recept u slikama:

Dobar tek!

(Ukupno 10.893 čitanja, 15 čitanja danas)

The post Zapečeni gulaš sa pogačicama – Cobbler appeared first on Reci Peci.

Meso z tiblice –čuvar tradicije od zaborava

$
0
0

Meso z tibliceKada se spomene međimurska gastronomija i međimurska tradionalna kuhinja misao sama od sebe odleti na meso z tiblice, taj prefini delikatesni narezak u obliku nasoljenog, prosušenog i zapečenog mesa uronjenog u kosanu mast. Kosana mast ili slanine kako to međimurci kažu,  od mesa uronjenog u njezinu samu srž poprimi prefinu aromu i specifičan okus pa se namazana na toplo pecivo ili šnitu domaćeg raženog kruha pretvara u vrhunski gastronomski doživljaj. Meso z tiblice i slanine doista ne idu jedno bez drugoga, a poslužene zajedno na pladnju ove dvije delikatese savršeno se nadopunjuju kako u okusu tako i u mirisu. Meso z tiblice savršeni je podsjetnik na danas pomalo zaboravljene načine čuvanja namirnica od kvarenja koji su se negda sveta sami po sebi podrazumjevali, no danas su gotovo potpuno iščezli. Čuvanje termički obrađenog mesa u kosanoj svinjskoj masti unutar drvene posude Meso z tiblicezvane tiblica bio je nekad davno jedini način sprječavanja kvarenja, a s obzirom da se ovdje radilo o malo jačoj i konkretnoj hrani, bio je to odličan obrok u onim trenucima kada bi vrijedni i umorni međimurci došli s polja ili iz gorica, a ručak se nije stigao skuhati. Tada bi se odrezao dobar komad mesa z tiblice i čovjek bi se osjećao nekako posebno nagrađen baš tim ukusnim komadom mesa koji krijepi i dušu i tijelo. U današnje je vrijeme meso z tiblice postalo doista prava delikatesa i poslužuje se obično u kakvim svečanim prigodama kao hladno predjelo.

Iako je meso z tiblice stari tradicionalni međimurski specijalitet koji, u današnje vrijeme kada tradicija domaćih svinjokolja (međimurskih kolinja) polako izumire, a ljudi se radije okreću gotovim proizvodima koje je netko drugi pripremio umjesto njih u kakvom sterilnom industrijskom pogonu, polako nestaje iz naših kuhinja, zaborav se tiblici i toj tradiciji doista ne mora dogoditi te ju možete pripremiti i sami ukoliko imate samo malo volje 😉 A ako kojim slučajem zalutate (a zalutajte svakako, neće vam biti žao) u Međimurje potražite kakav dobar vinski podrum, kušajte zlatni međimurski pušipel ili muškat, svratite do kojeg od odličnih međimurskih restorana gdje ćete osjetiti sve čari međimurske gastronomije, pa i mesa z tiblice in situ :)

Meso z tibliceMeso z tiblice

Dakle, za napraviti meso z tiblice bit će vam POTREBNO slijedeće:

  • 1 kg svinjskog mesa od buta ili karea (može proći i carsko meso ili vratina)
  • 1 kg svežeg špeka (slanine)
  • lovorov list, papr u zrnu, sol, češnjak
  • 2 luka

PRIPREMA:

  1. Meso izrezati na komade od cca 250 g, dobro natrljati solju i protisnutim češnjakom, pa ostaviti pokriveno na hladnom mjestu 3 dana kako bi se sol dobro upila u meso.
  2. Za pripremiti meso z tiblice, trebat će vam osim mesa i kosana mast ili slanine. To ćete npraviti tako da narezane komade špeka skuhate u u većoj količini slane vode u koju treba dodati papar u zrnu i lovorov list. Špek je dovoljno kuhati 15-tak minuta. Gotov je onog trenutka kad postane potpuno staklastog izgleda. Treba ga ocijediti i ohladiti, a zatim samljeti u stroju za mljevenje mesa. Sad je trenutak da popravite okus slaninama i to dodavanjem protisnutog češnjaka ili još soli po potrebi.
  3. Nakon što je meso odstajalo, bilo bi ga dobro kratko prosušiti na dimu (znači, treba vam ili pušnica ili dobar susjed koji ima pušnicu 😀 ), no ako niste u mogućnosti meso prosušiti tada ćete taj korak preskočiti. Dakle, prosušeno meso peći u pećnici na 170ºC oko 1,5 sat, u većoj posudi s poklopcem u koju treba dodati 2 dl vode i luk izrezan na veće režnjeve. Meso povremeno okretati i prelijevati sokom od pečenja. Pred kraj pečenja otklopiti posudu i pustiti da se meso potpuno zapeče, a umak od pečenja reducira i postane karamel boje. Meso nakon pečenja treba potpuno ohladiti, ali ga povremeno uvaljajte u umak od pečenja dok se hladi.
  4. Kada ste pripremili i slanine i meso, možete pristupiti slaganju tiblice. Potrebna će vam biti ili veća drvena/staklena/emajlirana posuda s poklopcem. Izvorna tiblica je naravno drvena. Na dno posude složiti deblji sloj kosane masti, zatim komade mesa, pa opet kosanu mast, pa meso i na kraju završiti kosanom mašću. Jako je bitno kosanu mast dobro natiskati oko mesa kako ne bi ostali zračni prostori uslijed kojih može doći do kvarenja i pljesni na mesu. Posudu dobro zatvoriti i ostaviti na hladnom mjestu.
  5. Meso z tiblice je najbolje konzumirati nakon najmanje 60 dana jer tek tada će meso potpuno ‘sazrijeti’ unutar tiblice i dobiti svoj specifičan puni okus.

Preostaje vam još samo ispeći ili kupiti koju kilu kruha, narezati koju glavicu luka, pozvati sebi drage ljude na druženje i uljepšati si život kušanjem mesa z tiblice! Dobar tek :)

Meso z tibliceMeso z tiblice

HTZmedimurje

(Ukupno 430 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Meso z tiblice – čuvar tradicije od zaborava appeared first on Reci Peci.

Svinjsko pečenje s umakom od luka

$
0
0

Svinjsko pečenje s umakom od lukaSvinjsko  pečenje najčešća je opcija kada se odlučujemo za gurmanski nedjeljni ručak, naročito ako se za stolom okuplja veći broj ljudi. Općenito, pečenke koje se pripremaju u pećnici su možda i najednostavnije jelo za pripremu ručka domaćici koja se osim glavnog jela mora angažirati i oko pripreme juhe, priloga, deserta…Razlog je taj što se pečenka, bez obzira da li se radi o mesu u komadu ili o većim odrescima, nakon pacanja i evetualnog mariniranja, lijepo pogurne u pećnicu i jedina briga nakon toga je da se povremeno prelije sokom od pečenja, što naravno ostavlja vremena za neke druge radnje u kuhinji 😉 S obzirom da se u raznim trgovačkim centrima povremeno mogu naći jako povoljni komadi svinjskog mesa, tako smo i mi odlučili pripremiti svinjski vrat kao svinjsko pečenje iz pećnice sa finim umakom od luka. Iako je svinjski vrat komad mesa koji mnogi najviše vole vidjeti na kakvom roštilju, postoje zanimljivi načini pripreme ovog komada svinjetine koji vas također neće ostaviti ravnodušnim. Svinjski vrat pripremljen na ovaj jednostavan način, gdje se peče u posudi sa puno luka, češnjaka i vina, postaje savršeno meka i podatna pečenka fantastičnog okusa. U kombinaciji sa krumpir pireom i umakom koji se pripremi od pečenog luka, lako se postiže savršenstvo obiteljskog stola te ovakav ručak bez imalo zadrške možete pripremiti i ovih blagdana umjesto npr. pečene purice s mlincima 😉

Svinjsko pečenjeSvinjsko pečenje

POTREBNO:

  • 1,5 kg svinjskog vrata bez kosti
  • 5 glavica luka
  • 3 režnja češnjaka
  • 2,5 dl bijelog vina
  • žlica sjeckanog peršina
  • 200 ml vrhnja za kuhanje (za umak od luka)
  • sol, papar, vegeta
  • 200 ml suncokretovog ulja

PRIPREMA:

  1. Svinjsko pečenje s umakom od lukaMeso večer prije narezati na odreske (ako niste sami vični rezanju odrezaka, zamolite mesara da to napravi umjesto vas), dobro nasoliti i popapriti pa slagati u dublju posudu s poklopcem odrezak do odreska. Složiti oko i preko mesa 2 narezane glavice luka, protisnuti češnjak i sve zaliti sa uljem. Poklopiti i ostaviti na hladnom preko noći. Ako nemate toliko vremena, ostavite meso u ovoj marinadi barem 3 sata prije pečenja.
  2. Prije pečenja, lagano nauljiti vatrostalnu posudu, uliti i vino, staviti u sredinu posude nasoljeno meso tako da odrezak bude tijesno jedan do drugoga. Sve zaliti ostatkom marinade, dodati preostale 3 narezane glavice luka, posoliti i popapriti tekućinu oko mesa pa poklopljeno peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 200ºC. Nakon 30 minuta pečenja, pečenje preliti umakom od pečenja i vratiti u pećnicu pokriveno. Nakon ukupno sat vremena pečenja, otklopiti pečenje i nastaviti peći bez poklopca još 30 minuta uz povremeno prelijevanje umakom od pečenja. Ako pripmjetite da umaka ima previše i da je jako vodenast (što može ovisiti od vrste i kvalitete kupljenog mesa) slobodno žlicom odvadite višak tekućine u nekakvu posudicu ili lončić. Pečenje je gotovo kada dobije lijepu smećkastu boju reš pečenja.
  3. Svu preostalu tekućinu od pečenja i luk prebaciti u dublju posudu, izmiksati štapnim miskerom pa vratiti u manjem lončiću na tihu vatru. Dodati u umak vrhnje za kuhanje, eventualno popraviti okus ako je potrebno.
  4. Pečenje poslužiti lijepo složeno na toplom pladnju za posluživanje uz krumpir pire i umak od luka.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Marinirati mesopa pripremiti posudu za pečenjeSložiti meso u posudu za pečenje i obližiti galukom i marinadomMeso peći u pećnici uz povremeno orktivanje i prelijevanje umakom od pečenjaSvinjsko pečenje ovakve je boje kada je gotovo

(Ukupno 643 čitanja, 4 čitanja danas)

The post Svinjsko pečenje s umakom od luka appeared first on Reci Peci.

Skrivena sarma – skriveno blago blagdanskog stola

$
0
0

Skrivena sarma - skriveno blago blagdanskog stolaKada se kaže Sarma, znamo svi na što se pomisli – pun lonac malih zamotuljaka od kiselog kupusa sa finim nadjevom od mljevenog mesa i riže. Sarma je klasik vjerovatnog svakog doma, naročito u ovo zimsko doba i mnoge domaćice imaju neki svoj recept i tajnu pripreme sarme koja se nasljeđuje od mama i baka. Sarma je idealno zimsko jelo zato što je prepuno vitamina C koje joj tako nesebično daje kiseli kupus, a s obzirom da se obično priprema u većoj količini i lako se podgrije (podgrijavanjem postaje još i ukusnija 😉 ) odličan je suputnik svima onima koji planiraju na kakvo sanjkanje u planine. No, što sa onima koji sarmu baš i ne obožavaju i skloniji su kakvim finim složencima i prženim roladama? E, pa upravo za takve neobožavatalje klasične sarme i za sve nas koji volimo kuhati i smišljati nove načine pripreme poznatih klasika, pripremila sam jednu čudesno finu Skrivenu sarmu. Zašto skrivenu? Pa zato što se svi sastojci klasične sarme lijepo upakiraju u hrskavi ogrtač tankih kora za savijače. Uz dodatak tanko rezane pancete u tren ćete dobiti puno više od sarme – sočnu svečanu savijaču prepunu okusa, fantastičnog mirisa i odličnog izgleda. Skrivena sarma je jelo koje bez imalo predumišljaja možete poslužiti za blagdanskim stolom (i božićnim i novogodišnjim) i oduševit ćete sve prisutne, pa čak i one koji nisu skloni sarmi i kiselom kupusu. Skrivena sarma se priprema prilično jednostavno, a uz  Fant za punjenu papriku i sarmu sve je još puno lakše i ukusnije i ne morate razmišljati da li imate sve potrebne začine, jer se u ovoj mješavini nalazi baš sve što sarmu čini ukusnom. Uz nekoliko sitnih trikova i savjeta koji slijede u receptu, učinite doživljaj zime i blagdana potpunim i posebnim uz ovu potpuno drugačiju i tako finu skrivenu sarmu 😉

Sarma – skriveno blago blagdanskog stola

Skrivena sarma - skriveno blago blagdanskog stola

POTREBNO:

  • 500 g rezanog kiselog kupusa
  • 600 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 pakiranje Fant mješavine za punjenu papriku i sarmu
  • 1 manji luk
  • 100 g riže okruglog zrna
  • 200 g tanko rezane pancete
  • 1 pakiranje tankih kora za savijače (8 listova)
  • 1 kocka za juhu

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti sjeckan luk, dodati mljeveno meso i pržiti ga uz miješanje dok ne promijeni boju (cca 15 minuta).
  2. Rižu kuhati u vodi 5-7 minuta (ne treba se skuhati do kraja).
  3. Fant mješavinu za punjenu papriku i sarmu pomiješati sa 100 ml vode i pustiti da odstoji par minuta.
  4. Kiseli kupus kratko isprati u vodi kako ne bi bio prekiseo.
  5. Pirjanome mesu dodati ocijeđenu rižu i Fant mješavinu začina za sarmu. Dobro promiješati.
  6. Složiti dvije tanke kore jednu preko druge, između ih premazati uljem. Preko polovine površine složiti red pancete, preko pancete rasporediti ravnomjerno kiseli kupus, a preko kupusa smjesu od mesa i riže za Fantom. Rubove tijesta prebaciti prema unutra kako nadjev ne bi curio, pa smotati roladu. Postupak ponoviti sa preostalim korama i nadjevom.
  7. Savijače slagati u lim na papir za pečenje, premazati ih otopljenim maslacem ili pokapati uljem pa peći u pećnici na 175 stupnjeva 30 minuta. Nakon toga izvaditi savijače pa ih preliti vrelim preljevom koji napravite tako da prokuhate 300 ml vode i rastopite u toj vodi 1/2 goveđe kocke za juhu. Vratiti savijače u pećnicu pa peći još 15-20 minuta dok se sva tekućina ne upije i dok savijače ne postanu zlatno smeđe.
  8. Poslužiti rezano na deblje šnite uz pire krumpir. Dobar tek!

Za još zanimljivih ideja i recepata sličnih sarmi pogledajte ovdje!

Recept u slikama:

Pripremiti sve sastojke za pripremuNajprije složiti preko kora pancetuPreko pancete rasporediti sloj kiselog kupusaPreko kupusa rasporediti sloj pirjanog mesa sa rižomSve skupa zamotati u roladuSavijače slagati u lim na papir za pečenjePeći u pećnici, pred kraj pečenja zaliti preljevom...Ispeći do kraja do zlatno žute bojeSavijaču poslužiti narezanu na deblje šnite uz pire krumpir

(Ukupno 2.506 čitanja, 13 čitanja danas)

The post Skrivena sarma – skriveno blago blagdanskog stola appeared first on Reci Peci.

Pastirska sarma – zimski klasik na drugačiji način

$
0
0

Pastirska sarmaŠto god mislili o njoj, voljeli je ili ne, sarma je neprikosnovena kraljica zimske kuhinje. Odlična je, prija savršeno isti tren kada se skine sa štednjaka, ali je možda još i bolja drugog ili trećeg dana nakon podgrijavanja. Sa sarmom nema previše mudrosti – nabavi se kiseli kupus i mljeveno meso, listovi kupusa se nadjenu smjesom od mesa i riže, dodaju se začini, po mogućnosti kakav komadić suhog mesa, dolije se voda i nakon sat-dva, ovisi o količini, zamirisat će sarma. I to je uredu. I to je fino. Ali to je ponekad tako dosadnoooo 😀 Ne mogu reći da moji doma ne vole sarmu, voli je svatko na svoj način. Netko od njih sve skupa razreže i napravi pravi čušpajz u tanjuru, netko od njih ne voli kupus pa se jedu samo ćufte, i kako god ju jeli, nekako im je s vremenom postala dosadna i sve manje uživaju u njoj. Zato sam odlučila tome stati na kraj i pozabaviti se novim idejama za to ukusno i fino zimsko jelo, koje se s obzirom na sastojke doista može pripremiti na puno drugačijih načina. Naravno da je Podravka Fant za punjenu papriku i sarmu neizostavan dodatak, jer ta jedna mala vrećica tako olakšava život kad je sarma u pitanju 😉 Pastirska sarma nije ustvari ništa drugo doli pastirska pita (Shepherd’s pie) na malo drugačiji način. Pastirska sarma je prefini složenac sa nadjevom od mljevenog mesa, riže i kiselog kupusa, prekriven sočnim i sasvim posebnim slojem krumpir pirea koji se nakon pečenja lijepo zapeče i daje ovoj sarmi baš posebno lijep izgled. Ako ste ljubitelji jednostavne kuhinje i složenaca koji su odlični za pripremu na način ‘2,3 ili 4 u 1’ onda ste na pravom mjestu. Pripremite svoju prvu pastirsku sarmu ove godine i oduševite sve idejom i savršenom izvedbom!

Pastirska sarmaPastirska sarma

POTREBNO:

PRIPREMA:

  1. Krumpir skuhati, protisnuti i napraviti pire. Dodati kiselo vrhnje, prstohvat češnjaka i soli, 2 žumanjca, a potom umiješati posebno tučeni snijeg od dva bjelanjka.
  2. Na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk, dodati odmah potom i mljeveno meso pa pržiti nekoliko minuta dok ne posvjetli. (10-15 minuta)
  3. Fant za punjenu papriku i sarmu pomiješati sa 100 ml vode i pustiti da odstoji koju minutu.
  4. Kiseli kupus kratko isprati u vodi kako ne bi bio prekiseo. Rižu kratko prokuhati.
  5. Pirjano meso pomiješati sa polukuhanom rižom, dodati Fant i dobro promiješati.
  6. U posudu za složence (glinenu, vatrostalnu…) premazanu maslacom složiti narezani kiseli kupus, preliti ga sa 150 ml vode. Složiti preko kupusa smjesu od mesa i riže, poravnati žlicom. Preko mesa rasporediti pripremljeni krumpir pire, žlicom ga ukrasiti po površini.
  7. Sve skupa peći u pećnici na 175 stupnjeva 45 minuta.
  8. Pečeni složenac poslužiti u posudi u kojoj se pekao. Dobar tek!

Još zanimljivih ideja za jela slična sarmi pogledajte ovdje.

Recept u slikama:

Pripremiti sve sastojke za sarmu...Umiješati od smjesu od mesa i riže Fant za punjenu sarmuNa dno vatrostalne posude složiti red kiselog kupusaPreko kupusa rasporediti red mesne smjese sa rižom i FantomNapraviti pire krumpir sa žumanjcima i posebno dodanim snijegom od bjelanjakaRasporediti preko mesa smjesu od krumpiraIspeći u pećniciPastirska sarma poslužena...Dobar tek! :)

(Ukupno 2.641 čitanja, 286 čitanja danas)

The post Pastirska sarma – zimski klasik na drugačiji način appeared first on Reci Peci.

Calzone pizza

$
0
0

Calzone pizzaPizza Calzone ili preklopljena pizza neizostavan je dio jelovnika gotovo svake pizzerije. Dakle, klasična pizza skrivenog nadjeva. Vrsta nadjeva može varirati, no najčešće je to kombinacija rajčice, sira i šunke, iako se i šampinjoni vrlo često uguraju u calzone. Pizza se kod nas doma radi bar jednom tjedno i unatoč tome ne silazi sa trona obožavanog jela već godinama. Nije da se žalim…ja dizano tijesto stvarno obožavam i mijesiti i razvlačiti i na kraju krajeva i jesti :) No ponekad stvarno ima dana kada nemam volje za baš nikakve egzibicije u kuhinji i tada su mi brza rješenja iz dućana u vidu gotovih i već razvaljanih tijesta za dizano/prhko/tanko (ima ih doista svakakvih) odlična opcija. Ovaj put sam odlučila klince razveseliti večerom u vidu calzone pizze. Priprema calzone pizze na ovaj način doista je peace of cake i sa svime možete biti gotovi za svega 20-tak minuta. Malo umaka od rajčice ili ketchupa, malo šunkice, sira i šampinjona i u tren se stvore male calzone pizze. Nadjev možete obogatiti čime god želite: ako volite ljuto dodajte ljute feferone ili chili, ako volite ribu, dodajte tunjevinu, ako volite samo povrće neka vaše calzone budu samo povrtne 😉 Ovakve preklopljene varijacije pizze radila sam već u sličnom obliku, kao Panceroti (Panzzerotti). Jako je slično, čak im je i nadjev isti, no pancerotti se prže u ulju, a calzone se peče u pećnici. Calzone je također odlična opcija za bilo kakva prijateljska druženja, jer ih možete napraviti gomilu, zatvorene su i njima se ne prljaju prsti prilikom kušanja, a priprema je sasvim jednostavna.

Calzone pizzaCalzone pizza

POTREBNO:

  • 1 pakiranje gotovog tijesta za pizze
  • 150 g šunke, nekoliko komadića kulena
  • 150 g sira trapista
  • ketchup
  • 4-5 šampinjona
  • origano

PRIPREMA:

  1. Razvaljano tijesto podijeliti na 8 pravokutnika. Svaki pravokutnik premazati sa žlicom-dvije ketchupa, posipati ribanom šunkom i sirom, staviti po ploškicu kulena, malo tanko narezanih šampinjona. Sve posipati origanom.
  2. Preklopiti pravokutnike kako bi nadjev ostao unutar tijesta. Prstima dobro ispritiskati rubove, napraviti polukrug pa vilicom utisnuti rubove još jednom.
  3. Tako pripremljene pizze peći u pećnici na 200ºC 18 minuta.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Nadjenuti izrezano dizano tijesto nadjevom po željiZatvoriti nadjev tijestom i formirati rubovePogled direktno u Calzone iznutra ;)Pizza calzone

(Ukupno 1.052 čitanja, 77 čitanja danas)

The post Calzone pizza appeared first on Reci Peci.

Doručak za Valentinovo

$
0
0

Doručak za Valentinovo - jaja i slanina u obliku srca :)Doručak je, to već mnogi znaju, najbitniji obrok u danu i to zbog više stvari. Prije svega, a meni i najbitnija stvar je ta da doručak daje energiju na početku dana pa treba imati na umu da ćemo biti živahniji, poletniji a samim tim i efikasniji, pa se kod nas doma u vrijeme doručka stol gotovo uvijek zatrpa svim mogućim i nemogućim kombinacijama iz hladnjaka i pekare, naročito vikendom, kad svi imamo vremena na pretek, pa se tada često dogodi da nam doručak traje duže od ručka. Doista ima neke čarolije u tom slatkom i mirisnom početku dana. Uostalom, ne kaže stara izreka uzlaud: “Ujutro jedi kao kralj, u podne kao princ, a navečer kao siromah!” 😉 Pa ima li onda boljeg načina da nekome pokažete svoju naklonost, da se nekom zahvalite za sve lijepe pa čak i one manje lijepe dane zajedništva koji nas čine tako potpunim, od prefinog doručka pripremljenog s puno ljubavi?! Doručak za Valentinovo ne mora biti nešto komplicirano…najobičnije namirnice koje biste i inače pripremili i pojeli možete uz samo malo volje pripremiti na malo drugačiji način i tako ovu prigodu učiniti sasvim posebnom. Dakle, obična kuhana jaja uz samo jedan komad kartona, štapića za ražnjiće i gumice mogu za čas postati jaja u obliku srca, a pancetu ukoliko je tanka lako možete svinuti u oblik srca pa ju tako ispržiti. Kalupom u obliku srca izrežite tost kruh, šaka-dvije svježe zelene salate ili rukole te prstohvat crvene mljevene paprike za dekoraciju učiniti će doručak za Valentinovo baš posebnim. Evo kako:

Doručak za ValentinovoDoručak za Valentinovo

POTREBNO:

  • kuhana jaja
  • tanko rezana panceta
  • tost kruh
  • zelena salata
  • sol, papar, crvena mljevena paprika
  • 50 g maslaca

PRIPREMA:

  1. Skuhati jaja i oguliti ih. Kada se jaja prohlade, obrisati iz ubrusom. Pripremiti tvrđi karton veličine cca 20×10 cm, dužom stranom ga presavinuti po pola. U sredinu kartona staviti jaje, preko njega dužinom postaviti štapić za ražnjić, ustisnuti ga blago prstima pa na vrhove kartona i štapića staviti čvrstu gumicu kako bi sve skupa bilo fiksirano. Jaja u kartonu pospremiti u hladnjak na 1 sat prije posluživanja. Tada jaja izvaditi iz kartona pa prerezati poprijeko kako biste dobili dvije polovice u obliku srca 😉
  2. Dva komada pancete savinuti u obliku srca (ispreplesti), pa pržiti na tavici dok se lijepo ne zapeče. Uz pomoć špatule preokrenuti slaninu da se zapeče i sa druge strane. Gotova je kada je potpuno hrskava.
  3. Salatu oprati i narezati na rezance. Tost kruh prepeči na maslacu pa ga izrezati kalupom u obliku srca.
  4. Sve skupa dekorirati na tanjuru, jaja posipati mljevemom crvenom paprikom.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti karton, kuhano jaje, gumice i štapić za ražnjićePoložiti jaje unutar karton, staviti preko njega štapić...Zakačiti na početak kartona prvo jednu gumicu...Zatim fiksirati sve s drugom gumicom i pustiti jaja da odstoje tako 1. sat.Doručak za Valentinovo - jaja u obliku srca

(Ukupno 350 čitanja, 6 čitanja danas)

The post Doručak za Valentinovo appeared first on Reci Peci.


Juneći odresci u finom umaku

$
0
0

Juneći odresci u finom umakuJuneći odresci u umaku jako su jednostavan i jako fini obrok koji će zadovoljiti i najprofinjenija nepca, naravno pod uvjetom da se pripreme na dobar način koji će osigurati da odresci nakon pripreme budu savršeno mekani i sočni. Junetina je meso koje zahtjeva nešto dužu termičku obradu kako bi postalo mekano i sočno, a s obzirom da sam ja vječito u nekakvoj jurnjavi i strci, rijetko ju pripremam baš iz tog razloga, pa se zato najčešće na jelovniku nađe vikendom. A kada se uz taj fini umak nađe i oveća količina domaćih njoka, savršen ručak je zagarantiran, i mojima doma, naročito klincima ovo je ručak No.1.  Juneći odresci u finom umaku od povrća jelo su koje se priprema lako i za koje će vam trebati samo nekoliko osnovnih namirnica, a ukoliko želite da vam umak bude malo posebnijeg okusa, možete eksperimentirati sa raznim drugim povrćem/voćem i dodacima, kao što su npr. suhe šljive i crno vino ili prošek koje će umaku dati sasvim drugačiju slatkastu notu pa ćete dobiti jelo slično pašticadi. Ukoliko volite gljive, dodajte ih umaku pa ćete dobiti sasvim novi lovački umak 😉 S obzirom da moji klinci ne vole komadiće povrća u umaku, umake uvijek na kraju pirjanja usitnim štapnim mikserom nakon čega se dobije fina i sasvim glatka tekstura umaka. S prilogom ovome jelu također ne možete puno pogriješiti, jer odlično će se slagati i sa njokima i sa tjesteninom ali i sa krumpir pireom, a još jedna dobra stvar sa ovakvim jelima u umaku je to što možete pripremiti veću količinu koja se drugi dan sasvim jednostavno podgrije i bude jednako ukusna. Odluka je dakle na vama, no što god odlučili juneći odresci u finom umaku su jelo koje će vas oduševiti.

Juneći odresci u finom umakuJuneći odresci u finom umaku

POTREBNO:

  • 600 g junetine od buta
  • 3 luka
  • 2 režnja češnjaka
  • 2 dl tekuće rajčice (ili 2 žlice koncentrata)
  • 1 dl bijelog vina
  • 2 žličice slatke (ili ljute) mljevene crvene paprike
  • sol, papar, žlica sjeckanog vlasca, lovorov list
  • 3 dl goveđeg temeljca

PRIPREMA:

  1. Meso narezati na odreske i dobro ih utanjiti batom za meso. Tako ćete postići da odrecsi budu još mekši. Ako odresci imaju žilice, prerežite ih ili uklonite jer će se u protivnom odresci ‘sfrkati’ prilikom prženja. Posoliti ih i popapriti (možete i povegetiti ako tako volite).
  2. Odreske uvaljati s jedne strane u brašno, pa ih s tom brašnastom stranom pržiti na vrućem ulju, a potom ih okrenuti i popržiti i sa druge strane. Zapečene odreske premjestiti u vatrostalnu ili keramičku posudu za pečenje,  pa na isto ulje u tavici u kojoj su se odresci pekli baciti nasjeckan luk i češnjak, smanjiti vatru pa uz miješanje sačekati par minuta da luk pusti sok i da se počne pirjati. Nakon par minuta (3-4 min) zaliti luk vinom, promiješati i pustiti da gotovo sva tekućina ispari. Potom dodati rajčicu, temeljac, vlasac, začinsku crvenu papriku, začiniti po ukusu pa dobivenim umakom preliti odreske. Dodati lovorov list pa peći prekriveno folijom ili poklopcem u pećnici na 180ºC 1 sat. Pod kraj pirjanja izvaditi odreske, a umak izmiksati štapnim mikserom (prethodno izvaditi lovorov list). Ukoliko ne želite paliti pećnicu, možete odreske nastaviti pripremati u dubljoj tavi u kojoj su se pekli, no meni je ovako bilo jednostavnije jer kad ih stavim u pećnicu ne zauzimaju mi mjesto na štednjaku i nemam brigu s njima dok ne budu gotovi 😉
  3. Poslužiti odreske u umaku uz kuhane njoke. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pržene odreske složiti u posudu za pečenje..Preliti ih pripremljenim umakom i peći u pećnici 1 satJuneći odresci u finom umaku

(Ukupno 1.679 čitanja, 354 čitanja danas)

The post Juneći odresci u finom umaku appeared first on Reci Peci.

Šunka u kruhu

$
0
0

šunka u kruhuŠunka u kruhu nezaobilazan je klasik uskršnjeg stola u mnogim domovima kontinentalne Hrvatske, pa će tako uz tradicionalne uskršnje pisanice, uz mladi luk i umak od hrena i ove godine sigurno naći svoje mjesto za blagdanskim stolom. Šunka u kruhu specijalitet je koji do sada nisam pripremala za Uskrs jer na krajnjem istoku Hrvatske gdje sam odrasla, a gdje i danas živim, običaj je da se za uskršnji doručak pripremi kuhana šunka uz koju nepogrešivo pašu dan prije farbana kuhana jaja, mladi luk i hren. Uskrs je blagdan koji od djetinjstva obožavam jer je nagovještaj svega lijepoga što se u godini još treba dogoditi, proljeće se budi i nekako u svoj toj čaroliji svjetlosti i boja, što od mlade trave, luka i šarenih pisanica, što od mirisa proljeća u zraku jednostavno napuniš baterije i postaneš sretan što postojiš i što možeš uživati baš u tom trenutku. A ono što me najviše usrećuje je pogled na vlastitu djecu koja se svemu tome vesele na isti način na koji sam se i ja veselila u tim godinama i dok ih gledam kako s guštom mljackaju ovu šunkicu u kruhu koju sam napravila za probu prije Uskrsa, kako već sad razglabaju o tome gdje će nabrati najljepšu travu za uskršnje gnijezdo i ne mogu dočekati uskršnje jutro i gozbu za doručkom, obuzme me nekakav spokoj i tada znam da će sve biti dobro, što god da nam budućnost donese 😉

Uglavnom, šunka u kruhu delicija je za koju ne treba previše umijeća, pa iako sam se i sama pribojavala da li će ispasti ok s obzirom da je nikad do sad nisam radila, nakon  pripreme i pečenja shvatih da je doista jednostavno. Šunka u kruhu odlična je opcija za uskršnji doručak i zato što ovim potezom 2 u 1 dobijete u isto vrijeme i kruh, koji tijekom pečenja upije mirise i okuse šunke te bude posebno fini i sočan, i šunku koja ovim načinom pripreme također ostane posebno sočna. Za ovaj će vam recept najbolje odgovarati manji komad šunke ili rolane lopatice, jednostavno zato što će se brže i ljepše ispeći ako je komad manji (šunka od cca 1-1,50 kg). Nadalje, šunka se prije pečenja mora skuhati, a zlatno je pravilo za kuhanje šunke da se kuha onoliko dugo koliko je teška, dakle ako imamo šunku od 1 kg, kuha se 1 sat. U biti biste mogli pripremiti šunku u kruhu i bez prethodnog kuhanja što znači da bi se šunka u kruhu morala peći puno duže, no tada biste kao prvo potrošili puno više struje za pećnicu, a kao drugo to bi moglo rezultirati kruhom prilično jako zapečene korice, naročito ako nemate puno iskustva u pečenju kruha 😉 Dakle, uz nekoliko savjeta i uz samo malo volje, vjerujem da ćete već ovog Uskrsa uspjeti ispeći savršenu šunku u kruhu.

Šunka u kruhuŠunka u kruhu

POTREBNO:

  • 1 rolana šunka ili lopatica od 1,2 kg
  • 600 g glatkog brašna
  • 25 g svježeg kvasca (1 kockica)
  • 2 žličice soli
  • 1 žlica šećera
  • 400 ml toplog mlijeka
  • 150 ml ulja
  • 1 jaje za premazivanje

PRIPREMA:

  1. Šunku prije svega treba skuhati. Kuhajte šunku u većem loncu  tako da cijela bude prekrivena vodom. Nakon što je voda zavrijela, kuhajte onoliko dugo koliko je šunka teška. Nakon toga isključite plamen i ostavite šunku da se ohladi u toj vodi u kojoj se kuhala. Na taj način će šunka zadržati sočnost. Nakon što se šunka potpuno ohladila, izvadite je iz vode, ocijedite i dobro posušite ubrusom. Sada je i trenutak da joj skinete mrežicu ukoliko ima mrežicu. Postoje inače mnogi zapisi o tome koji je najbolji način za kuhanje šunke, pa tako mnogi u vodu u kojoj se kuha šunka dodaju i papar i lovorov list i sl. no ja sam više za vulgaris naturalis opciju koja za ukusnu šunku ne zahtjeva baš ništa od dodataka i začina, te vjerujem da okus šunke ovisi upravo o samoj šunki odnosno načinu na koji je obrađena i sušena 😉
  2. Za kruh prije svega u lončiću zagrijte mlijeko, dodajte šećer i kvasac, pa pustite da kvasac nadođe kojih 10 minuta. Za to vrijeme pripremite i pomiješajte u većoj posudi sve suhe sastojke. Nakon što se kvasac uzdignuo, polako ga dodajte k brašnu i ostalim sastojcima, dolijte i ulje pa umijesite dizano tijesto. Budite spremni na to da kruh morate mijesiti jako i barem 10 minuta jer ćete jedino tako postići to da nakon pečenja bude rahli i podatan. Da ste napravili dobar posao zaključit ćete po tome što tijesto koje mijesite postane svilenkasto na dodir i nekako je baš glatke strukture. Umiješeno tijesto pobrašnite sa svih strana i ostavite pokriveno na toplom mjestu da se digne i udvostruči volumen. Za to je potrebno cca 30-45 minuta.
  3. Ohlađenu i posušenu šunku sada sa svih strana dobro premažite umućenim jajetom. Ovo je bitno kako bi se šunka lijepo priljubila uz tijesto i kako se nakon pečenja ne bi odvajala od kruha! Šunku koja se nakon pečenja odvoji od kruha teško je rezati i definitivno ne izgleda lijepo i uredno na pladnju.
  4. Uzdignuto tijesto prebacite na pobrašnjenu radnu površinu, razvaljajte ga u pravokutnik debljine cca 2 cm. na sredinu razvaljanog tijesta stavite kuhanu šunku koju ste prethodno sa svih strana dobro premazali umućenim jajetom. Sada šunku jednostavno omotajte tijestom sa svih strana tako da cijela bude zamotana i pritom tijesto priljubite dlanovima uz šunku što više možete. Neka spoj tijesta bude na dnu šunke kako se prilikom pečenja ne bi rastvaralo.
  5. Položite šunku u tijestu u lim za pečenje prekriven papirom za pečenje dimenzija samo malo većih od same šunke kako bi tijekom pečenja zadržala oblik. Šunka u tijestu koja se peče u velikom limu tijekom pečenja se jednostavno raširi po cijelom limu i tada dobijete nekakav nepravilan i ‘raspljoskani’ oblik u sredini kojega se nalazi šunka, a to ne želimo jelte 😉 Površinu tijesta izbockajte štapićem pa premažite ostatkom umućenog jaja. Ovako pripremljenu šunku pecite u pećnici prethodno zagrijanoj na 180ºC 20 minuta. Nakon toga se šunka trebala već lijepo zapeći od gore, pa je sada izvadite, pokrijte alu folijom ili poklopcem ukoliko imate poklopac i nastavite peći još 35 minuta. Pred sam kraj pečenja opet izvadite šunku, maknite pokrov pa zapecite do kraja kako bi kruh dobio lijepu zlaćanu koricu.
  6. Pečenu šunku u kruhu ohladite umotanu u kuhinjsku krpu kako se kruhu korica ne bi previše stvrdnula. Šunku poslužite rezanu na šnite uz naravno kuhana jaja, mladi luk i neizostavan hren ili francusku salatu.
  7. Dobar tek i sretan Uskrs svima :)

Recept u slikama:

Umijesiti tijesto za kruh i skuhati šunkuNa razvaljano tijesto položiti šunku premazanu jajetomOmotati šunku tijestom sa svih strana kao štrucuZapeći šunku do pola, pa nastaviti peći pokrivenoOvako izgleda pečena šunka u kruhuHladiti šunku omotanu u kuhinjsku krpuOdmotati šunku iz krpe i sad je spremna za posluživanje!Šunka u kruhu - dobar tek i sretan Uskrs svima! :)

 

(Ukupno 285 čitanja, 285 čitanja danas)

The post Šunka u kruhu appeared first on Reci Peci.

Pureće rolice sa špinatom

$
0
0

Pureće rolice sa špinatomProljeće definitivno budi ono najbolje u meni. Ponajprije želju za što ljepšim i šarenijim tanjurima na stolu iz kojih miriše tako opojno i lijepo, baš proljetno sasvim. Iz tog su razloga i nastale ove zgođušne šarene pureće rolice sa špinatom i pečenim jajima. Iako se prilikom pripreme ovog jela isprlja pokoji lonac više, jer ima tu svega – i pirjanog špiata i kajgane i umaka, rezultat tih sat vremena provedenih u kuhinji je doista čaroban. Budući je pureće bijelo meso po svojoj strukturi prilično suho, trebalo je smisliti način da rolice ipak ostanu podane i sočne, što mi je uz oveću dozu finog umaka na bazi vrhnja u kojemu se rolice pirjaju i uspjelo. Ukoliko niste ljubitelj puretine, na isti ovakav način možete pripremiti i rolice od piletine ili pak svinjskog karea, no meni se nekako baš puretina učinila najboljim izborom za ovo jelo. Punjenje od špinata sa mekanim ricotta sirom i kajganom, dalo je rolicama baš jednu posebnu aromu, a uz prilog kao što su domaći široki rezanci koje obavezno obilno zalijte bijelim umakom, dobit ćete i oku ugodno pravo proljetno blagdansko jelo koje bez imalorazmišljanja možete pripremiti kao ručak za Uskrs 😉 Evo recepta:

Pureće rolice sa špinatomPureće rolice sa špinatom

POTREBNO:

  • 500 g purećih prsa
  • 150 g špinata
  • 2 jaja
  • 100 g ricotta sira
  • 100 ml bijelog vina
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 100 g sitra trapista
  • 200 ml vode
  • 2 žlice gustina
  • 2 žlice mlijeka
  • vegeta, sol, papar, žlica sjeckanog vlasca, češnjak
  • 1 rajčica

PRIPREMA:

  1. Od purećih prsa napraviti veće i tanke odreske.
  2. Špinat blanširati kratko, izvaditi ga iz vode čim povene, ocijediti i narezati nožem što sitnije. Baciti nasjeckani špinat na tavicu sa malo maslaca, promiješati, dodati dvije žlice mlijeka, posoliti i popapriti. Dodati i sitno sjeckan jedan režanj češnjaka.
  3. U drugoj tavici na malo maslaca ispržiti kajganu od 2 jaja.
  4. Za nadjev pomiješati špinat, ricotta sir i kajganu. Dobivenim nadjevom premazati odreske, zarolati ih i rubove prikačiti čačkalicom.
  5. Rolice pržiti na tavi na malo ulja sa svih strana dok lijepo ne porumene. Izvaditi ih tada na stranu pa na isto ulje doliti vino, vrhnje za kuhanje, vlasac, sol i papar pa pustiti da sve skupa zakuha. Tada uliti vodu u kojoj ste razmutili gustin i sitno sjeckanu rajčicu kojoj ste odstranili sve sjemenke.
  6. Rolice složiti u vatrostalnu posudu za pečenje premazanu maslacem, zaliti ih pripremljenim umakom pa pokriveno peći u pećnici 30-40 minuta.
  7. Pureće rolice sa špinatom poslužiti uz domaće široke rezance, umak i zelenu salatu. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti odreske i nadjev od špinataOdreske premazati nadjevomZaviti ih u rolice pa pržiti na ulju sa svih stranaSložiti rolice u vatrostalnu ili keramičku posudu za pečenjePreliti ih umakom od vrhnja i zapeći u pećniciPureće rolice sa špinatom na gnijezdu od rezanaca

(Ukupno 491 čitanja, 251 čitanja danas)

The post Pureće rolice sa špinatom appeared first on Reci Peci.

Pileći ražnjići na roštilju sa tzatziki umakom

$
0
0

Pileći ražnjići na roštiljuKada dođe proljeće i kada sve zamiriše na pokošenu travu i netom procvale narcise, a pogled na dvorište puno žutih mlasačaka oduzme dah, u meni se nepogrešivo svake godine probudi želja za roštiljanjem i općenito za jelima sa grilla. A pileći ražnjići na roštilju s tzatziki umakom koji su se fino smjestili unutar hrskavog tostiranog peciva sa puuuno zelene salate bili su prva ovogodišnja delicija sa roštilja koja je uz uzdahe zadovoljstva za stolom uspješno otvorila sezonu roštiljanja. Iako su jela sa grilla i roštiljanje kao takovo nekako najuobičajeniji u prirodi na otvorenom koja je u ovo proljetno vrijeme upravo idealna za dobra druženja, dobar roštilj se može napraviti i unutar kuće ukoliko imate kakav električni roštilj ili grill tavu. A ima li boljeg načina za dobra druženja uz finu hranu spremljenu u dobrom društvu ma gdje bili – u parku, šumi ili pak na vlastitom balkonu!? 😉 Kako vam roštiljanje ne bi postalo monotono i uvijek isto (klasika su svinjska vratina ili rebarca te ćevapi i pljeskavice, to već svatko zna) poigrajte se malo naizgled običnim namirnicama, nabockajte na štapiće za ražnjiće komadiće piletine omotane pancetom (jednostavno je jako), dodajte iza svakog komada po jedan (ili dva ako jako volite gljive) manji šampinjon (ili polovicu velikog) te ispecite na roštilju. Na ovaj ćete način dobiti super sočne ražnjiće od inače dosadne i suhe piletine, prilično efektnog izgleda. Poseban bonus su peciva zagrijana i zapečena na istom tom grilu na kojem ste pekli ražnjiće – prije prženja ih nakapajte sakupljenim sokom od pečenja, tako će imati posebno fini šmek. Dok se ražnjići peku, u svega nekoliko minuta napravite tzatziki umak – grčki umak sa jogurtom i svježim krastavcima, koji će ovako pečenim ražnjićima sa roštilja dati dodatnu svježinu.

Pileći ražnjići na roštiljuPileći ražnjići na roštilju

POTREBNO:

  • 400 g filea pilećih prsa
  • 150 g tanko rezane pancete
  • 250 g šampinjona
  • 300 g jogurta
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • 1 veći svježi krastavac
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Piletinu izrezati na komadiće veličine zalogaja, posliti i popapriti, pa svaki komadić omotati polovicom jedne trakice pancete.
  2. Nizati na štapić za ražnjić omotanu piletinu i šampinjone. Peći na roštilju (ili gril tavi) s obje strane dok panceta ne poprimi smećkastu boju i izuzetnu hrskavost.
  3. Za tzatziki umak pomiješati u posudici jogurt, vrhnje, vlasac i sol. Dodati krastavac prethodno oguljen i nariban na vrlo tanke ploškice.
  4. Poslužiti ražnjiće u duguljastim pecivima prethodno preprženim na grilu sa donje (prerezane) strane uz zelenu salatu i umak.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti piletinu, pancetu i šampinjoneOmotati svaki komadić mesa pancetom Nanizati na štapiće meso i gljive pa ispeći na roštiljuPileći ražnjići na roštilju

(Ukupno 286 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Pileći ražnjići na roštilju sa tzatziki umakom appeared first on Reci Peci.

Dupli cheeseburger na ReciPeci način

$
0
0

Dupli cheeseburgerDupli cheeseburger nešto je što što će moji klinci savim sigurno na prvu odabrati ulaskom Mc’Donalds. Onda će malo zastati i razmisliti pa uzeti duplić ali u Mc’country verziji sa puno luka i pržene slanine. Zato sam im odlučila napraviti hamburgere u kućnoj izvedbi na sličan način, pa iako su bili skeptični tvrdeći da nema takvog hambija kao u Mc’Donaldsu, svojom sam ih verzijom oborila s nogu. I gle čuda, moj je dupli cheeseburger sa domaćim pljeskavicama, mladim lukom i zelenom salatom iz vrta, sa umakom zmućkanim od domaćeg soka od paradajza i samo zrnca ketchupa i sa savršenim šmekom tanko rezane i fino prepečene pancete ispao savršen. Za izradu svojih vlastitih domaćih peciva nisam imala ni vremena ni volje, a bome niti kuhinje (jer eto, staru smo razmontirali, a nova nikako da stigne pa me stoga ispričajte zbog tako malo fotografija pripreme jela jer trenutno mi je totalni ‘rusvaj’ gdje god se okrenem), pa su se hamburgeri sa sirom i pancetom uz peciva iz pekare pokazali kao odlična verzija ručka koji se može pripremiti i bez kuhinje, naravno uz pomoć električnog roštilja, te dokaz da se obitelj doista može okupiti oko stola uz finu papicu čak i u gotovo nemogućim uvjetima 😉 Pljeskavice sam imala već napravljene u zamrzivaču pa mi je i to skratilo vrijeme, no naravno da se uvijek možete poslužiti pljeskavicama iz mesnice. Vjerujte, isplati se potruditi oko ovakvog fast fooda, jer hamburger, dupli cheeseburger ili kakav god burger pripremljen kod kuće, sa provjerenim namirnicama i uz puno svježeg povrća, nema apsolutno nikakve veze sa nezdravom hranom. S obzirom da sezona roštiljanja uskoro stiže na velika vrata (ma koga zavaravam, kod nas je stigla već odavno jer roštilj obožavamo)  svakako dodajte hambije na roštiljski jelovnik i razveselite svoje najmlađe finim zalogajima kojima se tako raduju 🙂

Dupli cheeseburgerDupli cheeseburger

POTREBNO:

  • 10 manjih pljeskavica (kako napraviti pljeskavice i ćevape pogledajte OVDJE)
  • 5 okruglih peciva sa sjemenkama
  • 5 debljih šnita sira trapista
  • 5 komada tanko rezane pancete
  • 2 rajčice
  • nekoliko listova zelene salate
  • 2-3 mlada luka
  • Umak od paradajza: 2 dl soka od paradajza, 2 žlice kethupa, žlica senfa, žlica ajvara, papar, sol

PRIPREMA:

  1. Peciva prerezati, povrće oprati. Luk narezati na kolutiće, rajčicu na tanke kolutove, salatu na deblje rezance.
  2. U jednoj posudici pomiješati sve sastojke za umak od paradjza.
  3. Pljeskavice ispržiti na roštilju s obje strane dok ne porumene. Sami odredite koliko dugo ćete ih peći u ovisnosti da li više volite reš pečeno ili manje pečeno. Kada su već skoro gotove, na svaku drugu staviti po komad sira, preklopiti drugom pljeskavicom pa još kratko zapeći, tek toliko da se sir otopi.
  4. Maknuti pljeskavice sa roštilja pa kratko ispržiti pancetu tako da bude hrskava i lomljiva pod prstima.
  5. Sada su na redu peciva: namočiti ih unutrašnjom stranom umakom koji su pustile pljeskavice dok su se pekle pa ih složiti na roštilj, poklopiti i kratko zapeći tako da i ona postanu hrskava i mirisna.
  6. Zagrijana peciva premazati umakom od paradajza, složiti preko toga pljeskavice, zatim povrće, a ukoliko želite možete dodati još malo umaka od paradajza ili majoneze, poklopiti drugim dijelom peciva i uživati u slasnom zalogaju!

Dobar tek 🙂

(Ukupno 159 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Dupli cheeseburger na ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Viewing all 132 articles
Browse latest View live