Pita lepinje (pita kruh, pita bread) okrugla su i šuplja peciva koja se tradicionalno koriste u većini bliskoistočnih zemalja iako sama riječ ‘pita’ = lepinja dolazi iz grčkog govornog područja. Pita lepinje su karakteristične po tome što se prilikom pečenja napušu i tako se unutar njih stvori idealan prostor za kakvo sočno punjenje. Tako ćete u različitim zemljama naići na različite načine korištenja pita lepinja: u Grčkoj se u pite zamata gyros sa tzatziki umakom, u Turskoj je to kebab, a u Palestini, Libanonu i Israelu tipično punjenje pita je falafel. Od svega nabrojanog, teško je bilo odlučiti se samo za jedno pa sam, kao i uvijek, smućkala neku svoju kombinaciju punjenja pita lepinje i to od piletine i povrća, a poseban okus svemu je dao novi Podravkin proizvod: Temeljac za jela koji se može pronaći u tri različita okusa – Goveđi, Kokošji i Povrtni, a ovaj put sam isprobala Kokošji temeljac. Iako mi je bez podravkinih kocki za juhu pripremanje bilo kakvih variva, paprikaša i juhi ponekad nezamislivo, ovaj mi se temeljac pokazao još boljim zato što se brzo otapa, nalazi se u zanimljivom pakiranju u obliku srca i stvarno je finog okusa, pa je pogodan i za pripremu u ovakvim mesnim kombinacijama u kojima u biti nema puno umaka. Hoću reći, pita lepinje s piletinom bi se stvorile u mojoj kuhinji i da nije tog temeljca, ali sigurno ne bi bile tako ukusne i fine kao što su sada. Evo recepta:
Pita lepinje s piletinom
POTREBNO:
Za pita lepinje:
- 50 dkg brašna
- 3 dl mlake vode
- 1 vrećica suhog kvasca
- 2 žličice soli
- 1 žlica šećera
- 1,5 dl maslinovog ulja
Za umak od piletine:
- 40 dkg pilećih prsa (file)
- 1 pakiranje (srce) Podravka kokošjeg temeljca za jela
- 1,5 dl bijelog vina
- 1 dl vode
- 1 poriluk
- 1 žuta paprika babura
- sol, papar
Za umak:
- 1 krastavac
- 2 dl jogurta
- 2 dl kiselog vrhnja
- sol, papar
PRIPREMA:
- Za lepinje umijesiti od svih sastojaka mekše dizano tijesto. Premazati tijesto uljem te ga ostaviti da počiva 30 min. Tada tijesto podijeliti u 8 manjih dijelova, oblikovati loptice, svaku tanko razvaljati na debljinu cca 4-5 mm. Tako razvaljane neka još odstoje 20-tak minuta. Pećnicu zagrijati na 230°C pa na papir za pečenje stavljati po dvije lepinje i odmah ih pogurnuti nazad u pećnicu. Lepinje su gotove nakon 5 minuta kada se napušu. Da bi lepinje dobro ispale i dobro se napuhale bitno je da tijesto bude tanko, da pećnica bude jako vruća i da budete brzi kod premještanja tijesta u pećnicu. Pita lepinje neće dobiti zlaćanu boju ali to je i karakteristično za njih, da budu gotovo bijele, no ne brinite, tako i treba biti i lepinje su savršeno pečene i spremne za punjenje.
- Za umak, pirjati na malo ulja narezan poriluk i papriku, dodati meso nasjeckano na stvarno sitne kockice, promiješati, sačekati da se okusi prožmu, pa dodati vino i vodu, ubaciti Podravka temeljac, sol i papar, dobro promiješati pa pirjati dok sva tekućina ne ispari. Nakon što je sva tekućina isparila, pržiti meso i povrće uz miješanje da se lijepo zapeče. Primjetit ćete da je gotovo kada paprika fino zamiriše
- Za umak pomiješati u posudi vrhnje, jogurt i tanko ribani krastavac, a začiniti po ukusu. Ako volite češnjak slobodno ga dodajte umaku.
- I sada je sve spremno za serviranje: svaku lepinju prerežite na dva dijela, ukoliko nije do kraja šuplja zarežite nožem kako biste dobili džep, stavite prvo žlicu-dvije umaka od jogurta, a zatim punjenje od piletine. Možete dodati i komadić zelene salate ili ribanog svježeg kupusa. I to je to – ukusan ručak ili večera je spreman! Dobar tek
Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):
The post Pita lepinje s piletinom appeared first on Reci Peci.