Quantcast
Channel: Mesna jela • Reci Peci
Viewing all 129 articles
Browse latest View live

Punjena vješalica omotana pancetom

$
0
0

Punjena vješalica na tanjuruPunjena vješalica jedno je od rijetkih jela zbog kojeg mi od same pomisli cure sline i vjerovali ili ne, dok pišem ovo mogu osjetiti taj prefini okus u ustima, čak sam se obrađujući fotografije nekoliko puta zatekla kako mljackam :D E sad, nazivu ovog jela vjerovatno će se mnogi začuditi, kao što sam se čudila i sama kada sam ga prvi put čula pa da odmah u početku razjasnimo tu nepoznanicu: punjena vješalica poznato je jelo srpske nacionalne kuhinje i pronaći ćete ga na menijima većine njihovih restorana, a u biti je komad mesa punjen sirom (trebao bi to biti kačkavalj), omotan suhom slaninom i pečen na roštilju a pokoja žličica domaćeg kajmaka u podlozi pečenog jela samo će upotpuniti dojam. Zašto se jelo zove baš Vješalica, nitko mi nije znao reći, pa mi je jedini logični zaključak taj, da je to zato što se za ovo pečenje uzima komad svinjskog karea bez kosti (dakle, onaj dio karea iliti krmenadle koji ‘visi kao vješalica sa kosti’ ?!) Iako sezona roštiljanja kod nas još službeno nije započela (a mogla bi doista uskoro), na pripremu ovakvog ručka ponukao me nedavni službeni put u Beograd na kojem sam vješalicu probala prvi put u životu i bilo je fantastično. Ne znam, mene doista ne oduševljava lako hrana u restoranima, dapače, prije bih rekla da ostanem pomalo razočarana kad shvatim da je to što mi se nudi, nešto što bih sama puno bolje napravila i da je to što bi trebalo biti s Punjena vješalica - prikaz serviranja“vauuuuu” efektom ustvari nešto što sam već i sama radila u svojoj kuhinji. Na prvi pogled slično je bilo i s ovom vješalicom. Dakle, komad mesa punjen sirom, omotan pancetom, pržen…pa to je nešto što sam radila sto puta na sto različitih načina, sa sto različitih punjenja. NO! Nešto je tu ipak bilo drugačije što me osvojilo: jednostavnost okusa sa samo malo pravih namirnica pripremljeno na pravi način. Ova moja punjena vješalica urnebesno je fina no,  nije baš ona prava jer, kao prvo nisam imala kačkavalj (a bez njega vjerujte to jednostavno nije to), kao drugo nisam imala dovoljno veliki komad mesa koji bih izrezala poprečno a ne na obične šnicle i kao treće, nisam imala pravi roštilj već običnu teflonsku tavu. Ali zato, ako ste imalo ljubitelj mesa i konkretne hrane, ako volite da vas zalogaj na tanjuru mami i očiglednom sočnošću i izgledom, ako se ne libite nakon ovakovog ručka popiti čašu dobrog vina (jer, trebat će vam, vjerujte) – onda ste na pravoj adresi, probajte napraviti svoju vješalicu i više nikad neće pomisliti da je kare suhi komad mesa i shvatit ćete koliko je malo čovjeku potrebno da bude istinski sretan i zadovoljan :)

Punjena vješalica

Potrebno:

  • 1 kg svinjskog karea bez kosti
  • 15 dag tanko rezane pancete
  • 15 dag sir goude (ili bilo kojeg drugog za koji ste sigurni da se fino topi, kačkavalj svakako, ako ga uzmognete nabaviti ;) )
  • 15 dag kajmaka
  • Za prilog: šampinjoni, pommesfrittes

Priprema:

  1. Meso narezati na odreske srednje debljine, (1-1,5 cm), dobro ih istući batom za meso da budu što tanji i veći (ovo je bitno, jer ako su debeli, neće se lijepo ispeći iznutra pošto se ne peku dugo).
  2. Na svaki odrezak staviti malo sira, preklopiti, omotati šnitama pancete pa pržiti na malo ulja na vrućoj tavi ili na roštilju s obje strane dok ne porumene i dok panceta ne postane krckava i smeđa. Na ostatku ulja možete popržiti šampinjone za prilog.
  3. U vatrostalnu posudu (ili onu u kojoj ćete jelo poslužiti) uliti rastopljeni kajmak, pa po tome rasporediti pečeno meso i gljive pa do posluživanja držati na toplom.
  4. Poslužiti uz pomes frtittes i zelenu salatu. Domaće lepinje bi tkođer pasale uz ovo jelo.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Punjena vješalica - prvi korak izrade.Punjena vješalica - drugi korak izradePunjena vješalica - treći korak izradePunjena vješalica - četvrti korak izradePunjene vješalice spremne za pečenjePrikaz prženja vješalicaNačlin serviranja punjene vješaliceNačin serviranja punjene vješalice i njene sočnosti.

(Ukupno 9,997 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Punjena vješalica omotana pancetom appeared first on Reci Peci.


Pita lepinje s piletinom

$
0
0

Prikaz pita lepinje punjene piletinomPita lepinje (pita kruh, pita bread) okrugla su i šuplja peciva koja se tradicionalno koriste u većini bliskoistočnih zemalja iako sama riječ ‘pita’ = lepinja  dolazi iz grčkog govornog područja. Pita lepinje su karakteristične po tome što se prilikom pečenja napušu i tako se unutar njih stvori idealan prostor za kakvo sočno punjenje. Tako ćete u različitim zemljama naići na različite načine korištenja pita lepinja: u Grčkoj se u pite zamata gyros sa tzatziki umakom, u Turskoj je to kebab, a u Palestini, Libanonu i Israelu tipično punjenje pita je falafel. Od svega nabrojanog, teško je bilo odlučiti se samo za jedno pa sam, kao i uvijek, smućkala neku svoju kombinaciju punjenja pita lepinje i to od piletine i povrća, a poseban okus svemu je dao novi Podravkin proizvod: Temeljac za jela koji se može pronaći u tri različita okusa – Goveđi, Kokošji i Povrtni, a ovaj put sam isprobala Kokošji temeljac. Iako mi je bez podravkinih kocki za juhu pripremanje bilo kakvih variva, paprikaša i juhi ponekad nezamislivo, ovaj mi se temeljac pokazao još boljim zato što se brzo otapa, nalazi se u zanimljivom pakiranju u obliku srca i stvarno je finog okusa, pa je pogodan i za pripremu u ovakvim mesnim kombinacijama u kojima u biti nema puno umaka. Hoću reći, pita lepinje s piletinom bi se stvorile u mojoj kuhinji i da nije tog temeljca, ali sigurno ne bi bile tako ukusne i fine kao što su sada. Evo recepta:

Pita lepinje spremne za punjenje s piletinom

Pita lepinje s piletinom

POTREBNO:

Za pita lepinje:

  • 50 dkg brašna
  • 3 dl mlake vode
  • 1 vrećica suhog kvasca
  • 2 žličice soli
  • 1 žlica šećera
  • 1,5 dl maslinovog ulja

Za umak od piletine:

Za umak:

  • 1 krastavac
  • 2 dl jogurta
  • 2 dl kiselog vrhnja
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Za lepinje umijesiti od svih sastojaka mekše dizano tijesto. Premazati tijesto uljem te ga ostaviti da počiva 30 min. Tada tijesto podijeliti u 8 manjih dijelova, oblikovati loptice, svaku tanko razvaljati na debljinu cca 4-5 mm. Tako razvaljane neka još odstoje 20-tak minuta. Pećnicu zagrijati na 230°C pa na papir za pečenje stavljati po dvije lepinje i odmah ih pogurnuti nazad u pećnicu. Lepinje su gotove nakon 5 minuta kada se napušu. Da bi lepinje dobro ispale i dobro se napuhale bitno je da tijesto bude tanko, da pećnica bude jako vruća i da budete brzi kod premještanja tijesta u pećnicu. Pita lepinje neće dobiti zlaćanu boju ali to je i karakteristično za njih, da budu gotovo bijele, no ne brinite, tako i treba biti i lepinje su savršeno pečene i spremne za punjenje.
  2. Za umak, pirjati na malo ulja narezan poriluk i papriku, dodati meso nasjeckano na stvarno sitne kockice, promiješati, sačekati da se okusi prožmu,  pa dodati vino i vodu, ubaciti Podravka temeljac, sol i papar, dobro promiješati pa pirjati dok sva tekućina ne ispari. Nakon što je sva tekućina isparila, pržiti meso i povrće uz miješanje da se lijepo zapeče. Primjetit ćete da je gotovo kada paprika fino zamiriše ;)
  3. Za umak pomiješati u posudi vrhnje, jogurt i tanko ribani krastavac, a začiniti po ukusu. Ako volite češnjak slobodno ga dodajte umaku.
  4. I sada je sve spremno za serviranje: svaku lepinju prerežite na dva dijela, ukoliko nije do kraja šuplja zarežite nožem kako biste dobili džep, stavite prvo žlicu-dvije umaka od jogurta, a zatim punjenje od piletine. Možete dodati i komadić zelene salate ili ribanog svježeg kupusa. I to je to – ukusan ručak ili večera je spreman! Dobar tek :)

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Priprema pita lepinje od dizanog tijestaPrikaz načina pečenja pita lepinjeNačin pripreme punjenja od piletine i povrćaPrikaz izrade i punjenja lepinjica

(Ukupno 10,629 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Pita lepinje s piletinom appeared first on Reci Peci.

Pide turska pizza s mljevenim mesom

$
0
0

Pide - turska pizza s mljevenim mesom - način serviranjaU zadnje sam vrijeme nekako sva u orjentalnom điru, pa je tako nakon pita lepinja na red došla i Pide – turska pizza s mljevenim mesom. Iako imenom slične, okusom i izvedbom baš i nisu ali su baš neobične i što je najvažnije, jako jaaaako fine: pizza koja to u stvari nije, neobičnog oblika malih čamčića i sočnog punjenja od mljevene junetine i povrća sa puuuno zapečenog sira. Pide su u stvari turski street food jer su zbog oblika idealne za uzeti sa sobom i pojesti gdje god to poželite a da se pritom ne isprljate onako kao dijete, od uha do uha sa punjenjem. Priznajte, koliko vam se puta dogodilo da uzmete pizza cut ili nešto takvo i u pauzi za užinu pokapate svoju omiljenu košulju i uprljate ruke ketchupom?! ;) S pide pizzom vam se to neće dogoditi jer je punjenje lijepo ‘zapakirano’ unutar čamčića preko čijeg se krckavog ruba ništa ne prelijeva i jednostavno ga je držati u rukama.  No nije samo oblik ono što ovu pizzu čini posebnom. Punjenje od mljevenog mesa uz puno povrća kojemu je novi goveđi Podravkin temeljac za jela dao onu potrebnu dozu jačine i specifičnog okusa i koji se savršeno spaja upravo sa junetinom ili govedinom (iako sam ja mišljenja da bi se ovaj temeljac odlično snašao i u obogaćivanju meni omiljenije svinjetine, no to treba isprobati ;) ), učinio je da moje Pide – turske pizze budu baš savršene te svakako preporučam probati ovo što prije! Evo recepta:

Pide turska pizza s mljevenim mesom

Fotografija prikazuje način serviranja Pide - turske pizzePOTREBNO:

Za pizza tijesto:

  • 40 dkg brašna
  • 1 suhi instant kvasac
  • 2 žličice soli
  • 1 dl ulja
  • 2,5 dl mlijeka

Za punjenje od mljevenog mesa:

PRIPREMA:

  1. Za pizza tijesto umijesiti od svih sastojaka dizano tijesto. Ako tijesto radite s Garant instant kvascem, počivanje radi dizanja tijesta nije potrebno. Ako radite sa običnim suhim kvascem ili pak sa svježim, potrebno je tijesto ostaviti da počiva 30 min. Ako nemate volje ili vremena raditi kod kuće dizano tijesto možete ovo napraviti i sa gotovim kupovnim tijestom za pizze ;)
  2. Za umak od mljevenog mesa, pirjati na malo ulja sitno sjeckan luk i papriku, dodati tada meso, promiješati i popržiti ga dok ne promijeni boju. Tada dodati vino, Podravka temeljac za jela, sol i papar pa pirjati dok tekućina ne ispari. Tada dodati pelate i 1,5 dl vode pa pirjati opet uz povremeno miješanje dok sva tekućina ne ispari.
  3. Nakon toga podijeliti dizano tijesto na 5 manjih dijelova, svaki dio razvaljati duguljasto, premazati sa dvije žlice mesnog nadjeva, rubove zavrnuti prema unutra (vidi sliku), a na vrhovima spojiti i uvrnuti kako bi se dobio oblik čamca. Posipati ribanim sirom (trapist, gouda, kačkavalj), rubove premazati razmućenim jajetom te peći u pećnici na 200*C 20 minuta.
  4. Poslužiti i uživati u svakom zalogaju. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Priprema umaka ya Pide - turska pizzaPriprema umaka za Pide tursku pizzu - 2. korakNačinm pripreme tijesta za pide - tursku pizzuOpis pripreme pide-tuske pizzeOpis oblikovanja Pide - turske pizzePide - turska pizza spremna za pečenjeFotografija prikazuje pečene Pide - turske pizze

(Ukupno 6,104 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Pide turska pizza s mljevenim mesom appeared first on Reci Peci.

Punjena mesna rolada s pancetom

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERANije prošlo mnogo od uskršnjeg blagovanja, a već nam je pred vratima pojavio drugi praznik za koji je tipična fina papica i dobra društvo. Naravno, govorim o 1. 5., prazniku rada za koji će mnogi, ukoliko vrijeme to dozvoli, pohrliti u prirodu i pripremiti kakav fini zalogaj s roštilja. No, ukoliko želite odskočiti od tog ustaljenog običaja i pripremiti za ručak jedno urnebesno fino i neobično jelo za koje vam ne treba roštilj, onda ste na pravom mjestu, jer dati ću vam izvrstan recept za mesnu roladu toliko finu da će vam se nakon nje sva druga jela činiti kao blijeda kopija nečega što bi trebao biti svečani blagdanski ručak ;) Da da, punjena mesna rolada bila bi sasvim obična mesna štruca da se u nju nije ugurao mirisni i savršeno topivi kačkavalj (iako mislim da bi i sa nekom drugom vrstom fino topivog trapista bilo sasvim u redu) i da se oko nje nije omotala tanka panceta koja se pečenjem pretvorila u hrskavu ljepoticu savršenog okusa koja je apolutno upotpunila ovo jelo i dala mu baš jednu posebno finu notu. Pripremala sam nedavno jelo koje se zove Punjena vješalica. E pa ovo bi mogla biti inačica toga jela, ali u varijanti s mljevenim mesom. Iako će vam se na prvu ovo možda učiniti kao nešto komplicirano, doista to nije, a uz moju pomoć i opis korak po korak, vidjet ćete da je sasvim jednostavno i lako izvedivo. Evo kako: OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Potrebno:

  • 1 kg miješanog mljevenog mesa
  • 3 deblje šnite kruha
  • 1 luk
  • 1 češanj češnjaka
  • vegeta, sol, papar
  • 3 žličice mljevene crvene paprike
  • dobra šaka sitno kosanog peršinovog lišća
  • manja šalica krušnih mrvica
  • 1 jaje
  • 30 dkg tanko rezane pancete
  • 20 dkg sira trapista (kačkavalj, gouda…)
  • 2 dl bijelog vina

Priprema:

  1. Pomiješati u većoj posudi meso, jaje, luk koji ste prethodno isjeckali i ispržili na malo ulja, kruh razmočen u mlijeku i zgnječen rukama, mrvice, češnjak, peršin i začine. Sve dobro izmiješati i sjediniti. Od ove količine mesa dobit ćete dvije mesne štruce idealne debljine za pečenje.
  2. Na pripremljenu alu foliju stavite polovicu mesne smjese te pritiskajući rukama oblikujte pravkoutnik debljine cca 1 cm. Preko cijele površine mesa naribajte polovicu sira, a potom uz pomoć folije polako savijajte meso u roladu. Kada ste oblikovali roladu, rubove ugurajte prstima prema unutra kako bi se rolada ‘zatvorila’ sa strane i kako sir ne bi pretjerano curio prilikom pečenja.
  3. Pripremite i drugi komad alu folije pa preko njega poredajte pancetu tako da se šnite preklapaju kao crijep. Na pancetu položite mesnu roladu, pa opet uz pomoć folije obložite cijelu roladu pancetom.
  4. U lim za pečenje ulijte malo ulja, dodajte vino, posolite te u sredinu stavite rolade. Pokrijte alu folijom (ili kakvim poklopcem) i pecite pokriveno u sredini pećnice na 200°C 30 minuta. Potom makite foliju pa nastavite peći do kraja još 35 minuta. Rolada je gotova kada dobije lijepu smećkastu boju i kada panceta postane hrskava.
  5. Kratko prohladite, narežite na šnite i poslužite uz pire krumpir i povrće na lešo.
  6. Naravno da je čaša dobrog vina obavezna! :) Dobar tek

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 1,629 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Punjena mesna rolada s pancetom appeared first on Reci Peci.

Složenac od starog kruha i tikvica

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERASloženac od starog kruha i tikvica, ali i od još ponečeg bi bio ispravniji no ipak malo predug naziv ;) . Sezona tikvica je u punom jeku i idejama za jela s tikvicama nikad kraja. Kada se tome pridoda činjenica da je ljeto i da svakakvog ostalog svježeg povrća ima u izobilju, sasvim je razumljivo zašto je upravo ovo doba godine ono kada kuhati jednostavno obožavam. Na ovo me jednostavno jelo ponukala ustvari potreba za večerom moje prilično gladne družine koja se vratila s kupanja na Dunavu, a kako smo zaboravili kupiti friški kruh trebalo je smisliti nešto da se iskoristi i onaj stari. Par tikvica, malo pršuta, paprike, luk, jaja, vrhnje i zlaćana korica od sira trapista, stvorile su idealno kremasti složenac u kojem smo baš uživali. I, kao da povrća u složencu nije bilo dovoljno, pojeli smo uz ovu večeru  i nekoliko velikih krastavaca salatara koji su baš upotpunili dojam i dali potrebnu dozu svhežine ;) Dakle, ako ne znate što biste sa starim kruhom a i ponestalo vam je ideja za jela s tikvicama, onda ste na pravom mjestu! Evo recepta:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPotrebno:

  • 1/2 kg starog kruha
  • 4 dl mlijeka
  • 2 tikvice srednje veličine
  • 1 paprika babura
  • 1 luk
  • 10 dkg sitno sjeckanog pršuta (ili pancete, slanine ili štogod drugog suhog)
  • 5 jaja
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 10 dkg sira trapista

Priprema:

  1. Kruh izrezati na kockice pa ga zaliti s mlijekom. Nakon par minuta rukama ga ocijediti.
  2. Tikvice naribati, luk i papriku sitno nasjeckati.
  3. Na malo ulja pržiti luk i papriku, dodati sitno sjeckan pršut, popržiti pa dodati i tikvice. Začiniti po želji solju ili vegetom te paprom. Pirjati uz povremeno miješanje 10 min.
  4. Jaja umutiti pjenjačom, posoliti i dodati vrhnje. Dobro izmiješati.
  5. Natopljen i ocijeđen kruh pomiješati sa pirjanim povrćem. U nauljenu vatrostalnu posudu ili lim za pečenje rasporediti smjesu od kruha i tikvica. Sve zaliti smjesom od jaja i vrhnja. Posipati ribanim sirom, pa zapeći u pećnici na 180ºC, Poslužiti toplo ili hladno uz salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 7,797 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Složenac od starog kruha i tikvica appeared first on Reci Peci.

Burrito pita

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAko imalo volite začinjenu hranu i meksičku kuhinju, sigurno ste čuli za burrito – tradiocionalno meksičko jelo koje se u pravilu poslužuje tako da je nadjev skriven unutar palačinke, i po tome se u biti razlikuje od npr. tacosa i tortilja i sl.  Nadjev  za burrito se najčešće radi od mljevenog mesa, graha i kukuruza sa puno crvene mljevene paprike, po mogućnosti chili papričica, ili pak od pržene piletine s dodatkom povrća. Mojim klincima je meksička hrana u zadnje vrijeme totalno otkriće i žicaju me da im tako nešto kuham stalno. Za izradu home-made tortilja (za koje sam čak i objavila recept OVDJE) najčešće nemam ni vremena ni volje, pa kupim gotove tortilja palačinke i tada je sve puno brže gotovo. Jedina mana im je to što su dosta skupe, pa na kraju skuplje izađe tjestenina od najdeva ;) Da bih doskočila tome, potrošila što manje a opet nahranila podosta gladnih usta, odlučila sam napraviti burrito pitu. Dakle, sve isto kao u klasičnim burritosima, samo što ne uzima svatko svoju zarolanu palačinku (koje su tada naravno ograničene brojem palačinki) nego se sve lijepo slaže u vatrostalnu ili lim za pečenje kao složenac, pa svatko dobije koliko želi i koliko se veliki komad odreže ;) Naravno da su bili sumnjičavi kada sam im ponudila ovu varijantu burritosa, no kada su probali bili su oduševljeni! To je to! Baš taj okus koji treba biti i baš ta količina koliko mogu pojesti ;) Da ne dužim, evo recepta, i u slovima i u slikama pa procjenite sami – jednostavno je i stvarno jako, jaaaako fino!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPotrebno:

  • 8 tortilja palačinki
  • 50 dkg mljevenog mesa (svinjetina, puretina ili mješano)
  • 2 luka
  • 2 crvene paprike roge
  • manja konzerva graha
  • manja konzerva kukuruza šećerca
  • 3 žlice koncentrata rajčice
  • 10 dkg sira trapista
  • začini: vegeta, sol, papar, začin za burrito ili tacco
  • Za preljev: 2 žumanjca, 6 žlica kiselog vrhnja

Priprema:

  1. Za nadjev od mesa pirjati sitno sjeckan luk na malo ulja, dodati i sjeckanu papriku rogu, dodati meso pa pržiti uz miješanje dok ne promijeni boju. Dodati rajčicu, 2 dl vode, začine pa pirjati uz povremeno miješanje 15 min. Dodati ocijeđeni grah i kukuruz, promiješati, kratko prokuhati.
  2. Za preljev pjenjačom umutiti žumanjca, dodati kiselo vrhnje, začiniti solju i paprom.
  3. Tortilja palačinke izrezati na četvrtine. U namašćen lim ili vatrostalnu posudu, složiti po dnu jedan dio narezanih palačinki, preliti sa malo preljeva, složiti preko svega mesni umak, naribati preko mesa polovicu sira, složiti po mesu palačinke da budu složene kao crijep, jedan preko druge. Sve skupa zaliti preljevom od žumanjaka i kiselog vrhnje, posipati ostatkom sira i zapeći u pećnici na 180ºC. Peći cca 25 minuta. Pita je gotova kada se odgore stvori lijepa zlaćana korica.
  4. Poslužiti uz ljuti umak od povrća, kiselo vrhnje ili kakav drugi umak po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 934 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Burrito pita appeared first on Reci Peci.

Sočna piletina s paprikom

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAGonjena željom da si ovog vikenda što više pojednostavim kuhanje i boravak u kuhinji budući sam kuhala za veći broj ljudi, odlučih se za nešto iz pećnice. A to nešto je upravo ova sočna piletina s paprikom što se pokazalo odličnom idejom, jer je uz samo malo truda i malo sastojaka (doista nisam imala pretjerane volje kuhati) nastalo predivno jelo. Običnu piletinu (batke i bijela mesa) sam punila crvenom paprikom rogom, omotala pancetom, sve skupa  poredala u lim za pečenje, zalila vinom, pokrila folijom i nakon sat vremena iz kuhinje je zamirisalo tako fino da moji mali gladuši nisu mogli dočekati da se skuhaju mlinci koji su bili prilog uz ovo jelo. Dakle, ako želite skuhati nešto jednostavno i fino, a da ne morate stajati kraj toga, pržiti, pohati ili nešto sasvim deseto što bi zahtjevalo vašu prisutnost kraj tavice, onda je ovo idealno riješenje. Naravno, uvjet je da volite piletinu. No, mislim da bi ovako pripremljeno svako meso bilo ukusan zalogaj: paprika se pečenjem fino opusti i pusti svoj karakteristično mirisan i sladak sok koji meso tijekom pečenja upije i postane sočno i mekano. Prilog birajte već prema onome što više volite: pasati će uz ovo i kakva pirjana ili kuhana riža, pire krumpir ili pak mlinci kako je to bilo i kod nas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPotrebno:

  • pileća prsa (količina proizvoljna iliti onoliko koliko možete pojesti)
  • panceta – tanko narezana
  • 1-2 paprike roge
  • 2 dl bijelog vina
  • 1 dl vode (vodu doliti po potrebi nakon pola sata pečenja)
  • vegeta, sol, papar, bosiljak

Priprema:

  1. Bijelo meso lagano istući batom za meso da bude što tanje. Papriku tanko izrezati na prutiće.
  2. Posoliti meso pa na jedan kraj odreska složiti nekoliko prutića paprike. Zarolati, svaku roladicu omotati komadom pancete, pa složiti u vatrostalnu posudu ili lim za pečenje, jedno uz drugo, zaliti vinom, pokriti alu folijom (ili odgovarajućim poklopcem) i peći 30 minuta. Nakon toga maknuti foliju, po potrebi doliti malo vode i nastaviti peći još kakvih 30 minuta dok se sve skupa lijepo ne zapeče. Poslužiti uz prilog po želji.
  3. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 1,119 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Sočna piletina s paprikom appeared first on Reci Peci.

Cannelloni

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERACannelloni su tipično talijanska vrsta jela koja se sprema od specifičnog tijesta u obliku tubica koje se potom pune raznim nadjevima te zalivaju umakom i potom zapeku. Ono što je predivno kod ovog jela je to što ga je moguće spremiti na milijun različitih načina: možete tibice puniti nadjevom od špinata i sira, tofua, gljiva, soje, pečenih paprika sa sirom, ili pak nadjevom od mljevenog mesa, ma čime god poželite i što god najviše volite. Također ih možete zalijevati prije pečenja raznovrsnim umacima: običnim beschamel umakom, umakom od vrhnja ili pak onim od paradajza, možete i ovdje dodati povrće ako tako više volite…varijacija ima bezbroj i upravo o tome ovisi kakvi će biti vaši cannelloni. Ovi moji današnji cannelloni su onako, pomalo klasični, s nadjevom o mljevenog mesa, zaliveni sa puno bechamela i salsom od rajčice, te posipani sa puuuuno sira trapista. Sve to u konačnici je dalo jelo okusom (a pomalo i izgledom) vrlo slično lasagnama, što su kod nas doma svi glasno i zdušno pozdravili i smazali punu posudu cannellona u čas :) Tjestenine za cannellone danas ima za kupiti u gotovo svakom dućanu, no ipak pripazite da kupujete onu koja se ne mora prethodno kuhati (to obično piše na kutiji) jer će inače cannelloni biti žilavi i nepečeni do kraja, a ako se upustite u kuhanje tjestenine za cannellone mogli biste se malo i namučiti jer je puno laše napuniti nadjevom tube koje su čvrste i koje je lako držati u ruci od onih kuhanim ‘mlitavih’ ;) Dobro spravljeni cannelloni moraju biti zlatno žute boje nakon pečenja i moraju se topiti u ustima. O prefinom mirisu koji se širi kuhinjom vam neću previše pričati, jer sam već i od same pomisli ponovo gladnaaaa :) Evo recepta…

OLYMPUS DIGITAL CAMERACannelloni

POTREBNO:

Za mesni umak:

  • 1 pakiranje tjestenine cannelloni
  • 50 dkg mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 10 dkg pancete
  • 1 paprika babura (ili kakvu već imate)
  • 2 dl bijelog vina
  • 2 dl tekućeg paradajza
  • 2 žlice ketchupa (a i ne mora)
  • 1 jaje
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • šalica (1 dl) krušnih mrvica
  • začini: bosiljak, origano, vlasac, vegeta, sol, papar

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZa bechamel: 

  • 15 dkg maslaca ili margarina
  • 6 žlica brašna
  • 8 dl mlijeka
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • malo topljenog sira
  • sol, papar

Za umak od paradajza:

  • 3 veće paradajza
  • 1 luk
  • bosiljak (listići, nekoliko njih)
  • 2,5 dl vode
  • sol, papar

I još: 15 dkg sira trapista za posipanje prije pečenja

PRIPREMA:

  1. Za mesni umak pržiti kratko na malo maslinovog ulja sjeckani luk sa pancetom i sitno sjeckanom paprikom, potom dodati meso pa uz miješanje pržiti dok ne promijeni boju. Potom dodati vino, pustiti da ispari, dodati tekući paradajz, ketchup, začiniti, podliti sa malo vode pa uz povremeno miješanje pirjati dok sva tekućina ne ispari. Prohladiti pa umiješati kiselo vrhnje i jaje. Dobro promiješati, a potom dodati krušne mrvice.
  2. Za bechamel otopiti maslac, dodati brašno pa uz miješanje kratko popržiti (1 minutu). Tada uliti mlijeko, dobro promiješati pa uz neprestano miješanje pustiti da zakuha i da se umak počne zgušnjavati. Začiniti, dodati kiselo vrhnje i sir.
  3. Za salsu od paradajza na ulju pržiti sjeckan luk, dodati tada sjeckan paradajz, začiniti, dodati vodu pa uz povremeno miješanje kuhati 15-tak minuta dok se umak malo ne reducira.
  4. U vatrostalnu posudu uliti gotovo polovicu bechamela, preko njega rasporediti nekoliko žlica umaka od paradajza, potom slagati tubice cannellona punjene mesnim umakom jednu do druge. Preliti sve ostatkom bechamela i umaka od paradajza, posipati ribanim sirom trapistom (ili mozzarellom) pa zapeći u pećnici na 180ºC 20 minuta ili dok se na vrhu ne stvori zlaćana korica. Tjesteninu punite tako da u ruku uzmete tubicu, prstima ruke u kojoj je držite zatvorite rupu sa donje strane dok malom žličicom polako uguravate nadjev. Ako vam nadjev teško klizi do kraja tubice, pomozite si drškicom te iste vilice i gurnite ga do kraja ;)
  5. Poslužiti odmah!

Dobar tek :)

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 998 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Cannelloni appeared first on Reci Peci.


Piletina na toskanski

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKako sam i obećala u prethodnom postu, danas vam donosim još jedan predivan novi recept – piletina na toskanski ili piletina Toscana.  Jeste li primjetili možda kako su fotografije živopisnih boja i kako sve pršti od kolorita? Pa to vam je zato što je kompletna talijanska kuhinja, toskanska pogotovo, upravo takva – šarena, razigrana, puna raznobojnog povrća koje jelima daje ne samo privlačan izgled nego i predivan pun okus. Za kuhinju te čarobne talijanske regije, koju se s pravom naziva najljepšim dijelom Italije i kolijevkom talijanske renesanse kao i njezine kompletne umjetničke baštine, tipično je nekoliko stvari: maslinovo ulje, puno povrća (najčešće paprika, grah, rajčica…), puno tipičnih začina (origano, kadulja, bosiljak) i vino. A ono po čemu je specifična je upravo ta jednostavnost u pripremi koja jelima daje onaj pomalo seljački robusni štih koji nas podsjeća na činjenicu da su jednostavni i prirodni sastojci koji su nam svima dostupni  ponekad doista jedino što nam treba da bi zadovoljili svoju hedonističku potrebu za ukusnim zalogajem. Naravno, ako se pripreme na pravi način ;) Evo jednog izvrsnog načina za pripremu piletine na toskanski u umaku sa puno povrća kojoj završni štih i ‘ono nešto’ na kraju daje tanki sloj zapečenih krušnih mrvica. Prilog uz ovo jelo vam i treba i ne treba, ovisi kakve su vam potrebe. Ja sam za svaki slučaj uz piletinu skuhala malo tvrđe tjestenine (špecli) koja se savršeno uklopila u ovu toskansku priču. Evo kako…

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPiletina na toskanski

Potrebno: (za 6 osoba)

  • 3-4 pileća batka
  • 3-4 pileća nadbatka
  • 1 file pilećih prsa
  • 3 paprike (zelena, žuta, crvena)
  • 3 dl tekućeg paradajza (mogu to biti i pelati)
  • 2 veće glavice luka
  • 2 češnja češnjaka
  • 2 manje konzerve graha
  • 1,5 dl bijelog vina
  • 2 žlice sušenog origana
  • vegeta ili sol,papar
  • 2 dl krušnih mrvica

Priprema:

  1. Papriku i luk izrezati na manje režnjeve. Pelate ukoliko ih koristite umjesto tekućeg paradajza izrezati.
  2. Na malo maslinovog ulja pržiti piletinu u većoj i dubljoj tavi sa svih strana dok blago ne porumeni. Izvaditi piletinu pa na istom ulju pržiti luk i papriku sve dok paprika ne omekša. Tada dodati vino, kratko prokuhati. Dodati i pelate, origano te začiniti dodatno solju i paprom po ukusu. Vratiti piletinu u tavu, poklopiti pa krčkati na laganoj vatri 30 minuta. Po potrebi doliti još 2 dl vode kako bi sva piletina bila uronjena u umak jer će tako biti puno mekša i ukusnija nakon pirjanja.
  3. Nakon 30 minuta piletinu opet maknuti u stranu (ovo možda i ne morate, no tako je puno lakše promiješati grah koji se dodaje u ovom koraku), dodati ocijeđeni grah, promiješati.
  4. Prebaciti sve povrće u lim za pečenje, složiti po svemu piletinu, posipati preko svega krušne mrvice pa kratko zapeći u pećnici prethodno zagrijanoj na 200°C. Piletina je gotova nakon 10-tak minuta nakon što mrvice dobiju lijepu smećkastu boju.
  5. Poslužiti u posudi u kojoj se peklo za prilogom od tjestenine, ili bez njega.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 1,032 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Piletina na toskanski appeared first on Reci Peci.

Muffini alla engleski doručak (Ham & Eggs muffins)

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAko ste ikada odsjeli u nekom hotelu mogli ste primjetiti da će vas ujutro poslužiti kontinentalnim ili pak engleskim doručkom. Onaj kontinentalni podrazumijeva kavu, kakao ili mlijeko sa raznim vrstama peciva (kifle, kroasani, žemljice…) uz izbor kakvog namaza tipa pekmeza, meda ili maslaca. I meni osobno je to sasvim u redu i to je doručak kakav se najčešće jede kod nas doma. No, ako se odlučite za engleski doručak, eee to je nešto sasvim drugo i u tom se slučaju pripremite na kalorijsku bombu koja će vam eksplodirati u ustima prvim zalogajem, jer engleski doručak podrazumijeva: pečenu slaninu, pečena jaja, tost, pirjani ili prepečeni grah, pržene kobasice i gljive, paradajz, krumpir i obavezno sok od narače. Upravo zbog te obilnosti svega, engleski doručak se čak niti u engleskoj ne konzumira često i ljudi se za ovakvu vrst hrane najčešće odlučuju vikendom kada imaju vremena i za pripremu i za konzumiranje istog. No, da bi se nešto uopće moglo nazvati engleskom doručkom, u osnovi su potrebne samo tri stvari: jaja, slanina i tost (ostalo su nijanse ;) ) Netom prije odluke što napraviti za večeru (da da, večeru, ne doručak o kojem toliko drobim ovdje) neki dan sam naletila na zanimljiv video na web-u Marthe Stewart u kojem je jedna teta pripremila upravo ovakva jaja sa slaninom u košaricama od tosta. Odlična ideja 3 u 1 koju sam odlučila isprobati odmah i koja me je totalno oduševila – mirisna i hrskava slanina u podlozi meko pečenog jajeta omotana hrskavim tost kruhom sa božanskim mirisom i okusom maslaca! Zvuči vam dobro? O daaa, ne da je dobro, nego je preeeedobro :D  Dakle, ako volite pečena jaja i prženu slaninu na pravom ste mjestu i nakon ovoga više nikada nećete poželjeti jaja na oko iz tavice. Potrebno vam je samo nekoliko kriški tosta, jaja i tanka panceta i naravno, malo dobre volje ;)  Evo recepta:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Engleski doručak – Ham & Egg muffins

Potrebno:

  • 9 jaja
  • 15 tankih kriški tost kruha
  • 9 komada tanke pancete
  • 10 dkg otopljenog maslaca

Priprema:

  1. Svaku šnitu tost kruha dobro potapkajte dlanovima kako bi tost postao savitljiviji pod prstima. Da ovo ne napravite, tost bi pucao pod pritiskom dok ga savijate u kalup od muffina. Izrežite uz pomoć čaše ili kalupa okrugle oblike, pa svaki prerežite na dva dijela tako da dobijete polumjesece. Nekoliko komada prerežite na još manje dijelove jer će vam trebati za dno kalupa.
  2. Slaninu/pancetu prepržite kratko na tavi.
  3. Kalup za muffine premažite debljim slojem otopljenog maslaca. U svaku rupu uz stijenku kalupa složite po dva ili tri (ovisi koliko su vam velike rupe na kalupu) komada tosta tako da obla strana bude prema vrhu. Dobro pritisnite prstima kako bi se tost zalijepio za kalup i kako bi se oblikovala košarica. Na dno svake rupe stavite manji komadić tosta. Oblikovane košarice premažite opet dobrim slojem maslaca.
  4. Preko svake košarice sada složite (utisnite) komad pečene pancete, pa preko toga razbijte po jedno jaje. Samo malo posoliti.
  5. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 180ºC 20 minuta. Muffini su gotovi kada se jaja ispeku. Ako volite mekano pečeno jaje, pripazite da ih izvadite čim bjelanjci koaguliraju i počnu se bijeliti.
  6. Pažljivo izvadite uz pomoć vilice košarice te poslužite vruće uz paradajz ili papriku.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 727 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Muffini alla engleski doručak (Ham & Eggs muffins) appeared first on Reci Peci.

Složenac od piletine sa pogačicama

$
0
0

Složenac od piletine - serviranje!Složenac od piletine ili od bilo koje druge vrste mesa ili povrća, podrazumijeva ispreplitanje raznih tekstura i okusa u samo jednoj posudi što u konačnici dovodi do apsolutno hedonističkog mumljanja prilikom svakog zalogaja. Oni koji prate moj rad znaju već da su moji najveći kušači i suci, upravo moji najdraži – djeca i suprug, te se doista trudim postići da u ovoj prilično kaotičnoj svakodnevici u kojoj smo svi rastrgani kojekakvim obevezama, barem jedan obrok na dan pojedemo zajedno za stolom. Kroz tjedan je to najčešće večera, no vikend je rezerviran za obavezno višesatno uživanje i čavrljanje za stolom, naročito tijekom ručka, pa se tada obično i najviše potrudim oko menija i sadržaja. Ponekad im se to svidi, Složenac od piletineponekad mi kažu da pretjerujem i da bi im draži bili ‘obični pohanci i pomfri iz friteze‘, no definitivno najveća potvrda uspješnog ručka je tišina za stolom dok se jede i lagano, nečujno mumljanje. Tada znam da je to – to! Upravo tako je bilo sa ovim složencom, mmmmm…hmmmm..uummm :D A recept za složenac je jednostavan jako – radi se ovdje o jednostavnom načinu da obično pileće bijelo meso učinite sočnim zalogajima na način da ga prvo naglo zapečete, a potom uronite u ukusan i kremasti umak od povrća. A da bi stvar bila bolja, povrh svega stavite male prhke pogačice koje se peku skupa sa umakom i mesom te na taj način upiju u sebe sočnost umaka, dok sa vrha lijepo pozlate i budu hrskave, pa tako imate 2 u 1 ručak – glavno jelo i prilog u jednoj posudi, dakle Složenac! Probajte što prije, oduševit će vas sigurno ;)

Složenac od piletine sa pogačicama

POTREBNO:

Za umak:

  • 2 komada pilećih prsa (file, količinu prilagodite svojim potrebama)
  • 1 pakiranje zamrznutog raznog povrća (carska mješavina npr. koja sadrži brokulu, cvjetaču i mrkvicu)
  • 1 glavica luka
  • 2 režnja češnjaka
  • 3 dl mlijeka
  • 150 g majoneze
  • 1 mali sirni namaz
  • Prhke pogačice - pogled izbliza40 g parmezana
  • 3 žlice gustina
  • vegeta, sol, papar

Za pogačice:

  • 250 g glatkog brašna
  • 1 žličica praška za pecivo
  • 20 g maslaca
  • 200 ml mlijeka
  • prstohvat soli

PRIPREMA:

  1. Za pogačice pomiješati brašno, sol i prašak za pecivo, dodati sjeckan maslac pa uz dodavanje mlijeka umijesiti tvrđe prhko tijesto. Razvaljati ga odmah valjkom na debljinu od 1 cm te okruglim kalupićem (ili manjom čašom) izrezati okrugle pogačice.
  2. Meso isjeći na kockice, posoliti i popapriti te naglo isprižiti malo ulja na gril tavi nekoliko minuta sa svih strana.
  3. Maknuti meso pa na istom ulju pržiti sitno sjeckan luk i češnjak, dodati zamrznuto povrće, podliti sa 1 dl vode, začiniti po ukusu (vegeta, sol, papar) pa pirjati 10-tak minuta dok povrće malo ne omekša. Tada dodati gustin, promiješati pa zaliti mlijekom uz neprestano miješanje. Pustiti da prokuha i da se postigne željena gustoća umaka. Maknuti s vatre, umiješati majonezu, sirni namaz i parmezan.
  4. Premjestiti umak s povrćem u vatrostalnu posudu, umiješati pržene kockice mesa, prekriti sve pogačicama, te peći u pećnici na 170ºC 20-30 minuta  minuta, odnosno sve dok pogačice lijepo ne porumene.
  5. Servirati posipano sušenim vlascem.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Prvikorak izrade složenca...Proces izrade pogačicaTreći korak izrade složenca...Izgled pečenog složencaIzgled mesnog umakaPrhke pogačice izbliza

(Ukupno 1.967 čitanja, 27 čitanja danas)

The post Složenac od piletine sa pogačicama appeared first on Reci Peci.

Piletina Tikka Masala – Tikka masala curry

$
0
0

Piletina tikka masala sa rižomPiletina tikka masala doista je jelo koje ne samo da zvuči egzotično, nego je i predivnog, za nas Europljane, pomalo egzotičnog okusa. Onako na prvu, svaki će laik pomisliti kako nešto tako neobičnog imena, mora da je komplicirano za napraviti, no u stvarnosti to doista nije tako. Pa ako ste imalo skloni eksperimentiranju sa začinima (koji su za ovo jelo baš specifični) onda ste na pravom mjestu jer ću vas upravo sada uvjeriti kako pripremiti tradicionalno indijsko jelo, koje je u biti najobičniji curry nije nimalo teško, i zapravo je jako jednostavno. No prije svega, možda bi bilo dobro da znate što to uopće jeste. Iako se Curry (čita se kao kari) nekako najviše smatra indijskim jelom, curry je u biti naziv za cijeli niz različitih jela, koja se pripremaju u umaku specifičnog aromatičnog okusa (često vrlo ljutog), a tipična su ne samo za Indiju nego i za Pakistan, Bangladeš, Šrilanku, Tajland…jer curry u prijevodu značu ‘umak’. Nadalje, ovo se jelo zove piletina tikka masala zato što mu samo ime u prijevodu znači tikka = ‘piletina u dijelovima’ + masala = ‘indijska mješavina začina’. E sad, budući smo prevazišli sve ove jezične barijere, vrijeme je da vam kažem nešto o jelu samom: da bi piletina tikka masala bila to Piletina tikka masala - jedna porcijašto treba biti, potrebno je da se meso marinira u finom umaku od jogurta i čilija, da se zatim prepeče naglo na grilu, a potom pirja u masala umaku. U Indiji se za prženje piletine često koriste karakterističnim pećima koje se zovu tandori u kojima se zbog specifičnog oblika razvija vrlo visoka temperatura, pa se piletina uronjena u vruće ulje unutar tandori peći ispeče vrlo brzo, izvana bude savršeno krckava, a iznutra savršeno mekana. No, tikka masala se također može napraviti i bez svega toga, samo se treba malo poigrati i improvizirati ;) Dakle, tandori će uspješno zamijeniti gril tava, autentični masala začin sasvim će uspješno odglumiti mješavila curry začina iz lokalnog dućana, do kurkume i svježeg đumbira također nije problem doći, pa stoga nema razloga da ne pokušate napraviti svoju prvu chicken tikka masala :D  P.S. u doživljaju svega ovoga što sam napisala definitivno će vam pomoći gledanje filma ‘The Hundered-Foot Journey‘ koji me je i samu nagnao u potragu za kurkumom, đumbirom i korijandarom –  predivna, topla priča koja baš jako miriše i uz koju se ne možete prestati smješkati i oblizivati ;)

Piletina Tikka Masala

POTREBNO:

  • 2 filea pilećih prsa
  • 2-3 pileća batka (a može i bez njih ako volite samo bijelo meso)

Za marinadu:

  • 1 čaša jogurta
  • 1 žličica čilija
  • po 1/2 žličice kurkume i korijandara (ili 1 žličica curry mješavine začina)
  • 1 žličica svježe ribanog đumbira
  • 2 češnja češnjaka (protisnuti)

Za umak:

  • 1 luk
  • 1 konzerva pelata
  • 1 češanj češnjaka
  • sol, papar, čili
  • 2 žličice kurkume
  • 1/2 žličice đumbira

PRIPREMA:

  1. Piletinu isjeći na kockice pa uroniti u marinadu koju napravite tako da pomiješate sve sastojke. Neka odstoji tako najmanje 1 sat, po mogućnosti i duže.
  2. Nakon toga, piletinu izvaditi izmarinade, pa na malo ulja pržiti naglo sa svih strana. Izvaditi na stranu.
  3. Na istom ulju (ako nije jako izgorilo, ako jeste, uzmite čistu tavicu sa novim uljem) pržiti sitno sjeckan luk dok ne postane gotovo smeđe boje. Tada dodati češnjak i pelate, promiješati, pelate raskašati kuhačom, pa kuhati nekoliko minuta. Tada dodati začine, vratiti piletinu u umak i pirjati još 3 min. Pred kraj pirjanja dodati u umak marinadu u kojoj se mariniralo meso, kratko prokuhati.
  4. Poslužiti uz jednostavnu kuhanu rižu.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Piletina tikka masala -1. korak izradePiletina tikka masala - 2. korak izradePiletina tikka masala - ukusan ručakPiletina tikka masala - način serviranja

(Ukupno 1.154 čitanja, 31 čitanja danas)

The post Piletina Tikka Masala – Tikka masala curry appeared first on Reci Peci.

Šareni pileći ražnjići

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŠareni pileći ražnjići jelo su koje ćete zavoljeti na prvi pogled, dok će vam već prvim zalogajem postati jasno da ste napravili fenomenalan ručak fantastičnog okusa i savršene sočnosti kojemu ćete se vrlo često vraćati i za koji će se uvijek tražiti bar komadić više. Ako ste možda pomislili kako je ovo nešto komplicirano, varate se, nastavite čitati pa ćete se uvjeriti u jednostavnost postupka. Dakle, kako dobiti lijepe šarene i dekorativne komadiće rolanog mesa na štapićima? Ništa lakše! Veće odreske treba napuniti željenim nadjevom (tikvice i panceta u ovom slučaju), zarolati, složiti rolice jednu do druge i štapićima za ražnjiće probiti sve slojeve rolica. Izrezati nožem na komade između štapića i to je to! Tako svi komadići ostanu lijepog oblika, jednostavno ih prebacite na vruću tavicu i ražnjići će u samo par minuta urnebesno fino zamirisati. Pileće bijelo meso je po svojoj strukturi prilično suho pa ga je dobro puniti pancetom čija će ga masnoća prilikom prženja omekšati dok će mu tikvice dati određenu dozu svježine i sočnosti.  Stoga, doista nema razloga da već danas ne napravite svoje šarene pileće ražnjiće i oduševite i sebe i svoje ukućane svojim malim kulinarskim umijećem! Razbijte seriju dosadnih predvidivih ručkova nečim ovakvim i odmah ćete se bolje osjećati, a što je najbolje neće vam oduzeti previše vremena jer sa ovakvim ručkom ćete biti gotovi u svega 30-45 minuta. Kao prilog dobra je opcija pommes frittes ili pak začinjene police od krumpira. Velika zdjela zelene salate od mladog kupusa, luka i rotkvica je apsolutno naš hit ovog proljeća i nezaobilazan dio svakog našeg druženja za stolom. Budući  da je proljeće na samom početku, dobro je znati da su ovi šareni pileći ražnjići također odlična opcija za obiteljska ili pak prijateljska druženja u prirodi uz roštilj na otvorenom.  Dobar tek svima!

Šareni pileći ražnjići

Šareni pileći ražnjići

Potrebno: (za 20 ražnjića)

  • 1 file pilećih prsa
  • 150 g tanko rezane pancete
  • 1 tikvica srednje veličine
  • vegeta, papar, sol
  • štapići za ražnjiće

Priprema:

  1. Od filea načiniti po 4 veća odreska koja treba dobro utanjiti i istući batom za meso. Ovo ćete najlakše napraviti preko prozirne folije ili vrećice za zamrzavanje budući je pileće bijelo meso jako osjetljivo i moglo bi se doslovce raspasti prilikom udaranja batom za meso. Tako dobivene odreske nakapati sa malo ulja i posoliti.
  2. Tikvice izrezati nožem za guljenje povrća na tanke šnitice.
  3. Na svaki odrezak složiti po 2 šnite pancete jednu do druge, a preko njih položiti tanko rezane tikvice.  Pažljivo i što čvršće zarolati meso.
  4. Složiti po dvije rolice jednu uz drugu, probosti kroz sve slojeve štapićima za ražnjiće u malim razmacima pa oštrim nožem prerezati između štapića kako bi se dobili zasebni ražnjići, svaki sa po dvije rolice.
  5. Tako pripremljene ražnjiće peći na malo ulja u gril tavici ili na roštilju sa obje strane. Dovoljno je peći sa svake strane po 3-4 minute na doista jakoj temperaturi.
  6. Poslužiti uz prilog po želji i salatu.

Recept u slikama:

1. korak izrade2. korak izrade3. korak izrade 4. korak izrade

 

(Ukupno 12.600 čitanja, 37 čitanja danas)

The post Šareni pileći ražnjići appeared first on Reci Peci.

Pečena patka – kraljica blagdanskog stola

$
0
0

Pečena patka na tanjuruKada se spomene pečena patka, prva asocijacija mi je Božić ili Uskrs kod naše drage bake, jer u njezinoj se kuhinji ova delicija u blagdansko vrijeme ne propušta. Nebitno je da li se radi o zimi ili proljeću, kada pečena patka zamiriše kućom, znamo da je to baš neki poseban dan i da će ručak biti savršen. Uz patkicu se tu naravno najčešće nađu domaći mlinci koji savršeno upotpune taj objed i učine da sve skupa još bolja prija. Možda se baš iz tog razloga nisam do sada i sama okušala u pečenju patke, jer naša je baka Katica ipak specijalist za pečenu patku. No uz njene male savjete i ponešto guglanja i prelistavanja mojih kuharica, mogu ponosno objaviti recept za prvu ReciPeci pečenu patku koja je uspjela savršeno! Iako bi domaća patkica bila puno ukusnija, našu smo nabavili u hladnjaku u trgovini po sasvim pristojnoj cijeni. U pripremi ove patke učestvovali su svi: i klinci i suprug i ja sama – svatko je odradio svoj dio: djeca su našu patkicu s guštom prelila sokom od naranče, i urnebesno se zabavili dok su u unutrašnjojst patke stavljali komadiće jabuke i naranče. Potom smo patkicu, još dobro nasolili i ostavili da se odmara u hladnjaku do jutra. Na nedjeljno jutro bila je spremna za pečenje. Kažem jutro, iz razloga što je za pečenje patke užasno bitno da se peče dugo i polako, barem 2,5 sata kako bi bila sočna i meka. Također je bitno da se peče pokrivena kako bi pustila svoju masnoću i sok, te da se svakih 20-tak minuta preljeva sokom od pečenja. Zadnjih pola sata, patka se treba peći otklopljena kako bi dobila finu hrskavu koricu. Ako želite i naravno ako volite slatkasti okus, premažite u ovom trenutku patku tankim slojem meda od kojega će pečena patka dobiti još ljepšu boju i poseban okus. Kada je patka pečena, treba ju malo prohladiti na pladnju (5 minuta) i narezati je komade. E u ovom je dijelu uskočio moj dragi koji moram priznati oduvijek spretnije i bolje reže tu perad od mene. A to vam je dragi moji savršen dokaz da doista ne morate znati baš sve u kuhinji i da će sve ionako ispasti OK, naročito ukoliko imate pomagače koji su spremni uskočiti kad ‘zaškripi’ ;)  I to je u biti to, nema puno mudrosti zar ne? ;) Evo još nekoliko detalja i recepta, naravno…

pečena patka s mlincimaPečena patka

POTREBNO:

  • 1 patka srednje veličine
  • 2 naranče
  • 1 jabuka
  • 1 luk
  • 2 režnja češnjaka
  • vegeta, sol, papar, med

PRIPREMA:

  1. Patku dobro nasoliti izvana i iznutra, jednu naranču iscijediti pa premazati patku dobivenim sokom, a drugu naranču oguliti i nadjenuti patku kriškicama. Jabuku i luk oguliti i također napuniti patku komadićima. Češnjak oguliti, prerezati na par komadića pa dodati i njega. Tako pripremljenu patku poklopiti i pustiti da odstoji najmanje 4 sata, idealno preko noći.
  2. Slijedeći dan patku premjestiti u dublju posudu za pečenje sa poklopcem u koju ste dodali sasvim malo ulja. Peći poklopljeno na 165ºC 2,5-3 sata (ovisi koliko je patka velika). Ako nemate posudu s poklopcem, prekrijte patku alu folijom. Svakih 20-30 minuta patku preliti sokom od pečenja. Zadnjih pola sata maknuti poklopac i peći patku do kraja. Gotova je kada dobije finu smeđu koricu.
  3. Narezati na komade i poslužiti uz prilog po želji. Kuhani mlinci pašu odlično!

Dobar tek :)

Recept u slikama:

Pečena patkaPečena patka

(Ukupno 361 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Pečena patka – kraljica blagdanskog stola appeared first on Reci Peci.

Proljetne police od krumpira

$
0
0

Proljetne police od krumpira sa slaninom i vrhnjemPolice od krumpira jelo su koje je fino u svako doba godine, a proljeće u zraku, a i ono u vrtu daje im samo jedan dodatno fini štih. Nema tu puno mudrosti – malo krumpirića, malo slaninice, malo vrhnja i mladog luka i brzinski ručak koji će zadovoljiti gladno nepce je gotov u tren i bez puno muke. Police od krumpira kod nas se doma pripremaju često, i krumpir pečen na ovakav način, bez obzira da li se peče sa slaninom ili bez nje, moji ukućani najradije jedu, a moram priznati da je ovo jelo za kojim najčešće posežem kada sam bez neke posebne ideje što skuhati za ručak. Krumpir je namirnica koja je dostupna u svako doba godine, termički je brzo obradiva, a nije zanemariva niti njegova nutritivna vrijednost jer znamo da je taj gomolj vrijedan izvor energije i ugljikohidrata. Police od krumpira možete peći i sa korom ako je prethodno jako dobro operete četkicom i ako ste sigurni da je krumpir zdrav i da nema puno ošćtećenja po sebi, i ta pečena korica od krumpira može biti jako fina i hruskava. Isto tako treba znati da je krumpir dobar izvor vitamina C, koji se najvećim dijelom nalazi upravo u korici. Vitamin C se u krumpiru termičkom obradom najviše razara i ‘gubi’ ako se kuha oguljen i narezan na kockice, dok se kuhanjem i pečenjem sa koricom većina vitamina sačuva, pa ga je u svakom slučaju dobro guliti u što tanjem sloju. Ove naše proljetne police od krumpira bile su urnebesno fine i malo drugačije nego inače, jer obogatila sam ih kockicama domaće suhe slanine i preljevom od kiselog vrhnja, češnjaka i vlasca, a sitno sjeckani mladi luk savršeno je upotpunio tu priču. Od nepotrebnog prljanja lima za vrijeme pečenja spasit će vas komad papira za pečenje koji će spriječiti ljepljenje krumpira za dno lima kojega ćete kasnije jednosatvno i puno lakše oprati. Dakle, nema razloga da već danas ne napravite za ručak ili možda raniju večeru ove jednostavne proljetne rolice od krumpira! Evo recepta:

Proljetne police od krumpira sa lukomProljetne police od krumpira

POTREBNO:

  • 10 krumpira
  • 150 g suhe slanine
  • 3-4 mlada luka
  • 1 žličica crvene mljevene paprike
  • 100 g maslaca
  • Za preljev: 4 žlice kiselog vrhnja, 1 češanj češnjaka, žlica vlasca

PRIPREMA:

  1. Krumpir dobro oprati, posušiti ubrusom i prerezati po pola. Svaku policu prerezanom stranom lagano premazati otopljenim maslacom i posipati paprikom.
  2. Slaninu sitno i tanko narezati na male kockice.
  3. Za preljev pomiješati kiselo vrhnje, sitno sjeckani češnjak i vlasac.
  4. Za početak police poredati prerezanom stranom prema dolje u lim na papir za pečenje i peći u pećnici na 170ºC 15 min. Okrenuti tada police na drugu stranu, rasporediti na svaku policu malo slanine i preko toga po žlicu umaka od vrhnja. Vratiti u pećnicu i peći još narednih 20-tak minuta. Police su gotove kada se slanina lijepo zapeče, a krumpir bude zlatno žuti. Treba imati na umu da ako je krumpir dosta velik i krupan, tada će mu trebati duže se ispeče pa prilagodite, odnosno produžite vrijeme pečenja.
  5. Pečene police od krumipira izvaditi iz pećnice i obilno posipati sitno sjecakim mladim lukom.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Police u krumpira - priprema za pečenjeProljetne police od krumpira Proljetne police od krumpira nakon pečenja

 

(Ukupno 1.632 čitanja, 2 čitanja danas)

The post Proljetne police od krumpira appeared first on Reci Peci.


Sendviči s piletinom za savršeni piknik

$
0
0

sendviči s piletinomSendviči s piletinom svaki će piknik i druženje u prirodi učiniti posebnim, kako kušačima tako i onima koji su zaduženi za pripremu jela. Zašto je tome tako? Ako pričamo o obiteljskim okupljanjima i druženjima u prirodi, mama je nekako najčešće ta koja će se pobrinuti oko jela (ma, i oko svih drugih sitnica koje treba ponijeti ;) ), pa nerijetko taj odlazak na piknik, koji svima drugima izgleda tako jednostavno i turbo zabavno, za onoga koji će biti ‘mali od kuhinje’ baš i nije tako zabavan. Barem što se pripremnog dijela tiče. Treba misliti na sve i svašta: ponijeti dekice, pribor za jelo, čaše, ubruse, zabavne sadržaje za djecu, eventualnu rezervnu odjeću za ‘ne daj bože’ situacije, nešto slatko, nešto slano…ma, spisak u trenu postane impresivan. Priprema roštilja je nekako najčešća opcija za piknik varijantu ručka, i moram priznati, obožavam roštilj. No, što ako se jutro prije polaska pripreme turbo ukusni sendviči s piletinom, sa pecivima mekanim i nježnim kao oblak i sa punjenjem tako sočnim i konkretnim uz puuuno zelene salate? Ne, ne pričam ovdje o klasičnom sendviču ‘kajzerica+šunka+sir’ nego o pravom istinskom sendviču, preteči današnjih sendviča kakvoga je u tom obliku zamislio i poželio John Montegue, Lord od Sandwicha za jedne dugačke kartaške partije, tijekom koje je zapovijedio da mu za jelo donesu tri komada rostbifa položenog između tri kriške kruha kako ne bi zamastio prste i tako označio karte kojima je igrao poker. Lord je navodno zaradio velike novce te večeri ali je zaradio i titulu tvorca sendviča po kojemu se taj preukusni zalogaj i danas tako zove. Ovi moji sendviči s piletinom stvorili su se dakle kao ideja da ih ponesemo na naše obiteljsko druženje na Dunav kamo najčešće pobjegnemo za lijepog vremena i pokazali su se kao odlična opcija i dostojna zamjena mesu ili kobasicama sa roštilja. Sendviči s piletinom su bili to ukusniji što sam ih pripremila sa finim domaćim pecivima koja su se jednostavno topila u ustima, a punjenje od piletine dodatno je obogatio umak od jogurta s češnjakom i hrskava zelena salata u kombinaciji sa mladim lukom. Dakle, sendviči s piletinom nešto su što definitivno morate probati i to što prije. Evo recepta:

sendviči s piletinomSendviči s piletinom

POTREBNO:

Za peciva:

  • 700 g glatkog brašna
  • 1 kockica svježeg kvasca
  • 3,5 dl tople vode
  • 150 g otopljenog maslaca
  • 1 jaje
  • 2 žlice šećera
  • 1 žlica soli

Za nadjev:

  • 3 filea pilećih prsa
  • 2 paprike
  • 1 veći ili 2 manja luka
  • I još: glavica zelene salate, 3-4 mlada luka, jogurt, češnjak, sol

PRIPREMA:

  1. Za peciva: razmutiti u toploj vodi sa šećerom kvasac i pustiti ga 5-8 minuta da nadođe. U većoj posudi pomiješati brašno i sol, u sredinu razbiti jedno jaje, dodati otopljeni maslac i uzdigli kvasac. Miksati prvo mikserom sa spiralama ili nastavkom za tijesta dok smjesa ne postane kompaktna, a tada prebaciti na radnu površinu i mijesiti rukama uz povremeno posipavanje brašnom dok tijesto ne postane potpuno glatko. Prebaciti ga natrag u posudu, pokriti krpom ili folijom i ostaviti na toplom 30-tak minuta da se digne i udvostruči veličinu.
  2. Uzdigno tijesto prebaciti na radnu površinu, malo premijesiti rukama i oblikovati deblji valjak. Izrezati ga na 10-12 (ovisno koliko velika peciva želite) komada, pa oblikovati male duguljaste kruščiće. Slagati ih na lim preko papira za pečenje, izrezati oštrim nožem lagano po površini te pustiti pokrivene da počivaju još 20-tak minuta. Tada peciva treba premazati razmućenim žumanjcem sa malo mlijeka i posipati sezamom. Peći u pećnici zagrijanoj na180ºC 15-20 minuta. Peciva su gotova kada poprime lijepu zlaćanju boju.
  3. Za nadjev, piletinu izrezati na tanke trakice. Papriku i luk isto tako. Prepržiti trakice mesa naglo na gril tavici na malo ulja sa svim strana, dodati tada luk i papriku pa pirjati još 20-25 minuta dok se meso i povrće lijepo nezapeče.
  4. Za preljev pomiješati jogurt sa sitno sjeckanim češnjakom ( ja sam dodala i začin za kebab jer ga moji klinci obožavaju), posoliti po ukusu.
  5. Prohlađena peciva prerezati uzdužno i puniti nadjevom od mesa, preliti umakom od jogurta, pa sve završiti svježe sjeckanom zelenom salatom i mladim lukom. Poklopiti drugim dijelom peciva i poslužiti odmah, ili zamotati svaki sendvič u foliju i ponijeti u prirodu. Vaši su sendviči s piletinom spremni za druženje sa vašim nepcem :)

Dobar tek!

Recept u slikama “Sendviči s piletinom”:

Sendviči s piletinom pripremaSendviči s piletinom - prprema za pečenjesendviči s piletinom - izrada pecivapeciva za sendvičesendviči s piletinom - priprema nadjevaSendviči s piletinom - nadjevanjePriprema sendviči s piletinomSendviči s piletinom - priprema završeni sendviči s piletinom

(Ukupno 626 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Sendviči s piletinom za savršeni piknik appeared first on Reci Peci.

Grčka salata sa tjesteninom i piletinom

$
0
0

Grčka salata s tjesteninomGrčka salata sa tjesteninom i piletinom odlična je opcija za ručak ili večeru u svako doba godine, no u ovo vruće ljetno naročito, jer svojim blagim okusom osvježava i daje tijelu potrebnu energiju i okrijepu. Ne čudi to nimalo budući je poznato da je Grčka kuhinja jedna od najstarijih u Europi još iz antičkog doba te da je odavno dokazana njena visoka nutritivna vrijednost kao i njezin pozitivan utjecaj na zdravlje, ljepotu i dugovječnost. Svaka kuhinja ima svoje posebnosti i nešto po čemu je specifična pa mi se osobno prilično teško odlučiti koja i čija mi je najdraža, jer iz svake bih mogla izdvojiti barem po jedno jelu ili vrstu namirnice koja me oduševljava i za koju mislim da mi je odlična. Iz talijanske bih kuhinje kao omiljeno jelo izdvojila cannellone i pizzu, u turskoj me kuhinji oduševljavaju pite, bureki i kebabi, u mađarskoj perkelt sa finom začinskom paprikom, iz meksičke kuhinje posebno bih izdvojila tortilje na sto načina…a do slatkiša još nismo niti došli 😀 U grčkoj mi se kuhinji najviše sviđaju okusi kiselog vrhnja, jogurta i sira koje jednostavno obožavam i koji se savršeno nadopunjavaju sa bilo čime: tjesteninom, mesom, povrćem…varijacija je bezbroj. A ova današnja grčka salata sa tjesteninom i piletinom prava je dobitna kombinacija okusa! Oduševilo me ovo jelo i stoga što je vrlo jednostavno za pripremu, ne košta previše i što se u jednom tanjuru nalazi sve potrebno za kompletan obrok. Ukusno, zdravo i jednostavno! S obzirom da je sezona tikvica započela, ovo je još jedan dobar način na koji možete iskoristiti svježe tikvice, koje kada počnu rasti u vrtu, ima ih u kratkom roku toliko puno da od razmišljanja što s njima zaboli glava 😉 Evo recepta:

Grčka salata sa tjesteninom i piletinom

Grčka salataPOTREBNO:

  • 400 g sitnije tjestenine
  • 2 filea pilećih prsa
  • 1 tikvica
  • 1 luk
  • 250 ml vrhnja za kuhanje
  • 5 žlica kiselog vrhnja
  • 1 jogurt (čašica od 180g)
  • 200 g feta sira
  • prstohvat origana, vlasca i majčine dušice

PRIPREMA:

  1. Pileća prsa izrezana na manje kockice popržiti na gril tavi na malo maslinovog ulja. Pržiti prsa uz miješanje kako bi se lijepo zapekla sa svih strana.
  2. U drugoj tavici pržiti na malo ulja sitno sjeckan luk i tikvicu izrezanu na kockice. Pržiti uz povremeno miješanje dok povrće ne omekša.
  3. Pomiješati povrće i meso, dodati vrhnje za kuhanje i jogurt, začiniti po ukusu, podliti sa 1-2 dl vode ako vam je sve skupa pregusti i propirjati 10-tak minuta. Dodati na kraju kiselo vrhnje i feta sir izdrobljen na komadiće i promiješati.
  4. Salatu poslužiti toplu ili hladnu, jednako je ukusna.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Priprema salate prvi dioGrčka salata s tjesteninom ipiletinom u nastajanjuPomiješati sve skupa i poslužiti

(Ukupno 1.771 čitanja, 2 čitanja danas)

The post Grčka salata sa tjesteninom i piletinom appeared first on Reci Peci.

Fini nedjeljni ručak – punjeni pohani odresci

$
0
0

Fini nedjeljni ručak na stoluNedjelja je onaj dan u tjednu kada si većina nas može priuštiti pripremu nekog konkretnijeg jela za ručak, sa možda i nekoliko priloga, sa juhicom prije svega, obiljem salate i neizostavnim desertom nakon svega. Neke će domaćice reći: “to mi je jedini slobodan dan u tjednu i nema šanse da ga provedem u kuhinji“, te se radije izvedu na ručak negdje van, ali kod mene to nije slučaj i vikendom se najbolje osjećam u svojoj kuhinji jer imam vremena na pretek i baš uživam u tome. Kod nas su nedjeljni ručkovi svojevrstan ritual u kojem sudjeluju svi: klinci su uvijek tu da promješaju nešto da ne zagori i da postave stol (naravno da uvijek usput “štipnu” koji komadić mesa za probu pa se doista zna dogoditi da za stol sjednu na pola siti 😉 ), da trknu u trgovinu ili do bake po nešto u zadnji čas zaboravljeno, a suprug je uvijek tu da iz vrta donese salatu i mrkvicu za juhu, da mi pomogne oprati tonu lonaca i tanjura koje isprljam prilikom prilikom kuhanja i to sve skupa funkcionira savršeno. Onaj trenutak kad svi zajedno sjednemo za stol uvijek mi se iznova učini kao najljepši trenutak u životu i svaki put pomislim koliko zahvalna i sretna moram biti što imamo jedni druge i što imamo te zajedničke trenutke. No, ovo je ipak post od nekom ručku, sasvim konkretnom jel? E pa ovako…s obzirom da je sezona tikvica u punom jeku, na red su došli jedni super sočni pohani odresci koje sam napunila tanko rezanom tikvicom, pancetom i sirom što je sve skupa učinilo ove odreske jako finim i sočnim. Koristila sam pileće bijele meso, no možete za ovo jelo koristiti i svinjske odreske kao i teleće, bit će jednako fini. Tajna je u sastojcima kojima se odresci pune i koju mu daju sočnost. Kao prilog ovdje je dobro došao krumpir pire sa dodanom mrvicom kiselog vrhnja i maslaca, te naravno svježa zelena salata. Imali smo nakon svega toga i jedan fini kolačić na meniju, ali o tome ću vam pisati u slijedećm postu.

Fini nedjeljni ručakFini nedjeljni ručak

POTREBNO:

  • 2 komada pilećeg filea
  • 1 manja tikvica
  • 70 g tanko rezane pancete ili suhe slanaine
  • nekoliko šnitica tanko rezanog sira
  • Za paniranje: 2 jaja, krušne mrvice, brašno

PRIPREMA:

  1. Od filea napraviti veće odreske, lagano ih batom za meso preko vrećice ili folije utanjiti. Na svaki komad mesa staviti komad pancete, tikvice pa sira, preklopiti, sa dvije strane zatvoriti čačkalicama te panirati.
  2. Paniranje: umakati odreske prvo u brašno, potom u jaja a zatim u krušne mrvice.
  3. Pržiti odreske sa obje strane u većoj količini ulja dok ne dobiju lijepu zlatno smeđu boju. Ocijediti ih od suvišne masnoće na papirnom ubrusu te poslužiti uz prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Priprema jela...Sočni punjeni odresci na tanjuru

(Ukupno 1.353 čitanja, 4 čitanja danas)

The post Fini nedjeljni ručak – punjeni pohani odresci appeared first on Reci Peci.

Pohane meksičke palačinke

$
0
0

Pohane meksičke palačinkePohane punjene palačinke često pripremam i klinci ih jednostavno obožavaju. Najčešće je to punjenje od šunkice i sira, i takve su mi pohane palačinke pun pogodak naročito za ručak za dan poslije zato što sve fino mogu pripremiti dan prije, pa si klinci onda sami mogu već pripremljene panirane palačinke na brzinu ispohati, a ponekad im ispoham i dan prije pa si onda samo podgriju u mikrovalki i ručak bude na stolu tren oka. Najviše im uz takve palačinke pašu majoneza i ketchup, a u ovo ljetno doba i salata od jogurta s krastavcima ili hladno kiselo vrhnje. Stoga nisu imali baš ništa protiv kada sam za ovaj ručak pripremila pohane meksičke palačinke sa mljevenim mesom na meksički način: sa puno paprike, kukuruza i graha. Prefina je to kombinacija uz koju savršeno paše kakva hladna kremasta salatica. Jedini nedostatak ovog jela to što se ovakve palačinke malo teže zamataju i ovaj put mi je bila nemoguća misija napraviti ih kao rolice. No, rješenje je u tome da se palačinke lijepo preklope kao pismo nakon što se napune nadjevom, zakače čačkalicom na vrhu i tek nakon toga slijedi paniranje i potom pohanje. Probajte što prije jako je fino. Osim toga, ovakve obroke bez ikakvog problema možete ponijeti sa sobom ako slučajno idete na kakav piknik u prirodu ili možda na plažu jer su fine i hladne. Evo recepta…

Pohane meksičke palačinkePohane meksičke palačinke

POTREBNO:

  • 10-13 tankih palačinki
  • 350 g mješanog mljevenog mesa
  • mala konzerva kukura
  • mala konzerva graha
  • 1 crvena svježa paprika
  • 1 veći luk
  • 2 žlice koncentrata rajčice (a možete i nasjeckati 2 svježe rajčice na sitne kockice)
  • 3 žličice crvene mljevene paprike (ako volite ljuto neka to bude ljuta papričica, ako ne, tada neka bude slatka)
  • 1 žličica začina za tacitos ili burritos
  • vegeta, sol, papar

Za paniranje: 3 jaja, 150-200 g krušnih mrvica, 100 g brašna

PRIPREMA:

  1. Za nadjev na malo maslinovog ulja pržiti sitno sjeckan luk i papriku 3-4 min. Dodati tada meso pa uz miješanje pržiti dok meso ne postane ‘rasipno’ i dok se poprimi tamniju boju. Dodati tada vegetu, sol i papar, rajčicu, mljevenu crvenu papriku i cca 250 ml vode. Pirjati dok se umak malo ne reducira, a tada dodati kukuruz i grah iz konzerve (naravno, i grah i kukuruz prethodno ocijedite od tekućine). Kratko propirjati sve skupa, eventualno popraviti okus (važno je da je sočno i dobro začinjeno).
  2. Pripremljenim nadjevom puniti palačinke, preklopiti ih sa svake strane (kao pismo) tako da nadjev ne curi van, zakačiti pri vrhu čačkalicom.
  3. Oprezno uzimati palačinku po palačinku, umakati prvo u brašno, zatim u razmućena jaja i na kraju u krušne mrvice.
  4. Pržiti u dubokom ulju sa svake strane dok lijepo ne porumene. Gotove palačinke ocijediti od suvišne masnoće na papirnom ubrusu. Poslužiti uz povrće ili salatu od krastavaca i jogurta.

Dobar tek!

Recept u slikama:

(Fotografije posluženog jela na pladnjevima  Beehive !)

Nadjevom napuniti palačinkePreklopiti sa svih strana......Ispohati panirane palačinke dok lijepo ne porumenePohane punjene palačinke - Dobar tek!

(Ukupno 222 čitanja, 2 čitanja danas)

The post Pohane meksičke palačinke appeared first on Reci Peci.

Ljetna pita s povrćem

$
0
0

Ljetna pita s povrćemLjetna pita s povrćem odlična je ideja za fini i sasvim konkretni ljetni obrok, bilo za ručak ili možda kao večera i to iz više razloga. Kao prvo, u ljetno doba nam je dostupno tako puno različitog  svježeg povrća i doista bi bio grijeh ne iskoristiti to što nam priroda u sezoni nudi. A kako je ljeto doba kada zbog vrućina baš i nemamo previše apetita te svi želimo što manje vremena provesti u kuhinji, ova će jednostavna ljetna pita s povrćem biti pravo osvježenje. Priprema pite doista ne traje dugo, a ukusna je topla ili hladna. Ako želite pripremiti vegetarijansku i još laganiju varijantu ove pite jednostavno izbacite šunkicu iz recepta i pripremite je samo s povrćem koje najviše volite, kombinacija doista ima puno, samo pazite da ne koristite povrće koje prilikom termičke obrade otpušta dosta tekućine. Takvo povrće kao što su npr. tikvice, paprika ili rajčica, prije nego stavite u nadjev za pitu, prethodno malo propirjajte. Podloga za pitu je neutralno prhko tijesto, koje možete brzo pripremiti i sami, no ako ni za to nemate volje, možete u trgovinama nabaviti već gotova razvaljana prhka tijesta spremna za upotrebu (Kaufland, Konzum ili Lidl) pa će vam i to skratiti vrijeme pripreme. U svakom slučaju vjerujem da će vam se ova ljetna pita s povrćem svidjeti jako i da ćete je uvrstiti u svoj jelovnik i nakon što ljeto ustupi mjesto jeseni i zimi.

Ljetna pita s povrćemLjetna pita s povrćem

POTREBNO:

Za prhko tijesto:

  • 200g brašna
  • 100g maslaca
  • 20g šećera
  • 1 žličica soli
  • 1 jaje

Za nadjev i bechamel:

  • pola glavice brokule
  • pola glavice cvjetače
  • 5 svježih mrkvi
  • 1 srednji krumpir
  • 100 g šunke u ovitku
  • mala konzerva kukuruza
  • 80 g maslaca
  • 80 g brašna
  • 1/2 l mlijeka
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • začini: sol, papar, vegeta, češnjak u granulama, vlasac, začin za giros (a može i bez njega)

PRIPREMA:

  1. Za podlogu od prhkog tijesta pomiješati u posudi maslac sobne temperature izrezan na komadiće, brašno, šećer, sol i jaje. Mijesiti rukama dok ne dobijete glatko tijesto. Ukoliko nije previše mekano i ljepljivo možete ga odmah razvaljati na debljinu od 1/2 cm i na veličinu okruglog kalupa za pite, a ako je mekano, omotati ga folijom i ostaviti u hladnjaku 15-tak minuta. Tijesto formirati prstima uz rubove kalupa, rasporediti po njemu alu foliju sa zrnima graha ili rižom (ovo je potrebno kako se tijesto ne bi odizalo od površine dok se peče) te ga odmah staviti u pećnicu na 170ºC da se do pola ispeče. Dovoljno je 10 minuta.
  2. Brokulu i cvjetaču istrgati na manje dijelove, mrkvicu narezati na ploške, a krumpir na kockice. Sve zajedno kuhati 10 minuta u posoljenoj vodi. Ocijediti i malo prohladiti.
  3. Šunku u ovitku narezati na kockice i pridodati je zajedno sa kukuruzom povrću.
  4. Napraviti bechamel umak: otopiti maslac, dodati brašno pa uz miješanje pjenjačom ulijevati mlijeko. Kuhati par minuta do gustoće umaka, dodati vrhnje za kuhanje i kiselo vrhnje te začine.
  5. U većoj posudi pomiješati povrće, šunku i bechamel umak, pa sve skupa izručiti na pripremljenu podlogu od prhkog tijesta. Posipati žlicom krušnih mrvica i peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 180ºC 20 minuta. Pečenu pitu pustiti da odstoji bar 10 minuta prije rezanja. Poslužiti toplo ili hladno uz šalicu jogurta ili kakvu krem salatu na bazi vrhnja. Dobar tek!

Recept u slikama:

(Fotografije posluženog jela na pladnjevima Beehive !)

Pomiješati sve sastojke za nadjevISpeći prhko tijesto do polaPreliti tijesto nadjevom i ispećiPečena ljetna pita s povrćemLjetna pita s povrćem

 

(Ukupno 167 čitanja, 157 čitanja danas)

The post Ljetna pita s povrćem appeared first on Reci Peci.

Viewing all 129 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>