Quantcast
Channel: Mesna jela • Reci Peci
Viewing all 129 articles
Browse latest View live

Šiš ćevapi na jednostavan ReciPeci način

$
0
0

Šiš ćevapiIako bi šiš ćevapi zbog te male riječice ‘šiš’ koja označava ražnjić mogli biti bilo koji ražnjići odnosno komadići mesa napikani na štapiće, meni su šiš ćevapi pojam za dugačke ćevape na ražnjićima koji moraju biti prilično ljuti. Stoga danas neću ulaziti u etimologiju pojma šić ćevapa niti u to odakle potječe i kako bi se izvorno šiš ćevap trebao pripremati. Danas ću vam otkriti recept kako ja radim šiš ćevape na samo svoj ReciPeci način 😉

Šiš ćevapi su super i zato što se upravo zbog te svoje forme na štapiću još lakše peku, bilo na grilu, bilo na tavici i lakše ih je okretati. Iako su mi i klasični ćevapi visoko pri vrhu ljestvice kada je roštilj u pitanju, šiš ćevapi su mi još draži. Naročito kada se peku na roštilju u prirodi i kada ih ideš jesti onako s nogu, čim su pečeni. Uzmeš komad somuna (lepinje koju si prethodno malo zagrijao na ćevapima dok su se pekli), uzmeš šiš ćevap u ruku i to je to. Uživaš u svakom zalogaju skoro pa da ne omastiš prste 😉

Sa izradom šiš ćevapa se također nisam previše namučila jer sam otkrila jedan super trik. Naime, ćevape je najlakše istiskivati i oblikovati kako bi svi bili podjednake debljine uz pomoću šprice za ukrašavanje kolača ili jače plastične vrećice. Možete se poslužiti i plastičnom bočicom kojoj odrežete dno pa mesnu smjesu samo izgurate kroz otvor. Možete probati meso rolati rukama, ali nećete uspjeti dobiti jednako debele ćevape 😉
U svakom slučaju, sezona roštiljanja je počela, ugrabite koji slobodni trenutak, upalite vatricu i iznenadite svoju ekipu domaćim šiš ćevapima!

Šiš ćevapiŠiš ćevapi

 

POTREBNO:

  • 1 kg masnije junetine
  • 150 ml suncokretovog ulja
  • 150 ml mineralne vode
  • 150 ml vode
  • 3 režnja češnjaka
  • 4 žličice soli
  • 1 žličica papra
  • 1 žlica mrvljenog ili sitno sjeckanog čilija
  • 1 žličica sode bikarbone

PRIPREMA:

  1. Junetinu dva puta sameljite jer mora biti što sitnije samljevena. Ako nemate svoj stroj za mljevenje mesa, zamolite mesara da to učini za vas. Ako ne volite junetinu, napravite ćevape od svinjetine ili neke druge vrste mesa koju više volite. 
  2. 150 ml vode zakuhajte, isključite vatru pa u vodu stavite zgnječeni češnjak. Neka tako stoji dok se ne ohladi. Tada vodu procijedite, češnjak bacite. Treba vam samo aromatizirana voda.
  3. U većoj posudi pomiješajte meso, ulje, mineralnu i vodu, dodajte sol, papar, sodu bikarbonu i sitno sjeckani čili ili ljute papričice pa sve skupa dobro promiješajte. Smjesu miješajte rukom energično barem 10 minuta kako bi postala lijepo kompaktna inače ćevapi neće ispasti dobro. Neka smjesa odstoji na hladnom bar sat vremena prije nego što krenete oblikovati ćevape.
  4. Oblikujte duguljasti ćevap dužine cca 15 cm, kroz sredinu svakoga probodite štapić. 
  5. Pecite ih sa svake strane na roštilju ili gril tavici dok lijepo ne porumene.
  6. Poslužite uz lepinje i luk. Ajvar ili kajmak također može dobro doći.
  7. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremite dobro samljeveno meso i sve ostale začine...Dobro promiješajte sve sastojkeOblikujte duguljaste ćevape pa kroz svaki provucite štapićPecite na grilu prvo sa jedne strane...A potom okrenite i pecite i sa sdruge stranePred kraj pečenja preko ćevapa stavite lepinje da se malo potparePoslužite ćevape tople uz lepinje, luk, ajvar...

The post Šiš ćevapi na jednostavan ReciPeci način appeared first on Reci Peci.


Marinada za roštilj – tajna dobrog roštiljanja

$
0
0

Marinada za roštilj - tajna dobrog roštiljanjaZa pripremu dobrog roštilja bitno je nekoliko stvarčica poznavajući koje ćete i sami postati majstori roštiljanja, no dobra marinada za roštilj osnova je svega. Uzalud vam i najfiniji komadi mesa, i dobra vatra i najkvalitetniji roštilj ako meso niste prethodno marinirali. Marinada je ono što će mesu dati poseban okus, podatnost i mekoću. A da bi marinada ‘odradila’ svoje, poželjno je da meso marinirate najmanje 2-3 sata, a još je bolje ako to napravite navečer pa pustite meso u marinadi na hladnom preko noći 😉 Dakle, što se duže meso marinira, to će mu okus biti intenzivniji i postati će podatnije. 

Vjerujem da svatko tko se iole razumije u roštilj ima neki svoj omiljeni način mariniranja mesa. Ako nemate naviku marinirati meso prije roštiljanja, vrijeme je da to promijenite 😉 Osmislite samo svoju marinadu tako što ćete ubaciti neki začin ili začinsko bilje koje vama više odgovara. Može to biti koja grančica ružmarina, kadulje ili origana pa ćete tako dobiti npr. jednu mediteransku notu 😉 Iako je kod mene do sada najčešći način mariniranja mesa bio onaj super klasični = sol, papar, luk, češnjak i ulje, isprobala sam nedavno i neke druge marinade koje su nas sve oduševile pa vam donosim receptiće za upravo te marinade za roštilj.

Marinada za roštilj

KLASIČNA MARINADA

Potrebno:

  • 100 ml suncokretovog ulja
  • 100 ml maslinovog ulja
  • 100 ml jabučnog octa
  • 2 žličice soli
  • 2 češnja češnjaka
  • 1 žličica papra
  • 1/2 žličice mljevene crvene paprike
  • 1 luk

Priprema:

  1. Luk sitno nasjeckati, kao i češnjak. Sve sastojke dobro promiješati. Umakati komade mesa u marinadu, slagati ih u posudu, zaliti preostalom marinadom i poklopiti. Ostaviti na hladnom par sati, najbolje preko noći. 
  2. Prije pečenja meso izvaditi iz marinade, ocijediti ga i maknuti sa njega komadiće luka. Peći prvo sa jedne strane, potom sa druge dok ne bude lijepo zapečeno.

TEKSAŠKA MARINADA

Potrebno:

  • 100 ml suncokretovog ulja
  • 250 ml pasirane rajčice
  • 2 žličice mrvljenog čilija
  • 2 češnja protisnutog češnjaka
  • 2 žlice Worchester umaka
  • 1 žlica Tabasco umaka

Priprema:

  1. Sve sastojke dobro izmiješati. U tako pripremljenu marinadu umakati komade mesa, slagati ih u posudu i zaliti ostatkom marinade. Ostaviti na hladnom pokriveno par sati, najbolje preko noći. 
  2. Prije pečenja mesoo lagano ocijediti od viška marinade pa peći sa obje strane dok se lijepo ne zapeče.

Recept u slikama:

Svi sastojci za klasičnu marinadu su spremniU pripremljenu marinadu uroniti mesoMeso možete peći na Tefal Optigrilu ili klasičnom roštiljuSvi sastojci za teksašku marinadu su spremniUroniti meso u teksašku marinadu Peći meso na roštilju

The post Marinada za roštilj – tajna dobrog roštiljanja appeared first on Reci Peci.

Junetina u pivu – jednostavno jelo profinjenog okusa

$
0
0

Kada su me iz Mutti kompanije zamolili da isprobam njihove proizvode i uz to još dali ideje za jela u njihovoj maloj kuharici, znala sam da će junetina u pivu biti savršeno riješenje. Prije svega, kada radim jela sa rajčicom, ukoliko nemam svježu pri ruci, najčešće koristim upravo Mutti proizvode. Nekako su mi najukusniji. Nadalje, mesna jela u umacima sa prilogom od tjestenine bilo koje vrste omiljena su kod nas doma za ručak i često ih spremam. A kada ta praktična jela pripremim na nešto drugačiji način i kada neko skoro pa poznato jelo oplemenim nekim dodatkom kao što su u ovom slučaju suhe šljive i crno pivo uživancija u finim zalogajima i druženju za stolom je potpuna.

Junetina u pivu svoju profinjenu aromu i okus zahvaljuje ponajprije biranim namirnicama. Juneće šnicle začinjene solju, paprom i češnjakom odličan su izbor za pirjanje u umacima. Passata Mutti di pomodoro savršene je konzistencije (niti prerijetka, niti pregusta), a puna je okusa i mirisa rajčice. Crno pivo koje se dodaje u umak daje jelu jedan provokativan okus koji jednostavno morate probati da biste znali o čemu pričam 😉 Uz dosta mrkve i luka koji jelu daju određenu dozu gustoće i konkretnu teksturu, te uz prilog od domaćih njoka mogu reći da je Junetina u pivu jelo koje me je potpuno oduševilo! 

Junetina u pivuJunetina u pivu

Junetina u pivu

POTREBNO:

  • 600 g junetine
  • 300 g Mutti passate
  • 2 glavice luka
  • 4 češnja češnjaka
  • 4 mrkve
  • 4 suhe šljive
  • 300 ml crnog piva
  • oko 200 ml vode ili temeljca za podlijevanje
  • maslinovo ulje za prženje

Začini: sol, papar, ružmarin, lovorov list, češnjak u prahu

PRIPREMA:

  1. Junetinu narezati na tanke šnicle i istući batom za meso. Posoliti i popapriti te posipati češnjakom sa jedne strane. Umočiti svaku šniclu sa jedne strane u brašno.
  2. Luk, mrkvu i češnjak sitno nasjeckati.
  3. Zagrijati veću tavu sa uljem, pa pržiti junetinu tako da ju polažete u tavu onom stranom koja je umočena u brašno. Izpržiti sa obje strane pa izvaditi šnicle na stranu.
  4. U istoj tavi u kojoj su se pržile šnicle pirjati luk, češnjak i mrkvicu par minuta. Čim povrće pusti miris i malo svoje tekućine, uliti pivo, pa pustiti da provrije. Dodati tada i Mutti passatu, prstohvat ružmarina, lovorov list, suhe šljive (bez koštice) sol i papar, promiješati i pustiti da provrije. Tada u umak vratiti šnicle, Poklopljeno i uz povremeno miješanje te dolijevanje vode pirjati oko 1,5 sat. 
  5. Kada su šnicle potpuno mekane, opet ih izvaditi na stranu, pa umak izraditi štapnim mikserom kako bi se lijepo zgusnuo. Ukoliko procijenite da je umak prerijedak, dodajte koju žličicu brašna razmućenog sa malo vode i kratko prokuhajte. Vratite šnicle u glatki umak i poslužite jelo uz kuhane njoke i salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Junetina u pivuJunetina u pivuJunetina u pivuJunetina u pivuJunetina u pivu

The post Junetina u pivu – jednostavno jelo profinjenog okusa appeared first on Reci Peci.

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

$
0
0

Jednostavno, profinjeno i jako ukusno – tri bitne stavke svakog ručka u jednom jelu? I to od lako dobavljivih namirnica? Moguće je! Ako napravite svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva na način kako ću vam objasniti 😉 Inače je ovo jelo okusom jako slično pašticadi upravo zbog sastojaka koje dodajemo u umak. 

Iako je svinjski but komad mesa koji najradije pripremam u mljevenoj varijanti, dok priču sa odrescima prepuštam kareu ili lungiću, odlučih ga ovaj put ipak pretvoriti u super fini ručak. Nadam se da će i vama uspjeti jednako dobro i da ćete biti oduševljeni ovim jelom. Prije svega, da bi meso svinjskog buta bilo mekano i podatno, bitno je narezati ga na ne pretanke odreske i to poprečno preko vlakana jer će tako biti najmekše. Jer ako but narežete na veće odreske dužinom njegovih vlakana, prilikom pečenja će se uvijati i neće biti fino mekano. Nadalje, da bi umak bio ukusan treba se malo poigrati okusima, pa kada to napravite dobijete jelo okusom jako slično pašticadi 😉 Znači, svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva oplemenit će čaša dobrog crnog vina, dobre dvije žlice pekmeza ili džema od šljiva i lovorov list i prstohvat ružmarina. 

Šljive se i inače jako lijepo snalaze u kombinaciji sa mesom, naročito one suhe. No, s obzirom da je sezona pripreme zimnice i domaćih pekmeza od šljiva, pomislih, zašto ne iskoristiti tu mogućnost. Okusom je jako slično i uvijek je dostupno!

Kao prilog uz ovaj fini svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva nekako najbolje pašu domaći njoki. Možete u nedostatku istih kupiti gotove njoke, ali to jednostavno nije to. Domaći su daleko ukusniji i bolji, i doista ih nije teško napraviti 😉 Možete uz ovo jelo poslužiti i kakvu deblju tjesteninu kao npr. široke rezance. Izbor je na vama. I na što god da se odlučite, okusni pupoljci će vam biti zahvalni već nakon prvog zalogaja 😉

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

POTREBNO:

  • 10 odrezaka svinjskog buta
  • 5-6 žlica brašna
  • 3 glavice crvenog luka
  • 3 češnja češnjaka
  • 250 ml crnog vina
  • 3 žlice pekmeza od šljiva
  • 100 ml soka od rajčice
  • sol, papar
  • 1 list suhog lovora
  • prstohvat suhog ružmarina (ili malo manje svježeg)
  • 2 žličice crvene začinske paprike
  • 300 ml vode (ili temeljca)

PRIPREMA:

  1. Odreske posoliti, lagano istući batom za meso pa sa obje strane uvaljati u brašno. Pržiti tako uvaljane odreske u većoj i dubljoj tavi na malo ulja s obje strane dok odresci ne porumene. Izvaditi tada odreske na stranu.
  2. U istoj tavi na istom ulju pržiti luk koji ste prethodno jako usitnili u blenderu. Dodati i češnjak, pržiti još par minuta pa zaliti crnim vinom. Pustiti da provrije i da se vino reducira. Tada uliti rajčicu, dodati lovor, ružmarin, crvenu mljevenu papriku, sol, papar i vodu, pustiti da provrije pa tada u umak vratiti odreske. Malo ih promiješati pa poklopiti i pustiti da se pirja. Odresci bi trebali biti prekriveni umakom. Ako nisu, dodajte još malo vode ili temeljca.  Odreske je potrebno pirjati 45 minuta sat uz povremeno miješanje.
  3. Kada meso omekša, umak bi trebao biti dovoljno gust od brašna u koje smo umakali odreske prije prženja. No ako to nije slučaj i ako vam je umak prerijedak, sad je trenutak da dodate još 2 žlice brašna pomiješanog sa malo vode i kratko prokuhate. 
  4. Ovako pripremljene svinjski but u umaku poslužite uz kuhane njoke i salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

The post Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva appeared first on Reci Peci.

Svinjski vrat u umaku od piva sa pire krumpirom

$
0
0

Ovaj današnji ručak, svinjski vrat u umaku od piva dokaz je da vratina nije komad mesa rezerviran isključivo za pripremu na roštilju ili kao pečenje u pećnici. Svinjski vrat je u biti pomalo podcijenjen komad svinjetine pa će se velika većina pri kupnji odlučiti za one kvalitetnije dijelove kao što je kare, lungić ili but. I napravit će tu veliku grešku, jer vratina je doista dio mesa sa kojim se u kuhinji može svašta napraviti. I to kako ukusno samo! Npr. ražnjići od svinjetine će uvijek biti najukusniji i najsočniji ako s naprave sa vratinom. Za roštiljanje je vratina već klasik među mesoljupcima. No, malo ljudi zna da se vratina može pripremiti u kućnoj varijanti i to pirjanjem u tavici 😉

Svinjski vrat u umaku od piva definitivno je najsočnije mesno jelo koje sam pripremila u zadnje vrijeme. Meso je nakon ovakve pripreme toliko sočno da se može rezati pritiskom vilice bez noža! A umak…ajme kako je to tek fino. Pivo se u kombinaciji sa lukom odlično ljubi te daje ovom jelu sasvim profinjenu aromu. 

Svinjski vrat u umaku od piva najbolje će pasati uz pire krumpir, iako kakvi njoki također nisu na odmet. Ili možda domaći široki rezanci. Odluka o tome kakav ćete prilog poslužiti uz ovo mesno jelo je samo na vama. U svakom slučaju nećete pogriješiti. Razveselite svoje nepce i nepca svojih ukućana ovim jednostavnim i jako finim ručkom što prije!

Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva

Svinjski vrat u umaku od piva

POTREBNO:

  • 10 odrezaka svinjskog vrata
  • 3 glavice luka
  • 2 češnja češnjaka
  • 200 ml svijetlog piva
  • sol, papar
  • 2 lista lovora
  • 1 žlica svježeg ili sušenog vlasca
  • 2 žličice crvene začinske mljevene paprike (ako volite ljudo neka bude ljuta)
  • 300 ml povrtnog temeljca
  • 3 žlice oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Svinjski vrat očistiti od sitnih košćica i posušiti. Ja sam potpuno odstranila kosti, no ako želite možete kosti ostaviti. Odreske lagano istući batom za meso, pa posoliti i popapriti.
  2. U većoj tavi na malo ulja pržiti odreske na naglo sa obje strane dok se ne zapeku. Izvaditi ih na stranu.
  3. U istoj tavi na istom ulju na kojem ste pržitli meso, pržiti sitno sjeckan luk. Luk je dobro prethodno usitniti blenderom ili kakvom sjeckalicom kako bi bio što sitniji. Luk pržiti 3-4 minute, zaliti ga nakon toga pivom. Miješati kratko i pustiti da pivo skoro potpuno ispari. Tada doliti temeljac, začine, lovorov list, pustiti da provrije pa u tavicu vratiti odreske. Poklopiti pa pirjati na laganoj vatrici 40 minuta. 
  4. Izvaditi odreske opet na stranu pa u tavu dodati brašno razmućeno sa malo vode kako biste dobili gušći umak. Promiješati pa odreske opet vratiti u tavicu. Kratko prokuhati sve skupa pa poslužiti uz pire krumpir i kakvu finu salaticu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Svinjski vrat u umaku od pivaSvinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva

The post Svinjski vrat u umaku od piva sa pire krumpirom appeared first on Reci Peci.

Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi

$
0
0

Iako Chicken Nuggets iliti pileći nuggetsi ne bi trebali biti ništa drugo doli oblikovani popečci od mljevene piletine, svaki put kada me klinci nagovore da probam bilo koji takav gotov proizvod, bude mi žao što sam uopće probala. Jer to je sve samo ne pileće meso kakvo bi trebalo biti. Bez obzira naručili chicken nuggetse u McDonaldsu ili pak kupili zamrznute od bilo kojeg proizvođača pa ih ispekli doma, to jednostavno nije to. I uopće mi ne ide u glavu kako klincima to može biti fino. Mene iskreno kupovni nuggetsi podsjećaju na nekakvu pjenasto gumastu jako začinjenu masu nečega, samo ne pilećeg mesa. I zato odlučih napraviti nuggetse sama doma po svojoj nekoj recepturi.

Dakle, da bi domaći pileći nuggetsi postali hrskavi chicken nuggets, potrebno je piletinu (bijelo meso ili zabatke bez kostiju) jako sitno samljeti, pomiješati sa malo kiselog vrhnja ili sirnog namaza, dodati začine, jaje, malo krušnih mrvica i oblikovati male popečke ili faširance. Kada sam ih radila prvi put stavila sam u smjesu malo previše krušnih mrvica pa su me okusom više podsjećali na faširane šnicle nego nuggetse, pa sam drugi put tu grešku ispravila i dodala samo malo mrvica. 

Chicken nuggets mogu se poslužiti uz pržene krumpiriće, ili pak bilo kakav drugi prilog po želji. Super su kada se umaču u kakav umak. Npr. onaj na bazi kiselog vrhnja, majoneze i češnjaka. Probajte što prije i iznenadite sebe i svoje najdraže ovim finim domaćim jelom.

Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi

Chicken nuggets kao domaći domaći pileći nuggetsi

POTREBNO:

  • 400 g pilećih prsa (ili zabataka bez kosti)
  • 3 žlice kiselog vrhnja ili sirnog namaza
  • 1 žlica krušnih mrvica
  • 1 žličica sode bikarbone
  • s žličica soli
  • papar, crvena začinska mljevena paprika po želji

Za paniranje:

  • krušne mrvice 
  • 10 žlica oštrog brašna
  • prstohvat mljevenog češnjaka
  • 2-3 jaja

PRIPREMA:

  1. Pileća prsa ili zabatke otkoštiti pa samljeti na mašinu za meso što sitnije. Pomiješati sa vrhnjem, krušnim mrvicama i sodom bikarbonom, začiniti po ukusu pa dobro izmiješati. 
  2. Pripremiti tri duboka tanjura za paniranje: u jedan staviti oštro brašno pomiješano sa češnjakom, u drugi razmutiti jaja a u treći staviti krušne mrvice.
  3. Od pileće smjeće uzimati žlicom male porcije, uvaljati u brašno kako se ne bi lijepilo, spljoštiti rukama, umočiti u jaja, ponovo u brašno, pa opet u jaja i na kraju u krušne mrvice. Na ovaj ćete način dobiti debelu i hrskavu koricu nakon prženja. Na isti način napravite sve nuggetse.
  4. U većoj tavi zagrijte ulje, pa pržite oblikovane nuggetse sa svake strane po nekolilo minuta dok lijepo ne porumene. Izvaditi na ubrus kako bi se ocijedio višak masnoće. 
  5. Poslužiti uz prilog po želji. Dobar tek!

Recept u slikama:

Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi

The post Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi appeared first on Reci Peci.

Lungić u umaku od šampinjona za ručak ili večeru

$
0
0

Budući je svinjski lungić ili svinjska pisanica najmekši i najkvalitetniji dio svinjskog mesa koji možete nabaviti, nije nikakvo čudo što je ovaj današnji ručak, lungić u umaku od šampinjona doista jedno od najfinijih jela koje sam pripremila u zadnje vrijeme. A s obzirom da se radi o komadu mesa koji ne zahtjeva dugu termičku obradu, sve je bilo gotovo za čas. I to je odlična stvar. Upravo ta jednostavnost čini ovo jelo savršenim obrokom za sve koji su u žurbi, a opet žele pojesti nešto kvalitetno i fino.

Da bi lungić u umaku od šampinjona bio još ukusniji omotala sam svaki komad mesa trakom tanko rezane pancete. Tako je meso poprimilo fini okus dimljene slanine i postalo još mekeše i podatnije!

Umak od šampinjona također je nešto što se brzo napravi jer se gljive jako brzo termički obrade. Uz malo vrhnja za kuhanje i začina te uz tjesteninu ili njoke kao prilog lungić u umaku od šampinjona pretvara se u apsolutno savršen ručak ili večeru.

Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona

Lungić u umaku od šampinjona

POTREBNO:

  • 1 lungić (oko 400 g)
  • 10-12 komada tanko rezane pancete
  • sol
  • papar
  • 500 g šampinjona
  • 1 luk
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 100 ml bijelog vina
  • 200 ml vode
  • 3 žlice oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Lungić narezati na komade debljine 1,5 cm. Svaki komad omotati pancetom i pričvrstiti čačkalicom kako se ne bi odmotavalo prilikom pečenja. Tako omotane lungiće pristisnuti lagano prstima kako bi se malo stanjili, posoliti i popapriti svaki dan s obje strane.
  2. Na malo ulja pržiti lungiće sa obje strane dok ne porumene. Lungić se ne smije prepeći! Znači, sa svake strane peći po cca 3 minute. Pečene lungiće izvaditi iz tave na stranu.
  3. U istoj tavi pržiti nasjeckan luk sve dok ne postane staklast. Tada dodati šampinjone narezane na sitno. Promiješati, posoliti, popapriti, dodati vlasac i pustiti da se gljive propirjaju par minuta. Gljive će tijekom termičke obrade pustiti dosta svoje tekućine. Kada sva tekućina od gljiva ispari, doliti vino i vodu. Promiješati i kada ponovo proključa dodati brašno promiješano sa vrhnjem za kuhanje. U tako pripremljen umak od šampinjona vratiti pržene lungiće i kratko sve skupa propirjati.
  4. Poslužiti uz kuhanu tjesteninu ili njoke. Dobar tek!

Recept u slikama:

Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona

The post Lungić u umaku od šampinjona za ručak ili večeru appeared first on Reci Peci.

Hrskava pohana piletina u cornflakesu

$
0
0

Ponekad je doista teško smisliti što skuhati svaki dan, naročito kada imamo nekoliko određenih jela koja se vrte u krug iz tjedna u tjedan. Hrskava pohana piletina u cornflakesu definitivno je napravila odmah u našem tjednom jelovniku. Učinila je također to da već pomalo dosadno pohano meso postane opet zanimljivo i dala mu sasvim novu dimenziju. 

Iako su klinci još uvijek pod dojmom nedavnih domaćih chicken nuggetsa, hrskava pohana piletina u cornflakesu također ih je oduševila. Radi se ustvari o sasvim jednostavnom jelu koje se lako priprema. Također je odlična stvar što ove odreske pržite/pečete u pećnici što vam također olakšava i skraćuje vrijeme bavljenja ručkom 😉 

Način paniranja je ovdje malo dručajiji od onog klasičnog paniranja brašno +  jaja + krušne mrvice. Budući se pileći odresci (pileći file) ovdje uvaljavaju u mrvljeni kukuruzni cornflakes, prije uvaljavanja potrebno ih je umočiti u smjesu od jaja, brašna i jogurta sa začinima. Tako će meso dobiti finu aromu, a cornflakesi će se fino zalijepiti za cijelu površinu odreska. Ono što nikako ne smijete kod ovog jela je prepeći ga! Pileći file je osjetljiv i nježan komad mesa i ne treba mi duga termička obrada. Ako ove odreske prepečete biti će pretvrdi i žilavi. Dovoljno je 20-25 minuta u pećnici i vaš je ručak spreman za posluživanje!

Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu

Hrskava pohana piletina u cornflakesu

POTREBNO:

  • 2 pileća prsa (file bez kosti)
  • 2 jaja
  • 200 ml jogurta
  • 80 g oštrog brašna
  • sol, papar
  • 1 žličica češnjaka u granulama
  • malo ljute papričice ili chilija
  • 300 g kukuruznog cornflakesa

PRIPREMA:

  1. Pileća prsa isjeći na tanke odreske pa ih posoliti.
  2. Pjenjačom umutiti jaja sa jogurtom i brašnom, dodati začine po želji.
  3. Kukuruzne pahuljice (cornflakes) staviti u veću vrećicu za zamrzavanje pa ih istući batom za meso kako bi se cornflakes usitnio.
  4. U smjesu od jaja, brašna i jogurta umočiti svaki odrezak pa ga odmah prebaciti u tanjur za mrvljenim cornflakesom. Utapkati rukama cornflakes sa svake strane u odrezak.
  5. Slagati tako panirane odreske u veći lim od pećnice preko papira za pečenje. Peći u pećnici zagrijanoj na 200C 20 minuta.
  6. Hrskave pileće odreske poslužiti uz prilog po želji: prženi krumpirići, riža,…

Dobar tek!

Recept u slikama:

Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu

The post Hrskava pohana piletina u cornflakesu appeared first on Reci Peci.


Mesna štruca sa kulenom, šunkom i krastavcima

$
0
0

Kako nam nedjeljni ručak ne bi postao dosadan i predvidiv, pobrinula sam se da se na stolu pojavi mesna štruca sa kulenom, šunkom i krastavcima. Zašto baš nedjeljni ručak, a ne neki svakodnevni? Pa zato što je nedjelja kod nas doma naš obiteljski dan, i koliko god bila uobičajena trudim se da bude i svečana. Bez ikakvog posebnog razloga. Možda baš zato što je to dan kada se najčešće baš svi nađemo oko obiteljskog stola, dok smo kroz tjedan rastrgani svatko na svoju stranu sa svojim obavezama. A i baš volim taj svečani ugođaj za stolom. Potrudim se nedjeljom i oko dekoracije na stolu, pazim da svatko ima svoj ubrus složen na poseban način i sl. A sa tim u skladu napravim i neki malo složeniji ručak, nešto što baš svi vole.

Mesna štruca sa kulenom, šunkom i krastavcima bila bi još samo jedna mesna štruca ili rolada u nizu da se nisam malo poigrala tim sastojcima. Sitno sjeckan kulen i šunka daju ovoj finoj mesnoj štruci poseban štih i aromu, a kiseli krastavčići potrebnu dozu svježine. Iako se ovakva štruca može peći samostalno oblikovana u većem limu, kada se ispeče u rebrastom kalupu za hrbat ispadne baš jako lijepa.

Uz što poslužiti mesnu štrucu?

Budući je ova mesna štruca dovoljno ‘jaka’ i aromatična sama po sebi, uz nju najbolje paše neutralni krumpir pire. Svježa zelena salata savršeno je upotpunila cijelu priču. Radi ljepše prezentacije, mesnu štrucu je dobro poslužiti na većem pladnju u komadu pa onda rezati na komade i porcije na stolu. Možete je naravno odmah nakon pečenja narezati na komade i poslužiti tako, ali ovako u komadu na stolu, pospana vlascem i okružena pire krumpirom je baš savršena. Jer vidite, hrana nije tu samo da bismo nahranili usta, već i oko. A kada je hrana koju poslužujemo oku ugodna, tada je i njezin doživljaj kušanja i uživanja u njoj puno veći!

Mesna štruca sa kulenom i šunkom

Mesna štruca sa kulenom, šunkom i krastavcima

POTREBNO:

  • 600 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 veći luk
  • 1 jaje
  • 4 šnite starog kruha
  • 200 ml mlijeka
  • 2 žlice sitno sjeckanog peršina
  • 100 g kulena
  • 100 g suhe šunke
  • 4 kisela krastavčića
  • sol, papar
  • 2 žličice mljevene začinske crvene paprike

PRIPREMA:

  1. U veću posudu staviti mljeveno meso. Dodati  luk što sitnije nasjeckan i peršin. Dodati jaje i kruh koji prethodno treba umočiti u mlijeko i natrgati ga rukama na sitne komadiće. Na kraju dodati sitno sjeckan kulen, šunku i krastavčiće te sol, papar i začinsku papriku. Sve dobro izmiješati rukom dok smjesa ne postane kompaktna.
  2. Duguljasti kalup za hrbat namastiti uljem ili maslacom pa ga dobro posipati krušnim mrvicama.
  3. U kalup nagurati mesnu smjesu i poravnati. Pokriti sve skupa alu folijom pa peći u pećnici zagrijanoj na 200C 25 minuta. Tada maknuti foliju pa nastaviti peći još 30-40 minuta. Mesna štruca je gotova kada se potpuno odvoji od rubova kalupa i kada na vrhu dobije lijepo zapečenu boju.
  4. Pečenu mesnu štrucu pažljivo iskrenuti iz kalupa na pladanj pa poslužiti uz pire krumpir i salatu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Mesna štruca sa kulenom, šunkom i krastavcima appeared first on Reci Peci.

Peciva punjena mljevenim mesom i gljivama

$
0
0

Peciva punjena mljevenim mesom i gljivama odlična su stvar iz više razloga. Možete ih napraviti kada vam npr. ostane pokoje staro pecivo pa ne znate što bi s njim jer je nakon par dana stajanja pretvrdo. Napraviti ovo jelo jako je jednostavno i možete sastojke pripremiti unaprijed, npr. večer prije, pa kada se vratite sa posla samo sve lijepo posložiti i zapeći u pećnici i za tren ćete imati vrhunski topli obrok. Ovaj je finger food odličan također za poslužiti prijateljima prilikom kakvog večernjeg druženja ili gledanja tekme. Kako god okrenete, ova su peciva fantastična!

Tajna brze pripreme ovog jela je u tome što se koriste već gotova peciva. No, ako želite, možete ispeći svoja domaća peciva (zgodan receptić za to imate OVDJE) pa nastaviti za izradom i napuniti ih nadjevom pa zapeći. Također možete koristiti peciva kakva god imate. Okrugle žemljice, baget (Baguette), integralna, kukuruzna…Ova moja, od kojih sam napravila peciva punjena mljevenim mesom i gljivama bila su tri dana stara i baš nekako tvrda. No, s obzirom da se premazuju začinskim maslacem i peku u pećnici postanu urnebeno hrskava izvana, a opet meka iznutra.

Ja sam ovaj put koristila nadjev od mljevenog mesa u koje sam ubacila i sjeckanu rajčicu, papriku i gljive, no vi se možete poigrati nadjevom koji najviše volite i koji možete zmućkati od sastojaka koji su vam dostupni. Može to biti npr. sjeckana šunka sa sirom i jajima, tunjevina u kombinaciji sa kukuruzom iz konzerve, ili kakva bezmesna kombinacija od graha ili slanutka. Mogućnosti je bezbroj. Svakako preporučujem u bilo kojoj varijanti maslac sa začinskim biljem. On je taj koji ovom jelu daje poseban štih i punoću okusa.

Peciva punjena mljevenim mesom

Peciva punjena mljevenim mesom

POTREBNO:

  • 5 duguljastih peciva
  • 300 g mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 rajčica
  • 1 paprika
  • 100 ml tekuće rajčice ili žlica koncentrata
  • 250 g šampinjona
  • 200 g tvrđe mozzarele
  • Začini: sol, papar, chili, origano, bosiljak

Za začinski maslac:

  • 150 g maslaca
  • 2 žlice sjeckanog vlasca
  • 1 žličica češnjaka u prahu

PRIPREMA:

  1. Na malo maslinovog ulja pržiti sjeckani luk i papriku par minuta. Tada dodati meso, pa uz energično miješanje kratko popržiti. Dodati svježu rajčicu sjeckanu na male kockice, začine i tekuću rajčicu. Pirjati na vatrici uz povremeno miješanje dok sva tekućina ne ispari.
  2. U posebnoj posudi na malo maslinovog ulja popržiti šampinjone nasjeckane na male kockice. Kada se šampinjoni isprže ubaciti ih u mesni umak. Na kraju umiješati polovicu sira narezanog na male kockice i promiješati.
  3. Maslac otopiti i umiješati vlasac i češnjak.
  4. U veći lim preko papira za pečenje složiti peciva prerezana na polovice. Svako pecivo po sredini utisnuti prstima pa premazati začinskim maslacem. Na svako pecivo rasporediti malo nadjeva, posipati ostatkom naribanog sira pa zapeći u pećnici zagrijanoj na 200C 15-20 minuta.
  5. Poslužiti uz zelenu salatu ili kakav fini dresing na bazi jogurta. 

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Peciva punjena mljevenim mesom i gljivama appeared first on Reci Peci.

Zapečeni grah i kobasice u pivu – najbolji ručak

$
0
0

Iako se u svojoj kuhinji trudim biti drugačija i inovativna kroz uvijek neka nova i drugačija jela, subotom se kod nas doma najčešće na jelovniku nađe zapečeni grah i kobasice u pivu. Ručak je to koji svi obožavamo. Ali naravno, da bi ručak uspio potrebno je imati i dobre namirnice. Jer, nije svejedno kakve ćete kobasice peći, a i grah bi trebao biti lijep da se ne raspadne. Zato, pažljivo birajte svoje namirnice i neka budu kvalitetne. Po mogućnosti domaće 😉 

Ja kobasice najčešće nabavljam u lokalnoj maloj mesnici jer znam da imaju provjerenu kvalitetu i ukusne su baš kao domaće. Onako, lagano prodimljene i malo jače začinjene. Fine su takve kobasice i kada ih samo kratko zapečem na grilu ili u tavici, ali još su bolje kada se kratko propirjaju u pivu. Fantazija okusa! Fora je u tome da se na kobasice popržene sa svih strana sipa pola čaše – čaša piva (svjetlo, crno kako god želite, ali mora biti kvalitetno) i pusti se da sva tekućina (pivo) ispari. I to je to! 

Zapečeni grah može se napraviti na puno načina i nema tu neke velike mudrosti. No, ako se malo poigrate okusima i uz par trikova možete napraviti vrhunsku stvar za vaš ručak. Ovome mome grahu dašak svježine dale su dvije svježe paprike – jedna crvena i jedna zelena. Osim okusa, dale su jelu lijepu živost kroz svoje boje. Nadalje, zapečeni grah najbolji je kad je dobro začinjen. A u tu su se svrhu najboljim pokazali mrvljeni chili i jalapeno papričice. Crvena začinska paprika je must have u ovom jelu, a neće naškoditi ako dodate i koju žličicu kakve meksičke mješavine začina (npr. za Tacos ili Burito) Povrh svega doda se koja žličica kiselog vrhnja (jer vjerujte, kada grah začinite da bude ljut, kiselo vrhnje ga taman razblaži i dobre dođe 😉 ), kockice kruha prelivene začinskim maslacem i u tren ste dobili fantastično jelo!

Zapečeni grah i kobasice u pivu

Zapečeni grah i kobasice u pivu

POTREBNO:Z

Za zapečeni grah:

    null
  • 500 g smeđeg ili crvenog graha iz konzerve
  • 1 veći luk
  • 1 crvena paprika
  • 1 zelena paprika
  • 2 žličice mrvljenog chilija
  • 1 žličica mrvljenih jalapeno papričica
  • 1 žličica crvene začinske paprike (slatka ili ljuta kako želite)
  • 1 žličica meksičkog začina za Tacos
  • 1 žlica koncentrata rajčice
  • 200 ml vode
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • 3 šnite starog kruha
  • 100 g maslaca
  • češnjak
  • sol, papar

Za kobasice u pivu:

    null
  • 3 para prodimljenih kobasica za pečenje
  • 200 ml piva (svjetlo ili tamno)

PRIPREMA:

    null
  1. Za zapečeni grah pripremite najprije veću tavu. U tavi popržite sitno nasjeckani luk, dodajte chili i ljute papričice i pustite da se kratko zapeče. Tada dodajte ocijeđeni grah, promiješajte, dolijte čašu vode i rajčicu, začinite solju, paprom, meksičkom mješavinom začina i kratko propirjajte. Tada sve skupa prebacite u glinenu posudu (ili vatrostalnu), preko svega rasporedite male hrpice kiselog vrhnja i kockice kruha. Preko kockica kruha stavite malo maslaca i začinskog bilja te sve skupa stavite u pećnicu na 200C da se zapeče kakvih 20-tak minuta. Gotovo je kada kruh postane smećkast i hrskav.
  2. Za kobasice u pivu, prvo ispržite kobasice sa svih strana pa na njih izlijte pivo. Malo ih okrenite kako bi se sa svih strana ‘valjale’ u pivu i na laganoj vatri pustite da sva tekućina ispari.
  3. Kobasice poslužite uz zapečeni grah!

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Zapečeni grah i kobasice u pivu – najbolji ručak appeared first on Reci Peci.

Topli sendviči sa gljivama, rajčicom i šunkom

$
0
0

Kada se dogodi da u kućanstvu ostane pokoja šnita starog kruha, topli sendviči su najbolji način da se taj problem riješi. Ovi fini zalogaji se mogu napraviti na doista puno načina, od onih najjednostavnijih (šunka+sir) do onih malo složenijih. Okus toplih sendviča također može biti dobar, odličan i fantastičan. E pa da bi topli sendviči doista bili fanstastični sa velikim ‘F’, treba se malo potruditi oko sastojaka i pripreme. Sada ću vam reći kako 😉

Moji ukućani su bili oduševljeni i ovi su ih topli sendviči oborili sa nogu. Iako puno češće od ovoga radimo tople sendviče od peciva u tosteru, rekla bih da ovakvim načinom pripreme možete doista napraviti nesvakidašnju deliciju. Pitali su me također moji prije nego što sam krenula raditi sendviče sa čim će biti, no nisam im znala točno reći. Jer kada radim ovakvu vrstu jela radim po osjećaju i kombiniram okuse onako, kako mi dođe i od onoga što nađem u hladnjaku 😉

Da bi topli sendviči bili još okusniji dobro je kruh kao podlogu premazati kombinacijom umaka na bazi rajčice, senfa i majoneze. Nadjev ovih fantastičnih zalogaja čini kombinacija šunke, prženih šampinjona, kiselih krastavčića i svježe rajčice. Naravno da je debeli sloj sira obavezan. Malo vlasca, malo češnjaka i jedno umućeno jaje preko svega i dobili ste savršenstvo koje može biti i večera, i laganiji ručak ili pak zakuska za goste.

Topli sendviči

Topli sendviči sa gljivama i rajčicom

POTREBNO:

  • 8 šnita starog kruha
  • 200 ml tekuće rajčice
  • 3 žlice senfa
  • 3mžlice majoneze
  • sol, papar
  • 200 g tanko rezane šunke
  • 300 g ribanog sira (mozzarela, gauda…)
  • 2 manje svježe rajčice
  • 250 g šampinjona
  • 4-5 kiselih krastavaca
  • 2 jaja
  • 1 žličica češnjaka u granulama
  • 1 žlica sjeckanog vlasca

PRIPREMA:

  1. Narezati kruh na šnite.
  2. Šampinjone očistiti i narezati na manje komadiće pa ih na brzinu ispržiti u tavici na malo ulja. Kada ispari sva tekućina posoliti ih i posipati vlascem i sa malo čenjaka u granulama.
  3. Rajčicu narezati na male kockice, kao i kisele krastavčiće.
  4. Jaja umutiti vilicom pa posoliti i popapriti.
  5. Pomiješati u posudici tekuću rajčicu, majonezu i senf. Posoliti, popapriti te po potrebi i ako želite dodati mrvljeni čili. Tom mješavinom premazati svaku šnitu kruha koju ste prije toga složili u veliki lim za pečenje obložen papirom za pečenje.
  6. Složiti na svaku šnitu kruha salamu pa posipati sve sirom.
  7. Preko sira staviti pržene šampinjone, rajčicu i krastavce.
  8. Preko svega pažljivo žlicom rasporediti umućena jaja.
  9. Peći u pećnici na 200C 10-15 minuta. Topli sendviči su gotovi kada se sir otopi i kafa postanu zlaćani i hrskavi.
  10. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Topli sendviči sa gljivama, rajčicom i šunkom appeared first on Reci Peci.

Cordon bleu – punjeni odrezak nad odrescima

$
0
0

Često kuham jela odokativnom metodom od namirnica koje mi se nađu pri ruci, što u konačnici znači da moja jela često nemaju baš nikakve nazive pa niti sama ne znam kako bih ih nazvala. Kuhanje na takav način ispunjava me baš nekom pozitivnom energijom i entuzijazmom jer nikad ne znam što će ispasti dok ne bude gotovo. No, i kuhanje dobro poznatih jela i klasika u kulinarstvu ima svoje svijetle trenutke u mojoj kuhinji. Kao kad npr. radiš Cordon bleu. Sam naziv tog jela nosi nekakve svečane konotacije i baš ga volim izgovarati.

Od kuda potječe naziv Cordon bleu?

Iako se u osnovi radi o običnom pohanom odresku od telećeg, svinjskog ili pilećeg mesa punjenom sirom i šunkom, cordon bleu je poseban odrezak. Prije svega zbog svog imena. Pa evo o čemu se radi…koga ne zanima ovaj povijesno-činjenični dio neka slobodno odskrola do dijela teksta sa opisom samog jela 😉 Povijest tog imena seže u daleku prošlost u Francuskoj kada je na kraljevskom dvoru postojao red vitezova Ordre des Chevaliers du Saint Esprit koji su za svoje zasluge bivali nagrađeni križom svetog duha kojega su nosili oko vrata na posebnoj plavoj vrpci (cordon bleu). Priča se tako da su se ti vitezovi voljeli počastiti dobrom gozbom i biranim jelima, da su uživali u ekstravagantnim i luksuznim domjencima koji su se po njima nazivali “Cordon bleus”. Dakle, Cordon bleu (plava vrpca) je zbog svega toga postala sinonim za izvrsnost pa se kao naziv počeo primjenjivati i na području kulinarstva. 

Dakle, Cordon bleu je jedan izvrstan odrezak zar ne? 😉 Pa hajde da ga onda i učinimo izvrsnim za naša nepca. Ovaj se punjeni odrezak priprema prilično jednostavno, no unatoč tomu ispasti će vam ustvari toliko fino koliko se potrudite oko njega. Ne lažem, stvarno. Da bi vam cordon bleu bio fini ručak i odrezak sočan, neka meso koje koristite bude kvalitetno. Punjenje također. Tanko rezana mozzarela ili chedar u listićima uz fini komad sušene šunke ovome odresku daju ono nešto posebno. Ja ga najčešće radim za pilećim prsima, no odličan je u bilo kojoj drugoj varijanti. Uz Cordon bleu možete poslužiti prilog koji želite. Odlično pašu prženi krumpirići, ali i krumpir pire sa umakom od gljiva, pirjana riža sa maslacem ili možda krumpir sa povrćem na lešo. Na vama je samo da pronađete svoju savršenu kombinaciju i da uživate u svakom zalogaju

Cordon bleu

Cordon bleu

POTREBNO:

  • 8 odrezaka pilećeg bijelog mesa (2 prsa)
  • 8 komada tanko rezane suhe šunke
  • 200 g ribane mozzarele 

Za paniranje:

  • 2 jaja
  • 6 žlica brašna
  • 10 žlica krušnih mrvica
  • I još: ulje za prženje

PRIPREMA:

  1. Odreske utanjiti batom za meso oprezno preko vrećice za zamrzavanje kako se prsa ne bi raspala. Bitno je da odresci budu što tanji pa si dajte truda sa ovim. Lijepo laganim udarcima utanjiti ravnomjerno po cijeloj površini odreska.
  2. Na donju polovicu odreska staviti komad šunke, preko šunke sir pa preklopiti drugim dijelom odreska. Rubove pritisnuti prstima, pa još malo potuckati batom za meso kako bi se odrezak ‘zatvorio’.
  3. Sada slijedi paniranje. Prvo svaki odrezak uvaljati u brašno, potom u razmućena i posoljena jaja, a odmah zatim i u krušne mrvice.
  4. Tako panirane odreske pržiti u ulju sa obje strane dok ne postanu hrskavi i zlatno-smeđe boje. Ocijediti ih na ubrusu od viška masnoće i poslužiti uz prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Cordon bleu – punjeni odrezak nad odrescima appeared first on Reci Peci.

Piroge – jastučići punjeni krumpirom i sirom

$
0
0

Piroge su tradicionalno slavensko jelo koje potječe iz Galicije, srednjoeuropske pokrajine koja se danas jednim dijelom nalazi u Poljskoj, a drugim dijelom u Ukrajini. Bio je to siromašan nizinski kraj u kojemu su kruh kao i sve vrste tijesta bile osnovne namirnice slavenskog stanovništva sa tih prostora. Domišljatost domaćica učinila je to da se čak i uz osnovne namirnice, može dobro jesti i da to nešto može biti itekako ukusno. Vjerovatno su baš zato i nastale piroge.

U hrvatsku su piroge donijeli Rusini i Ukrajinci, pa će tako za njih znati svi oni koji u svom rodoslovnom stablu imaju nekoga iz tih krajeva, posebice u Srijemu i Slavoniji.

Iako na prvu to možda i ne biste rekli, piroge su u stvari prilično zasitno jelo. Mogu se napraviti na više različitih načina, no u osnovi je to tijesto punjeno nadjevom, nešto kao ravioli ili naše slavonske taške sa pekmezom, samo bez pekmeza 😉 Najčešće vrste punjenja su kombinacija kiselog kupusa i krumpira, ili pak kombinacija krumpira i bijelog kravljeg sira. Tijesto se tanko razvalja, izreže u krugove, napuni nadjevom, dobro zatvori sa svih strana i skuha. Ocijeđene i kuhane piroge se nakon toga mogu popržiti na masti koja je ostala od prženja slanine i zaliti kiselim vrhnjem. Opcija ima puno i o vama ovisi kakve će piroge biti. Morate probati da biste znali, nema druge 😉

Ja vam danas donosim moje prve piroge koje sam punila nadjevom od restanog krumpira i sira. Zapečene sa slaninom i uz kiselo vrhnje oduševile su me totalno i mislim da će se od sada puno češće naći na tjednom jelovniku.

Piroge

Piroge

POTREBNO:

Za tijesto:

  • 350 g glatkog brašna
  • 1 jaje
  • pola žličice soli
  • 160 ml mlake vode

Za nadjev:

  • 4 srednja krumpira
  • 100 g bijelog kravljeg sira
  • 1 luk
  • 1 žličica mljevene crvene paprike
  • sol, papar

I još:

  • 100 g domaće sušene slanine
  • 4-5 žlica kiselog vrhnja

Recept u slikama:

The post Piroge – jastučići punjeni krumpirom i sirom appeared first on Reci Peci.

Pileće rolice sa pancetom – savršenstvo na tanjuru

$
0
0

Kuhanje ručka svaki dan ponekad doista zna biti zamorno i slijedeći uhodanu rutinu iz tjedna u tjedan lako je zateći se u sveopćoj dosadi i apatiji. I zato je dobro povremeno razbiti tu rutinu uhodanih jela nečim pomalo drugačijim. Kao što su npr. ove pileće rolice sa pancetom.

Radi se u stvari o sasvim jednostavnom jelu od sasvim jednostavnih namirnica. Pileće bijelo meso i panceta. I ništa više ni manje! Bijelo meso prženo na tavici ili grilu često zna biti prilično suho, no kada ga zamotamo u pancetu dobijemo totalnu rapsodiju okusa. Samo jedan mali detalj i sve je drugačije. Samo 5 minuta više posla i umjesto običnog komada pečene piletine, dobiti ćete savršeno sočan zalogajčić. Tako će hrana postati zadovoljstvo, a ne rutina.

Pileće rolice sa pancetom će biti odličan ručak ili večera ako ih ispržite doma na tavi. Ali isto tako će biti odlične pečene na grilu. Ovo se jelo ne smije prepeći jer ćete u tom slučaju imati dva problema: biti će suho iznutra, a i panceta će izgorjeti. Zato je jako bitno da komad piletine koji će se zamotati u pancetu bude što tanji. Tako mu neće trebati predugo vrijeme termičke obrade.

Pileća prsa ćete najlakše utanjiti batom za meso, ali tako da svaki komad stavite između dvije prozirne vrećice za zamrzavanje. Tako ćete meso moći istući savršeno tanko, a da se ne raspadne 😉 Probajte što prije, prefino je. Kao prilog poslužite ono što najviše volite naravno. Meni je nekako pirjana riža uz povrće na maslacu najbolji izbor 😉

Pileće rolice sa pancetom

Pileće rolice sa pancetom

POTREBNO:

  • 2 cijela pileća prsa
  • 200 g tanko rezane pancete
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Meso otkoštiti. Dobiti ćete dva debela komada, a unutar svakog po još jedan mali dio. Debele komade prsa prerezati uzdužno na dva tanja dijela. Tako ćete od jednih pilećih prsa dobiti 6 odrezaka, 4 veća i dva manja. Svaki taj dio istući batom za meso preko vrećice što tanje možete. Blago posoliti i popapriti sa obje strane.
  2. Na pladanj prvo staviti dva komada pancete jedan uz drugi. Preko pancete položiti odrezak. Sada pažljivo zarolati sve skupa i napraviti male debeljuškaste rolice.
  3. Ovako složene rolice peći u lagano nauljenoj gril tavi. Prvo pecite sa one strane na kojoj se nalazi završetak rolice i pancete kako se rolica ne bi otvarala. Čim se isprži sa jedne strane, okrenite na drugu, potom na bočnu stranu dok se ne isprži sa svih strana. Ne pržiti na prevelikoj temperaturi jer će panceta prebrzo izgorjeti, a meso ostati sirovo iznutra!
  4. Pečene rolice poslužiti odmah uz prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Pileće rolice sa pancetom – savršenstvo na tanjuru appeared first on Reci Peci.


Ćevapi punjeni sirom

$
0
0

Ćevapi su, to zna svaki ćevapoljubac, savršeni mesni obrok u svakom pogledu. Pa iako su oni obični standardni odlični, meni su podjednako dragi i šiš ćevapi, a ovi današnji ćevapi punjeni sirom su me totalno oduševili. Pa zašto bi uostalom ručak bio običan, kad može biti baš neobičan?! 🙂

Ćevapi punjeni sirom su ustvari jako slični običnim ćevapima, ali im taj sir daje jednu dodatnu aromu i okus. Radi se o tome da se sir počne topiti dok se ćevapi peku pa se onda onako lijepo zapeče. Fantastična kombinacija okusa, doista.

Da bi vam ćevapi punjeni sirom uspjeli ne treba neko veliko umijeće. Smjesu za ćevape možete naravno napraviti po receptu kojega ću vam dati. No isto tako sirom možete napuniti i već formirane i kupljene ćevape 😉 Vrijedi se malo poigrati jer rezultat je fantastičan!

Ćevapi punjeni sirom

Ćevapi punjeni sirom

POTREBNO:

  • 200 g masnije junetine
  • 300 g masnije svinjetine 
  • 100 ml suncokretovog ulja
  • 100 ml mineralne vode
  • 100 ml vode
  • 3 režnja češnjaka
  • 4 žličice soli
  • 1 žličica papra
  • 1 žlica mrvljenog ili sitno sjeckanog čilija
  • 1 žličica sode bikarbone
  • 100 g sira goude

PRIPREMA:

  1. Junetinu i svinjetinu dva puta sameljite jer mora biti što sitnije samljevena. 
  2. 100 ml vode zakuhajte, isključite vatru pa u vodu stavite zgnječeni češnjak. Neka tako stoji dok se ne ohladi. Tada vodu procijedite, češnjak bacite. Treba vam samo aromatizirana voda.
  3. U većoj posudi pomiješajte meso, ulje, mineralnu i vodu, dodajte sol, papar, sodu bikarbonu i sitno sjeckani čili ili ljute papričice pa sve skupa dobro promiješajte. Smjesu miješajte rukom energično barem 10 minuta kako bi postala lijepo kompaktna inače ćevapi neće ispasti dobro. Neka smjesa odstoji na hladnom bar sat vremena prije nego što krenete oblikovati ćevape.
  4. Sir narežite na tanke prutiće dužine ćevapa.
  5. Oblikujte duguljasti ćevap, malo ga spljoštite po sredini pa umetnite tanki prutić sira. Zatvorite sir sa svih strana unutar ćevapa.
  6. Pecite ih sa svake strane na roštilju ili gril tavici dok lijepo ne porumene.
  7. Poslužite uz lepinje, luk i salatu od graha i rukole.
  8. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Ćevapi punjeni sirom appeared first on Reci Peci.

Pileći želuci na saft

$
0
0

Postoje određena jela koja ili volite ili mrzite. Nema između. Pileći želuci na saft su upravo jedno takvo jelo. I koliko god voljela kuhati i iz određenih namirnica izvlačiti ono najbolje, kad su želuci u pitanju (ma, bilo kakve iznutrice ako ću iskreno), ja spadam u ovu drugu kategoriju – mrzitelja. Kako to da sam ih onda uopće kuhala i još k tome objavila recept pitate se?! Ljubav je to, eto zašto. Ne nee, ne ljubav prema želucima, nego prema mojem suprugu i najstarijem sinu. Oni su veeeliki obožavatelji želudaca i uvijek je borba oko tog komadića mesa kada se kuha u pilećoj juhici. Ovaj put sam ih htjela razveseliti i pripremiti im cijelo brdo pilećih želudaca i to na saft!

Pileži želuci na saft su u stvari prilično jednostavno i pomalo starinsko jelo. Moja je baka radila takav ručak relativno često u mom djetinjstvu, a razlog je najčešće bio taj što su pileće iznutrice uvijek bile dosta jeftinije od ostatka mesa u ponudi. Pa iako sam u to vrijeme voljela jesti sve što je uključivalo kuhanu tjesteninu, dakle umake i saftove na tisuću različitih načina, saft od pilećih želudaca mi je bio na crnoj listi. To znači da sam za stolom sa ostatkom obitelji brljala po tanjuru, pravila se da pomalo jedem, trudila se da ostanem zadnja za stolom tako da nitko ne primjeti da nisam pojela ustvari ništa. Takav bi ručak obično završio tako što bi se tata izderao: “Nećeš od stola dok ne pojedeš makar sjedila do mraka!”, mama bi se nadovezala malo tiše: “Aaajde Sandra barem pola tanjura”, dok bi majka (baka) micajući tanjur sad već ohlađenih želučeka ispred mene završila sa tihim ali rezolutnim; “Pustite dijete na miru, ako nešto ne voli – ne voli!” Namignula bi mi pritom zavjerenički i šapnula “Idi u špajz, uzmi malo kruha i capni si kobasicu u pušnici.” Tata bi tu već odlazeći na poslijepodnevni počinak mrmljao “kako nikad ništa neće biti od te male, vidi je, sama kost i koža…”, mama bi me sažalno gledala i rekla “Stvarno si premršava, ali dobro, još samo ovaj ovaj put!”, a majka bi mi tutnula mali nožić u ruku i rekla: “Pazi kako režeš tu kobasicu da se ne posječeš!

Uglavnom, odrastajući tako uz raznorazna jela koja se moja majka trudila skuhati što je bolje znala, shvatila sam da ne možeš baš uvijek kuhati sve što voliš, ali da to što kuhaš možeš napraviti najbolje na svijetu kako bi oni koji to vole uživali u svakom zalogaju. I tako su se kod nas doma našli i pileći želuci na saft koje su moji dečki potamanili kao da sam skuhala vrhunsku deliciju. Rekoše da su im bili jako fini, da već dugo nisu jeli nešto tako dobro, a ja sam bila sretna gledajući ih kako uživaju. Jer vidite, kuhanje hrane unutar obitelji nije puko zadovoljavanje prehrambenih navika i gladi. Kuhati za one koje voliš, ono što oni vole i raditi to sa punim srcem, e to nije kuhanje – to je ljubav!

Pileći želuci na saft

Pileći želuci na saft

POTREBNO:

  • 500 g očišćenih pilećih želudaca
  • 150 g suhe šunke ili slanine
  • 1 luk
  • 2 žličice crvene začinske paprike
  • 1 češanj češnjaka
  • sol, papar
  • 100 ml bijelog vina
  • 100 ml kiselog vrhnja
  • 3 žlice oštrog brašna
  • 2 žlice sjeckanog vlasca

PRIPREMA:

  1. Očišćene želuce dobro oprati pa izrezati na komadiće.
  2. Na malo ulja pržiti sitno sjeckani luk i šunku, dodati nakon par minuta i češnjak, promiješati pa dodati i želuce. Pirjati uz miješanje par minuta. Zatim dodati vino, sol i papar, pa uz povremeno miješanje pirjati dalje 15-tak minuta dok alkohol ne ispari.
  3. Tada doliti vode toliko da prekrije sve želuce, crvenu papriku i vlasac pa na srednje jakoj vatri pirjati 1,5 sat. Povremeno treba promiješati i doliti vode ili temeljca. Pileći želuci na saft se sugo kuhaju jer će inače biti žilavi i nejestivi.
  4. Pred kraj kuhanja dodati kiselo vrhnje i razmućeno brašno, promiješati i kratko prokuhati.
  5. Poslužiti uz kuhanu tjesteninu.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Pileći želuci na saft appeared first on Reci Peci.

Sočni ražnjići od svinjetine sa krumpir pireom

$
0
0

Ako tražite ideju za super fini, nadasve ukusni, a opet jednostavan ručak na pravom ste mjestu. Jer sočni ražnjići od svinjetine sa krumpir pireom ispuniti će sva vaša očekivanja. Iako za svinjski vrat treba nešto duža termička obrada kako bi meso postalo i ostalo mekano, na način pripreme kako vam predlažem u ovom receptu i to će se izbjeći 😉

Budući sam svinjski vrat već pripremala u kombinaciji sa pivom, što se pokazalo fantastičnim riješenjem, odlučila sam da i ovi sočni ražnjići od svinjetine budu pripremljeni na sličan način. Da bi okus bio još bolji, treba meso dobro začiniti, a pivo će se pobrinuti da meso bude fino, sočno i predivnog okusa.

Kao prilog ovom ručku meni nekako najbolje paše krumpir pire te ga svakako preporučam, no možete također poslužiti i prženi ili pečeni krumpir ili kakvu pirjanu rižu sa povrćem, Izbor priloga je na vama i u svakom slučaju nećete pogriješiti. Ne zaboravite uz sve ovo dodati kakvu finu salaticu od svježeg povrća i ručak za 10 je tu! Sočni ražnjići od svinjetine čekaju samo na vas 😉

Sočni ražnjići od svinjetine

Sočni ražnjići od svinjetine

POTREBNO:

  • 700 g svinjskog vrata
  • 1 žličica soli
  • 1 žličica šarenog papra
  • 1 žličica začinske crvene paprike
  • 1 žlica mješavine začina za tacos ili gyros
  • 1 žličica češnjaka u prahu
  • 4 žlice suncokretovog ulja
  • 1 veći luk
  • 200 ml svijetlog piva

PRIPREMA:

  1. Meso narezati na deblje odreske, odstraniti kosti. Svaki odrezak narezati na manje kockice.
  2. U posudi pomiješati meso solju, paprom, začinskom paprikom, začinom za tacos ili gyros i češnjakom u prahu, zaliti uljem i dobro izmiješati da se svi sastojci prožmu. Tada kockice mesa nanizati na štapiće za ražnjiće.
  3. Za pečenje pripremiti veću tavu koju ćete kasnije moći staviti i u pećnicu.
  4. Na malo maslinovog ulja pržiti ražnjiće kratko sa svih strana dok se lijepo ne zapeku. Tada preko ražnjića u tavi izliti pivo, pustiti da se zapjeni i provri, narezati preko svega luk na režnjiće, poklopiti ražnjiće i premjestiti ih u pećnicu zagrijanu na 220*C. Peći u pećnici 30 minuta poklopljeno. Tada izvaditi, ražnjiće okrenuti na drugu stranu pa otklopljeno peći još 15-tak minuta.
  5. Poslužiti odmah uz pire krumpir i salatu.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Sočni ražnjići od svinjetine sa krumpir pireom appeared first on Reci Peci.

Chili con carne: najbolje Tex-Mex jelo ikada

$
0
0

Chili con Carne u izvornom prijevodu sa Španjolskog jezika znači čili sa mesom, i u osnovi je to začinjeno pirjano jelo koje se može pripremiti na nekoliko načina. Nakon kraćeg istraživanja, došla sam do podatka da se izvorni Chili con carne radio bez graha isključivo sa mljevenom govedinom. No kako se kroz povijest različita jela prilagođavaju različitim podnebljima i nepcima, tako je i Chili doživio puno transformacija. Danas je možda i najčešća verzija Chilija ona sa crvenim grahom. I ja ću se danas zaustaviti upravo na tome te pripremiti chili con carne na svoj način.

Da li će u ovo fino jelo ići crveni ili smeđi ili pak bijeli grah, ovisi isključivo o vama. Ja sam radila kombinaciju crvenog i bijelog jer sam upravo te konzerve imale u špajzi. Također sam odlučila izostaviti kukuruz jer mi se i sa grahom činilo sasvim dovoljno celuloze u jednom obroku 🙂 Druga stvar koja je bitna za dobar chili con carne je omjer začina. Jer, ako chili ne začinite dovoljno, jednostavno neće biti to što treba biti – konkretno, pomalo ljutkasto jelo. Možete se ovdje naoružati različitim kombinacijama već pripremljenih mješavina za meksička jela koje se mogu naći u svim većim trgovinama. A možete kombinirati i sami dodavajući bar dvije različite vrste mljevene začinske paprike, rajčice i papra. Vrstu mesa za čili odabrite sami, ja sam radila sa miješanim mljevenim mesom i ispalo je super. I na kraju možda i najbitnija stvar – chili. Najbolje bi bilo da imate svježe chili papričice pa ih narežete u jelo, ali ako nemate sasvim će ok biti i mrvljeni sušeni chili ili pak onaj u prahu. 

Budući je chili jednim dijelom i meksičko jelo, odlučila sam dodati i malo kakaa koji se upravo u meksičkoj kuhinji često koristi. Odluka se pokazala odličnom, jer je kakao ovome jelu dao baš jednu posebno finu notu. Kod ovog jela mi je super i to što se sve sprema u jednoj posudi na ploči za kuhanje i prilično je brzo gotovo. Chili con carne možete poslužiti uz kiselo vrhnje i gotovo obavezne tortilje. Da li ćete chili zamotati u tortilju ili ćete ga jesti sa tanjura opet odlučite sami. Kako god da okrenete, sa chilijem ne možete pogriješiti!

Chili con carne

Chili con carne

POTREBNO:

  • 500 g miješanog mljevenog mesa
  • 1veliki luk
  • 1 svježa crvena paprika
  • 250 ml tekuće rajčice
  • 350 g bijelog graha iz konzerve
  • 350 g crvenog graha iz konzerve
  • 2 žličice sušenog mrvljenog chilija
  • 3 žličice začinske crvene paprike (slatke ili ljute)
  • 1 žlica kakaa
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti naglo mljeveno meso uz stalno miješanje. Tako ćete postići da se meso lijepo isprži što daje poseban okus ovom jelu. Neka se meso isprži što više. Kada je gotovo, maknite ga na stranu.
  2. U istu tavu stavite sjeckani luk i papriku pa uz miješanje pržite dok povrće ne omekša, tada dodajte kakao, papriku u prahu, chili, sol, papar i tekuću rajčicu pa u tu kombinaciju vratite meso. Promješajte i kušajte kako biste mogli dodati još nešto od začina ukoliko treba. Pirjati sve zajedno još 15 minuta. Tada dodati ocijeđeni grah iz konzerve, promiješati i pirjati još dodatnih 10-tak minuta.
  3. Jelo poslužiti uz kiselo vrhnje i pržene tortilje.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Chili con carne: najbolje Tex-Mex jelo ikada appeared first on Reci Peci.

Burek sa piletinom kao jednostavan i ukusan ručak

$
0
0

Kada se kaže burek, misli se na burek sa mljevenim mesom.  I mnogi će reći da je burek nepotrebno dodatno opisivati jer on i može i mora biti jedino takav – sa mljevenim mesom, da bi se uopće zvao burekom. Sve ostalo su izvedenice na tu temu. No, svejedno ćete u puno pekara pronaći razne ‘bureke’ sa sirom, špinatom, lukom ili pak sa piletinom 😉 Da ne dužim previše, ovo što sam ja napravila za ručak je ustvari pita sa piletinom, ali draže mi je zvati ga burek sa piletinom!

Na ideju za ručak sam ustvari došla zbog toga što mi klinci obožavaju meksičke pite i one sa piletinom iz pekara, a meni su one uvijek prearomatične i nadjevi u tim kupovnim pitama su mi sve samo ne mesni nadjevi. I zato, evo moje inačice toga. Burek sa piletinom je stvarno jedno jednostavno jelo, naročito ako ga radite sa gotovim razvučenim tankim korama za savijače. Nema tu previše posla, osim pripremiti nadjev. 

A nadjev za burek sa piletinom mora biti ukusan i konkretan jer inače neće biti fino. Budući se radi o pilećem fileu koji je dosta suh komad mesa, treba ga malo ‘pojačati’ tijekom termičke obrade. Tu će dobro poslužiti 1-2 svježe paprike babure, dosta luka i naravno začina. Također će burek biti puno bolji ako se netom prije završetka zalije sa malo povrtnog temeljca pa još dodatno zapeče. 

Burek sa piletinom

Burek sa piletinom

POTREBNO:

  • 3 pileća filea
  • 1 velika glavica luka
  • 2 paprike babure
  • 100 ml bijelog vina
  • 200 ml povrtnog temeljca
  • sol, papar
  • 5 tankih kora za savijače

PRIPREMA:

  1. File narezati na trakice.
  2. Na malo ulja pržiti luk i papriku izrezano na trakice. Dodati meso. Začiniti solju i paprom. Pržiti uz miješanje dok sva tekućina od pirjanja ne ispari. Tada doliti vino, promiješati i pržiti još 10-tak minuta. Nadjev je gotov nakon 20-tak minuta.
  3. Prženo meso sa povrćem sitno iskosati oštrim nožem.
  4. Svaki koru prerezati na dva dijela. Posipati polovicu kore nadjevom, zarolati pa saviti u oblik puža. Isto napraviti sa svim preostalim korama i nadjevom.
  5. Pužiće staviti u lim obložen papirom za pečenje. Peći u pećnici na 180*C 20 minuta. Tada izvaditi, ravnomjerno preliti temeljcem pa vratiti u pećnicu na dodatnih 15 minuta pečenja.
  6. Pečeni burek sa piletinom odlično paše uz hladni jogurt.
  7. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Burek sa piletinom kao jednostavan i ukusan ručak appeared first on Reci Peci.

Viewing all 129 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>