Quantcast
Channel: Mesna jela • Reci Peci
Viewing all 129 articles
Browse latest View live

Piletina punjena pestom u hrskavom omotaču od parmezana

$
0
0

Za napraviti dobar domaći pesto treba prije svega obilje zdravog i svježeg bosiljka i jedva sam čekala da se moj bosiljak vine u visine pa da smućkam svoj pesto. A čim sam napravila pesto, znala sam da će za ručak biti piletina punjena pestom u hrskavom omotaču od parmezana. Taj hrskavi omotač od parmezana ustvari je klasična panada od krušnih mrvica u koju se doda dosta parmezana pa nakon prženja u dubokom ulju ovakvi odresci postanu urnebesno aromatični i hrskavi. 

Iako će vam na prvu ovaj naslov Piletina punjena pestom u hrskavom omotaču od parmezana zazvučati pretenciozno od mene, koja vam obično dajem recepte za jela jednostavnijeg nazivlja, vjerujte ovo je jelo sve samo ne pretenciozno i toliko je jednostavno za napraviti da jedva čekam da ga probate. Svi okusi u ovom jelu su savršeno izbalansirani i vežu se jedan na drugi. A ako baš nikako ne možete napraviti svoj domaći pesto, a onda ga nabavite gotovog u trgovini 😉 

Pesto u ovom slučaju unutar pilećeg filea učini meso podatnim, mekim i urnebesno sočnim. Parmezan u omotaču podigne taj okus na još jednu višu razinu. Uz prilog kao što je nježna riža i kakvu finu zelenu salaticu u tren oka dobiti ćete savršeni obrok koji ćete obožavati!

Piletina punjena pestom

Piletina punjena pestom – recept

POTREBNO:

Za pesto:

(mjera je čaša od 200 ml)

  • 2 čaše svježeg bosiljka
  • 1/2 čaše badema
  • 1/2 čaše maslinovog ulja
  • 2 češnja češnjaka
  • 1/4 čaše parmezana

Za odreske:

  • 1 veća pileća prsa
  • 200 g krušnih mrvica
  • 100 g parmezana
  • 2 jaja
  • 50 ml mlijeka
  • 1 čaša brašna
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Za pesto ubrati lišće svježeg bosiljka, oprati ga i posušiti ubrusom. Bademe prvo blanširati, skinuti opnu sa njih pa ih kratko popržiti na tavici kako bi dobili svoju specifičnu aromu.
  2. U blender ili kakvu sjeckalicu dodati bademe pa ih potpuno usitniti. Tada dodati lišće bosiljka pa i njega zajedno za bademima usitniti. Tada dodati ulje i češnjak pa još jednom dobro sve izblendati. Na kraju dodati sitno ribani parmezan. Cilj je dobiti gustu pastu tamno zelene boje u kojoj ne bi trebalo biti previše grudica i komadića. Što je pesto glađi, to će se bolje spajati sa ostalim namirnicama kada ga budete koristili. 
  3. Ovako priprermljen pesto pospremiti u kutijicu sa poklopcem i čuvati na hladnom mjestu dok se ne potroši.
  4. Za odreske otkoštiti pileća prsa kako bi se dobio fiile. Od jednih prsa trebali biste dobiti 6 odrezaka (4 veća i 2 manja). Svaki odrezak utanjiti batom za meso preko folije kako bi se dobio što tanji odrezak što veće površine.
  5. Svaki odrezak posoliti sa obje strane, polovicu svakog premazati sa žličicom pesta i preklopiti. Možete odreske zatvoriti sa strana čačkalicama, a i ne morate. Probala sam i jednu i drugu opciju i može i bez čačkalica, samo treba rubove dobro pritisnuti jedan uz drugi.
  6. Za paniranje pripremiti tri veća tanjura. U jedan staviti brašno, u drugi jaja koja treba lagano umutiti i posoliti sa mlijekom, a u treći tanjur staviti krušne mrvice pomiješane sa ribanim parmezanom.
  7. Panirati napunjene odreske redom: brašno, jaja, mrvice. 
  8. Panirane odreske pržiti u većoj količini dobro zagrijanog ulja s obje strane dok ne dobiju lijepu zlaćanu boju. Nakon prženja odlagati ih kratko na papirni ubrus kako bi se upio višak masnoće.
  9. Poslužiti uz prilog po želji. Odlično paše pirjana riža.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Piletina punjena pestom u hrskavom omotaču od parmezana appeared first on Reci Peci.


Složenac od tjestenine – nešto kao lazanje, ali još bolje!

$
0
0

Ako vam se kojim slučajem jedu lazanje, i krenete ih raditi u svom domu pa shvatite da nemate tjestenine za lazanje, ništa zato. Napravite složenac od tjestenine po ovom receptu i dobiti ćete jelo okusom jako slično lazanjama, ali još bolje! U ovom složencu imamo sve komponente jednih lazanja – tjesteninu, mesni umak, puuuuno sira i bechamel umak. O načinu začinjavanja i pojedinim dodacima naravno ovisi koliko će ovo jelo biti ukusno. Zato je jako bitno da dobro začinite i mesni umak i tjesteninu.

Složenac od tjestenine omiljeno je jelo moje djece već godinama. U njemu se spaja sve ono što najviše vole: mesni umak bolognese i tjestenina. Ono što je meni odlično kod ovog jela je to što je izdašno, a po potrebi možete u njemu iskoristiti npr. ostatke tjestenine. Jednostavno tu tjesteninu pomiješate sa umakom i složite u slojevima sa mesom, a preljev od bechamel umaka učiniti će svoje pa će složenac nakon pečenja dobiti i prelijepu hrskavu koricu i zlatno žutu boju.

Složenac od tjestenine možete također pripremiti večer prije (kao i lasagne). Sve komponente osim preljevanja bechamelom napravite ranije, zamotate posudu u kojoj će se peći folijom i ostavite u hladnjaku do idućeg dana. Pa kada se npr. vratite sa posla, složenac samo prelijete bechamelom i zapečete u pećnici i u tren oka imate ukusan ručak ili večeru! Jednostavno da jednostavnije ne može biti 😉 Evo recepta…

Složenac od tjestenine

Složenac od tjestenine – recept

POTREBNO:

  • 400 g tjestenine (makaroni, fusilli…)
  • 400-500 g mljevenog mesa
  • 1 glavica luka
  • 4 žlice koncentrata rajčice
  • 2 žlice kethchupa
  • mješavina mediteranskih začina (origano, majčina dušica, ružmarin…)
  • sol, papar

Za umak:

  • 4 jaja
  • čaša kiselog vrhnja
  • 200 g ribanog tvrđeg sira
  • prstohvat sjeckanog peršina
  • sol, papar

Za beshamel:

  • 70 g margarina
  • 6 žlica brašna
  • 500 ml mlijeka
  • 100 g parmezana

PRIPREMA:

  1. Posebno u zdjelici istući pjenjačom jaja, vrhnje i peršin.
  2. Tjesteninu kratko prokuhati, ocijediti  i prestresti u posudu u kojoj ih treba pomiješati sa smjesom od jaja i vrhnja. Dodati ribani sir, kosani peršin, promiješati i ostaviti po strani.
  3. Na ulju popržiti sjeckani luk, dodati meso, pržiti dok ne promjeni boju pa dodati rajčicu, ketchup i malo vode. Dinstati dalje dok se sve ne prožme. Začiniti.
  4. U međuvremenu napraviti beshamel umak: otopiti maslac, pa dodati brašno, malo promiješati i dodavati postepeno mlijeko. Pustiti da zakuha, po potrebi dodati još malo mlijeka i na kraju umiješati sir. Miješati dok se sir ne otopi. Kuhati do željene gustoće. Začiniti.
  5. U vatrostalnu zdjelu namazanu maslacem, slagati sloj tjestenine, pa sloj mesa, pa zatim ostatak tjestenine. Sve zaliti beshamel umakom, i staviti peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 200℃ oko 20 min ili dok ne poprimi zlatno žutu boju.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Složenac od tjestenine – nešto kao lazanje, ali još bolje! appeared first on Reci Peci.

Carsko meso u umaku od meda iz tavice

$
0
0

Iako je carsko meso jedno od jeftinijih vrsta mesa u mesnici i mnogi ga vežu isključivo za pečenje na roštilju, ono može postati ukusna delicija ako se pripremi na dobar način. Npr. carsko meso u umaku od meda iz tavice ne samo da je jako fini ručak ili večera, nego se i prilično jednostavno i brzo priprema. Ja sam ga danas radila po receptu Branka Ognjenovića, sa malim preinakama, jer eto nisam imala svježi čili 😉

Carsko meso u umaku od meda iz tavice dobije baš jedan specifični okus upravo iz razloga jer se masnoća iz mesa koja se fino otopi prženjem, u kombinaciji sa čilijem i medom spoji u umak jako finog okusa. Idealno bi za ovaj recept bilo imati svježi čili, no možete se poslužiti i suhim kao ja npr. i isto će ispasti super. Naravno, preduvjet je da volite carsko meso 😉

Kao prilog ovoj zanimljivoj mesnoj kombinaciji odlično će poslužiti kuhani krumpir začinjen češnjakom i vlascem, te kuhano povrće na maslacu. Naravno da carsko meso u umaku od meda iz tavice možete poslužiti i uz pire krompir ili bilo koji drugi prilog koji vama odgovara. 

Carsko meso u umaku od meda iz tavice

Carsko meso u umaku od meda

POTREBNO:

  • 8 komada carskog mesa
  • 2 žlice meda
  • 2 češnja češnjaka
  • 1 žlica suhog ili svježeg čilija
  • sol, papar
  • 250 ml vode

Za prilog:

  • 500 g krumpira
  • 1 brokula
  • 3 mrkvice
  • 150 g maslaca

PRIPREMA:

  1. Meso malo utanjiti batom pa zarezati sa strane kožice na dva-tri mjesta. Tako ćete spriječiti da se meso izobliči prilikom prženja u tavi. Meso posoliti i popapriti sa svih strana.
  2. U većoj tavici ma malo ulja pržiti meso sa jedne i sa druge strane dok ne postane lijepo zapečeno, cca 15 minuta. Tada dodati češnjak narezan na ploškice i čili, pa uz miješanje pržiti još koju minutu. 
  3. Dodati med, promiješati dobro i pustiti da prokrčka sve zajedno sa mesom. Tada uliti vodu, dobro izmiješati sve pa pirjati sve još 10-tak minuta. Meso poslužiti preliveno umakom uz prilog.
  4. Za prilog skuhati krumpir izrezan na kocke, ocijediti ga kada je kuhan pa pomijašti sa češnjakom i vlascem. Brokulu i mrkvicu skuhati posebno narezano na komade, ocijediti pa staviti u veću tavu na maslac. Posoliti i začiniti po ukusu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Carsko meso u umaku od meda iz tavice appeared first on Reci Peci.

Domaći Gyros od svinjetine u pita lepinji

$
0
0

Napraviti gyros ili kebab pitanje je sad? No dobro, većini nas je češće pitanje naručiti gyros ili kebab, ili možda ipak ostati na staroj dobroj pizzi i ćevapima?! Kako god bilo, ja sam nekako više tip: idem probati to što jedem vani napraviti doma! Pa zašto onda ne i domaći gyros! Ili možda ipak kebab? Ustvari, ova dva preeefina jela su u biti jaako slična. Identičan je način pripreme i pečenja, no razlika je u vrsti mesa i začina. Kebab je tipičan bliskoistični primjer fastfooda i obično se radi sa kombinacijom junetine i janjetine. Dok je Gyros grčka delicija koja se najčešće radi od svinjetine, ili pak piletine sa puno mediteranskih začina i Tzatziki umakom.

Za oba ova jela karkaterističan je način pečenja gdje se meso nanizano na veliki okomiti ražanj vrti oko svoje osi i peče na grilu pa tako dobijemo savršeno hrskavo pečene baš sve komadiće mesa kojega ustvari oštrim nožem stružemo po okomici.

Zašto baš domaći gyros?

Odluka tako pade na domaći Gyros od svinjetine u pita lepinji. Zašto? Pa zato što me na to nagovorio odlični Akis Petretzikis, grčki chef čije video recepte na njegovom Yt kanalu često pratim. Izgledalo je jako primamljivo i ne previše teško, a u hladnjaku mi se našao baš lijepi komad svinjskog vrata. Pa, zašto onda ne Gyros za ručak?! Kod ovog recepta posebno me oduševio način pripreme odnosno pečenja mesa te ideja da se meso peče u slojevima nanizano na ražnjiće i da se nakon toga reže na način kako to rade majstori u fastfood restoranima: okomito po mesu!

Da bi domaći gyros od svinjetine savršeno uspio i bio ukusan, najbitnije je meso dobro marinirati i jako tanko ga narezati i dobro istući batom za meso. Jer, jedino tako će meso biti mekano, ukusno i sočno nakon pečenja. Druga stvar koja me oduševila kod ovog jela je to da ustvari uopće nije komplicirano. Dapače, ovako formirani Gyros peče se dugo i polako pa ustvari imate vremena za svašta nešto drugo za to vrijeme dok se meso peče 😉

Tradicionalno se Gyros poslužuje u pita lepinji, pa tako i ovaj moj domaći gyros od svinjetine. Nemam vam što drugo reći osim da probate ovo što prije jer je preukusno!

Domaći gyros od svinjetine

Domaći gyros od svinjetine – recept

POTREBNO:

Za gyros:

  • 1,5 kg svinjskog vrata bez kosti

Za marinadu:

  • 100 ml ulja (pola suncokretovo, pola maslinovo)
  • 2 žlice senfa
  • 3-4 žlice jabučnost octa
  • 2 žlice soli
  • 2 žlice crvene začinske paprike (ako imate dimljenu još bolje)
  • 1 žlica chilija suhog
  • 3 žlice meda
  • 1 žlica papra
  • 1 žlica češnjaka u prahu
  • 1 žlica origana
  • 1 glavica luka

Za pečenje:

  • 4 štapića za ražnjić
  • 1 veći krumpir
  • 1 rajčica
  • 1 paprika
  • 1 luk

I još:

  • pita lepinje ili tortilje za umatanje
  • pommes frittes
  • 1 rajčica

PRIPREMA:

  1. Svinjski vrat izrezati na tanke odreske, pa svaki odrezak jako istući batom za meso da bude što tanji. Sve odreske složiti u jednu posudu i preliti marinadom koja se napravi tako da se pomiješaju svi sasojci. Neka meso odleži u marinadi bar 2 sata, idealno bi bilo preko noći.
  2. Na dno lima za pečenje staviti papir za pečenje pa preko njega krumpir prerezan po pola. To će nam biti baza za pečenje gyrosa. U svaku polovicu krumpira ubosti po dva štapića za ražnjiće, pa staviti krumpire sa ražnjićima jedan do drugog.
  3. Sada uzimati komad po komad mesa iz marinade, raširiti svaki komad što više rukama i nabosti svaki komad na sva 4 ražnjića i potegnuti ga skroz do dolje. Tako nizati komad po komad mesa dok se sve ne potroši. Između komada mesa svakako staviti i komadiće luka iz marinade. Na kraju na vrh svakog ražnjića nabosti po komad luka, paprike i rajčice.
  4. Ovako formirani stožac od mesa i povrća omotati prvo papirom za pečenje, a potom i sa dva komada alu folije skroz okolo. Svo meso mora biti zatvoreno folijom.
  5. Peći u pećnici na funkciji ventilatora zagrijanoj na 180*C 3 sata. Nakon toga maknuti foliju i papir pa peći još 30-tak minuta dok ne postane hrskavo.
  6. Pečeni gyros pažljivo premjestiti na dasku ili pladanj. Oštrim nožem rezati meso okomito od gore do dolje u tankim rezancima. Ako želite možete nakon prvog sloja rezanja vratiti gyros u pećnicu da se ostatak mesa zapeče, no ne morate, jer meso je mekano i pečeno kroz sve slojeve.
  7. Gyros poslužiti umotan u pita lepnju (ili tortilju) sa tzatziki umakom, povrćem (luk, rajčica, salata) i pommes frittesom.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Domaći Gyros od svinjetine u pita lepinji appeared first on Reci Peci.

Odresci sa svježim sirom – svinjski kare na odličan način!

$
0
0

Svinjski kare je komad mesa koji se može napraviti na puno različitih načina. No, često se dogodi da ga zbog njegove strukture presušimo. Odresci sa svježim sirom su zato odlična opcija za napraviti super sočan ručak! Kare će na ovaj način postati mekan kao duša. Nekoliko je razloga za to. Prije svega dobro ćemo ga istući batom za meso pa ćemo ga tako omekšati, a zatim ćemo ga napuniti svježim kravljim sirom pa će ga mliječna kiselina dodatno učiniti mekanim. Može li bolje?!

Ono zbog čega ja obožavam ovo jelo je činjenica da se odresci sa svježim sirom pripremaju prilično jednostavno od samo nekoliko namirnica. Recept također podnosi modifikacije. To znači da za punjenje možete koristiti različite vrste sira kao i pacetu ili suhi vrat npr. Umak u kojem će se meso pirjati također možete napraviti ili sa temeljcem ili sa običnom vodom koju ćete začiniti kockom za juhu 😉

Odresci sa svježim sirom mogu se nakon pečenja pirjati u tavi na štednjaku ili ih možete prebaciti u drugu posudu s poklopcem pa nastaviti pirjanje u pećnici. Meni je taj način draži jer tako se meso lijepo ispirja bez dodatnog miješanja i gledanja da li je sve u redu sa njim. A također mi za to vrijeme radna površina ostaje slobodna za neke druge stvarčice koje obično radim u vrijeme ručka. Kao što je npr. prilog. Uz ovo fino jelo odlično će pasati ili pirjana/kuhana riža, pire krumpir njoki ili tjestenina.

Odresci sa svježim sirom

Odresci sa svježim sirom – recept

POTREBNO:

  • 10 odrezaka svinjskog karea
  • 100 g bijelog kravljeg sira
  • 10 tankih šnita suhog vrata ili pancete
  • 1 veći luk
  • 3 žlice kiselog vrhnja ili 100 ml vrhnja za kuhanje
  • 1 žličica slatke crvene paprike
  • sol, papar, vegeta
  • 450 ml vode ili temeljca

PRIPREMA:

  1. Odreske tanko istući, posoliti i popapriti, pa svaku polovicu odreska premazati sa malo sira, staviti na to krišku vratine ili pancete, preklopiti i pričvrstiti čačkalicom.
  2. Odreske uvaljati u brašno pa ih ispržiti sa svake strane u dubljoj tavi na zagrijanom ulju.
  3. Izvaditi ih na stranu, pa na istom ulju popržiti luk. Kada luk povene zaliti ga vodom ili temeljcem, dodati začine i na kraju vrhnje za kuhanje. Pustiti da sve provrije pa kratko ismiksati štapnim mikserom.
  4. Ovako dobivenim umakom preliti odreske u dubljoj posudi, poklopiti i pirjati u pećnici na 180*C 40 min.
  5. Poslužiti uz rižu ili bilo koji drugi prilog po želji.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

 

The post Odresci sa svježim sirom – svinjski kare na odličan način! appeared first on Reci Peci.

Punjene mesne rolice u umaku od vrhnja

$
0
0

Svinjski kare je komad mesa koji se može spremiti na stvarno puno načina. No, često se zapetljamo u svakodnevicu i monotoniju da toga nismo niti svjesni pa ga spremamo na već pomalo dosadne načine. Najčešće ga pohamo ili naglo pržimo na tavici. Zato je tu ovaj odličan recept: punjene mesne rolice u umaku od vrhnja. Ovo je jelo od svinjskog karea, ali je sve samo ne dosadno, a jako je ukusno i sočno.

Punjene mesne rolice svoju sočnost mogu zahvaliti i nadjevu kojim se pune, ali i termičkoj obradi. Prije svega nadjev je u ovom slučaju panceta koja svojom masnoćom omekša meso, a svojom aromom ga učini i ukusnim. Zatim je tu sir koji također igra ulogu kod izvrsnog okusa i mekoće gotovog jela. No, sve bi to bilo drugačije da rolice prije prženja ne uvaljamo u brašno, pa tek potom pržimo. Tako ćemo meso zatvoriti na naglo i ostati će savršeno sočno!

Uz ove punjene mesne rolice kao prilog odlično pašu domaći mlinci ili kakvi deblji kuhani rezanci. No naravno da možete poslužiti prilog koji vam paše kao što je i kuhana riža ili pak krumpir. Vidjet ćete niže dolje u receptu da sam koristila kiselo vrhnje u umaku, no ovdje možete eksperimentirati i dodati umjesto vrhnja mileram ili pak vrhnje za kuhanje. Isto tako možete u umak staviti i malo senfa pa ćete dobiti još aromatičnije jelo.

Punjene mesne rolice

Punjene mesne rolice u umaku od vrhnja – recept

POTREBNO:

  • 10 odrezaka svinjskog karea
  • 10 tankih šnita pancete
  • malo ribanog sira trapista ili topljenog sira u listićima
  • šalica brašna
  • 100 ml bijelog vina
  • 4 dl vode
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 1/2 žličice šećera
  • vegeta, sol, papar

PRIPREMA:

  1. Kare tanko istući batom za meso, na svaki komad staviti malo pancete i sira, zarolati.
  2. Uvaljati rolice u brašno pa ih popržiti sa svih strana na maslacu. ( u brašno se umaču jer će se prilikom naglog pečenja na površini stvoriti korica koja će zadržati mekoću unutar rolice, a od istog će se brašna kasnije prilikom pirjanja umak zgusnuti).
  3. Izvaditi rolice na stranu, dodati na masnoću od pečenja vino, kratko prokuhati, doliti vodu i kiselo vrhnje,začiniti i  pustiti da zakuha.
  4. Dodati u umak rolice, pa poklopljeno na tihoj vatri pirjati oko 40 min dok meso ne omekša. Po potrebi doliti malo vode ili ako je prerijetko dodati malo razmućenog gustina.
  5. Poslužiti uz kuhane mlince ili debele domaće rezance i salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Punjene mesne rolice u umaku od vrhnja appeared first on Reci Peci.

Bolognese umak po provjerenom receptu uspijeva svaki put

$
0
0

Bolognese umak je jedan od prvih umaka koje sam naučila kuhati. Godinama ga radim i to u različitim verzijama. Dodajem mu gljive, špinat, pancetu, nekad parmezan, a ono što me uvijek oduševljavalo kod ovog umaka je to da je stvarno brzo gotov. Jer, mljevenom mesu doista ne treba dugo vrijeme termičke obrade. No, onda sam pronašla jedan izvrstan tekst o talijanskoj kuhinji i shvatila da cijeli život radim bolognese pogrešno i da to što ja radim ustvari baš i nije pravi bolonjez 😉

I zato sam poučena receptima raznih talijanskih majstora naučila raditi pravi bolognese umak! Kažem pravi i tješim se da je tako, iako je originalna receptura za ovaj možda i najslavniji umak na svijetu tajna te su ga kao takovog pohranli još 1982. u Academia dalla Cucina Italiana u Gospodarskoj komori grada Bologne. Svakako je tada došlo i do usaglašavanja oko tehnika i načina izrade ovog umaka. 

Dakle, pravi bolognese umak se izvorno radi od mljevene junetine. Kuha se polako, skoro 2 sata i upravo takvim polaganih iskuhavanjem (pirjanjem) postiže se fina glatkoća umaka i bogatstvo okusa. Također je obavezan sastojak mlijeko koje se dodaje na kraju kuhanja i koje neutralizira okus kisele rajčice i kojim se postiže savršena kremoznost. Što se tjestenine tiče, bolognese bi se trebao poluživati uz tagliatelle ili široke rezance, iako je u svijetu najčešći način posluživanja umaka kao Spagetti Bolognese.

Ono zbog čega ja obožavam bolognese umak je činjenica da ga mogu napraviti u većoj količini, odvojiti porcije i zamrznuti ih pa onda koristiti kada mi paše. Također mi je upravo ovaj umak baza za mnoge druge recepte kao što su Lasagne ili Canneloni. U svakom slučaju, čak i ako vjerujete da znate napraviti bolognese umak, pokušajte na ovaj ‘spori’ način i uvidjet ćete razliku 😉

Bolognese umak

Bolognese umak – recept

POTREBNO:

  • 450 g mljevene junetine
  • 100 g pancete
  • 1 luk
  • 2 češnja češnjaka
  • 2 mrkvice
  • manji komadić celera
  • 100 ml crnog vina
  • 200 ml tekuće rajčice
  • 50 ml maslinovog ulja
  • sol, papar
  • origano, majčina dušica
  • 70 ml mlijeka
  • 300 ml junećeg ili goveđeg temeljca

PRIPREMA:

  1. Pancetu sitno nasjeckati. Povrće što sitnije nasjeckati ili usitniti u multipraktiku.
  2. U tavici pržiti sitno sjeckanu pancetu. Kada se panceta poptuno isprži doliti ulje pa dodati povrće. Pržiti uz miješanje par minuta. Tada dodati meso pa uz energično miješanje pržiti sve skupa tako dugo dok se meso potpuno ne razgruda i ne postane rasipno i poprženo. Za to će biti potrebno nekakvih 10 min.
  3. Doliti vino, promiješati pa pustiti da se krčka dok sva tekućina ne ispari.
  4. Dodati rajčicu, promiješati i začiniti solju, paprom, origanom i majčinom dušicom. Ovako začinjen bolognese umak uz povremeno miješanje i dolijevanje manjih količna temeljca pirjati 1,5 sat. 
  5. Pred sam kraj kuhanja doliti mlijeko, promiješati i prokuhati još koju minutu. Ako je umak prerijedak doliti malo vode u kojoj se kuhala tjestenina i kratko prokuhati.
  6. Poslužiti uz tjesteninu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Bolognese umak po provjerenom receptu uspijeva svaki put appeared first on Reci Peci.

Ćufte – najukusniji recept koji će vam ikada trebati

$
0
0

Ćufte kao mesne okruglice u blisko istočnoj kuhinji su poznate pod nazivom Kofte i u pravilu se mogu napraviti na više različitih načina. Mogu se pržiti, pirjati, kuhati ili sve to po malo, a vrsta mesa, začina i ostalih sastojaka može varirati. U dosta recepata u ćufte se ne stavlja riža, nego samo krušne mrvice kao vezivno sredstvo. No, mesne okruglice bez riže za mene nisu ćufte nego faširanci. 😉

Ćufte za koje vam danas donosim recept malo se razlikuju od ćufti kakve nam je majka nekad znala raditi. Ona je svoje ćufte uvijek ubacivala u kipući umak od rajčice i crvene paprike i okusom su jako podsjećale na filanu papriku. Uvijek su te njezine ćufte bile jako fine i topile se u ustima. No, nevolja je u tome što ona za njih nije imala recept, već je uvijek sve radila iz glave. Kada sam postala dovoljno velika da sama kuham, majka je pomalo prestala kuhati pa su tako i njezine ćufte pale u zaborav. Kao i recept za njih. Dakle, valjalo je smisliti neki svoj recept, a da ćuftice ispadnu savršene.

Ćufte su jelo koje moji klinci obožavaju od najranijeg djetinjstva. Ima nešto u tom blago slatkastom okusu koji u kombinaciji sa krumpir pireom koji se uz ćufte poslužuje savršeno prija. Tajna mojih savršenih ćufti koje uvijek isapdnu savršeno mekane i rahle je kombinacija luka i pancete koji se prije dodavanja u mesnu smjesu poprže. Zatim, tu je i prokuhana riža koja se takva stavlja u smjesu, kao i mrvica sode bikarbone. Ja svoje ćufte uvijek prvo fino zapečem, pa zalijem rajčicom i onda polako pirjam.Sve skupa mora biti dobro začinjeno i nakon toga fešta od ćufti može početi!

Ćufte

Ćufte – recept

POTREBNO:

  • 500 g mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 100 g pancete
  • 100 g riže
  • 2 žličice slatke crvene paprike
  • 2 žlice kosanog peršina
  • 1/2 žličice sode bikarbone
  • vegeta, sol, papar
  • 1 jaje
  • pola šalice krušnih mrvica
  • 500 ml soka od rajčice
  • 200-300 ml vode ili temeljca

Za zapršku:

  • 2 žlice oštrog brašna
  • 1 žličica začinske crvene mljevene paprike
  • 150 ml vode

PRIPREMA:

  1. Na ulju pržiti nasjeckani luk i pancetu.
  2. Rižu kratko prokuhati pa ocijediti.
  3. U većoj posudi rukom dobro izmiješati meso, jaje, pečeni luk i pancetu, peršin, crvenu papriku, sodu bikarbonu (od nje se ćufte onako malo ‘napuhnu’ tijekom kuhanja), rižu (kratko prokuhanu), vegetu, sol i papar po želji. Na kraju pomalo dodavati mrvice kako masa ne bi bila premekana. (mrvice upiju višak tekućine)
  4. Raditi male loptice, lagano ih rukom spljoštiti pa pržiti u vrućem ulju s jedne i druge strane nekoliko minuta.
  5. Doliti rajčicu i vodu ili temeljac, začiniti sa soli ili vegetom (kako vam paše), popapriti, eventualno dodati malo šećera ako je rajčica prekisela. Poklopljeno kuhati uz povremeno dolijevanje vode oko 45 minuta dok ćufte ne omekšaju.
  6. U međuvremenu napraviti zapršku: pomiješati brašno i papriku pa razmutiti sa vodom.
  7. Pred kraj uliti zapršku i još lagano prokuhati.

Poslužiti uz pire krumpir.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Ćufte – najukusniji recept koji će vam ikada trebati appeared first on Reci Peci.


Pohani pileći batak na potpuno drugačiji način 

$
0
0

Napraviti za ručak ili večeru pohani pileći batak nije nikakva mudrost. Meso se nasoli, panira u brašnu, jajima i krušnim mrvicama, a potom se isprži u dubokoj masnoći. Ali, iako jako fino, to je tako dosadno! I zato sam bila tako sretna kada sam na youtube kanalu poznatog grčkog šefa Akisa Petretzikisa pronašla ovaj recept za rekonstrukciju pilećeg batka u pohanoj varijanti.

Iako se i ovdje radi o piletini te je i ovo pohani pileći batak, način njegove izrade potpuno je drugačiji. Da, dobro ste pročitali, njegove izrade. Jer, za ovaj recept, batak ćemo prvo ispeći, potom ga otkoštiti (poptuno do gole kosti), meso ćemo potom usitniti, pomiješati sa pireom, sirom i začinima. Tek tada ćemo ponovo od ovakve smjese oblikovati batak u njegovu izvornu formu. I to na kosti!

Znam da zvuči malo zbunjujuće, ali kada pogledate video recept sve će vam biti jasno. Ustvari, napraviti pohani pileći batak na potpuno drugačiji način nije uopće komplicirano. Ovo je jelo rekla bih izvrsno za sve one koji ustvari ne vole jesti meso na kosti i glabati. Jer, kost je o ovom slučaju samo pomoćni štapić na kojemu se nalazi predivna smjesa od mesa i krumpira u koju možeš zagristi bez bojazni da ćeš zagristi nekakvu opnu, hrsku ili možda kost.

Pohani pileći batak na potpuno drugačiji način je također odlična opcija kao finger food jelo za nekakve fešte ili primanja. Poslužite oz ovakve batke kakav umak na bazi vrhnja i majoneze, ili ajvar npr. Sigurna sam da će vaši gosti ostati ugodno iznenađeni kada probaju ovakav neobični batak.

Pohani pileći batak

Pohani pileći batak na drugačiji način

POTREBNO:

  • 8 pilećih bataka
  • 100 g ribanog sira trapista
  • 200 g krumpira
  • 1 žličica crvene začinske paprike
  • 1 žličica češnjaka u prahu
  • 1 žličica mješavine začina (origano, majčina dušica, timijan)

Za paniranje:

  • 100 g brašna
  • 2 jaja
  • 20 ml mlijeka
  • 200 g krušnih mrvica

Za prženje:

  • 300-400 ml suncokretovog ulja

PRIPREMA:

  1. Batke dobro nasoliti i popapriti, složiti ih u lim na papir za pečenje, pokapati sa malo ulja pa ispeći u pećnici zagrijanoj na 200*C. Peku se cca 30 min.
  2. Krumpir narezati i skuhati u slanoj vodi pa ga još toplog ispasirati u pire.
  3. Pečene batke prohladiti pa sa svakog skinuti sve meso i kožicu. Možete to raditi rukama ili nožićem. Meso staviti na stranu, a sa kosti dodatno skinuti baš sve, i onu sitnu usku kost i hrsku na krajevima, taj dio nam neće trebati za ovaj recept. Bit je dobiti potpuno čistu i glatku kost batka. Na kraju kost još dobro obrišite papirnim ubrusom kako bi bila potpuno čista od mesa.
  4. Otkošteno meso sa kožicom narezati što sitnije. Dodati sitno ribani sir i krumpir pire, začiniti pa dobro sve izmiješati kako bi se dobila kompaktna smjesa.
  5. Od ovako dobivene smjese uzimati po cca veličinu dlana, pa oblikovati oko kosti u oblik batka.
  6. Nakon što ovako oblikujete sve batke vrijeme je za paniranje.
  7. Svaki batak uvaljati prvo u brašno, potom u jaja sa mlijekom (jaja treba posoliti) i na kraju u krušne mrvice.
  8. Batke pržiti u dubokom ulju sa svih strana dok ne poprime lijepu smećkastu boju i dok ne postanu hrskavi sa svih strana.
  9. Poslužiti uz umak po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Pohani pileći batak na potpuno drugačiji način  appeared first on Reci Peci.

Ličke šnicle – odličan recept za sočno meso

$
0
0

Ličke šnicle su fantastični način pripreme mesa pohanjem, a potom i pirjanjem. Ovo je i jedan od starijih recepata iz bilježnice moje mame i uvijek kada ga pripremam vrati me okusima i mirisma u djetinjstvo. Iako će neki možda reći kako nepotrebno pohano meso dodatno termički obrađivati pirjanjem, ovo je recept koji zahtjeva upravo to. I upravo zbog toga šnicle će biti mekane kao duša.

Iako se ovdje u osnovi radi o pohanom mesu, ličke šnicle se prije paniranja dodatno uvaljaju u krušne mrvice, tek potom paniraju u brašno, jaja i mrvice pa pohaju. Potom se zalijevaju bijelim vinom i vodom uz dodatak češnjaka i peršinovog lista te polagano pirjaju što u konačnici učini meso jako mekanim i podatnim. Okus vina, češnjaka i perišina definitivno je nešto posebno što ovom jelu daje posebnu čar.

Ličke šnicle se najčešče poslužuju uz krumpir pire, no isto tako će dobro doći bilo koji drugi prilog kao npr. riža. Ono što je super kod ovog jela je to što se na ovaj način može pripremiti bilo koja vrsta mesa. Ličke šnicle su odlične sa svinjskim kareom, ali i sa pilećim bijelim mesom ili pak junetinom.

Ličke šnicle

Ličke šnicle – recept

POTREBNO:

  • 6-8 odrezaka svinjskog karea (može i pileće ili pureće bijelo)
  • 200 ml bijelog vina
  • 200 ml vode
  • sol, vegeta, papar
  • šaka peršinovg lišća
  • 1-2 čenja češnjaka
  • krušne mrvice
  • šalica brašna
  • 2 jaja
  • ulje za prženje

PRIPREMA:

  1. Svaku šniclu posoliti, lagano posipati mrvicama, pa oprezno batom za meso utući mrvice u meso i sa jedne i sa druge strane.
  2. Tako pripremljene šnicle, panirati kao i obične šnicle: prvo u brašno, pa u jaja i na kraju opet u mrvice. Prstima dobro utapkati mrvice u šnicle.
  3. Pržiti ih dosta vrućeg ulja s obje strane dok ne porumene.
  4. Izvaditi šnicle na stranu pa izliti iz tave u kojoj se pohalo suvišno ulje, ostaviti tek toliko da tava bude nauljena. Posložiti pohane šnicle natrag u tavu, zaliti ih vinom i vodom, povegetiti, popapriti i posipati obilno peršinom i češnjakom. Poklopiti i na laganoj vatri pirjati oko 15-20 min dok se umak od vina i vode ne upije i ne zgusne sam od sebe.

Recept u slikama:

The post Ličke šnicle – odličan recept za sočno meso appeared first on Reci Peci.

Punjeni lungić sa špinatom omotan pancetom

$
0
0

Ako želite oduševiti svoje nepce ili impresionirati drage ljude neviđeno finim ručkom, punjeni lungić sa špinatom omotan pancetom je prava stvar za vas. Iako na prvu izgleda malo komplicirano, u stvari i nije toliko. Bitno je napraviti dobar nadjev od špinata koji je stvarno jednostavan i imati dovoljno pancete da se to sve skupa fino zamota cijelom dužinom. Vjerujem da će vam uz ove upute i ovaj recept uspjeti bez i malo muke 😉

Svinjski file ili pisanica ili lungić, najkvalitetniji je dio svinje pa budite sigurni da će vam obrok sa njim biti ukusan do bola. Lungić je fin sam po sebi, onako samo pržen na tavici uz neki prilog i radim ga relativno često u svojoj kuhinji na razne načine. Odličan mi je i u umaku sa šampinjonima, a taj recept možete pronaći OVDJE. No, punjeni lungić sa špinatom omotan pancetom nešto je sasvim posebno.

Punjeni lungić sa špinatom je ručak koji možete napraviti u bilo kojoj svečanijoj prilici jer osim što je ukusno, jako lijepo i atraktivno izgleda. Rekoh već da je lungić kvalitetan dio mesa, a to znači da je iznimno mekan ako ga pravilno termički obradite. Pa sad zamislite samo koliko je ovo ukusno i mekano kada se ispeče napunjeno špinatom i omotano pancetom! Kao prilog ovom divnom jelu ovaj put sam poslužila pečene krumpire iz pećnice, no isto će tako pasati i bilo koji drugi prilog po vašoj želji.

Punjeni lungić sa špinatom

Punjeni lungić sa špinatom – recept

POTREBNO:

  • 1 lungić (500-600 g)
  • 200 g špinata
  • 100 g pancete
  • 70 g sirnog namaza
  • 70 -100 g sira trapista
  • 2 češnja češnjaka
  • sol, papar
  • maslinovo ulje

PRIPREMA:

  1. Lungić očistite sa svih strana od svih žilica i posušite ubrusom. Zarežite ga oštrim nožem po dužini ali ne do kraja. Znači moramo ga rastvoriti kao knjigu. Prebacite ga tako rastvorenog na komad prozirne folije, prekrijte ga drugim komadom folije pa ga istucite batom za meso. Nemojte udarati prejako jer je lungić osjetljiv komad mesa, nego malo po malo. Utanjite ga što više možete i pokušajte pritom dobiti što praviliniji pravokutni oblik pa će punjeni lungić sa špinatom ispasti puno ljepše. Sada ga nasolite i popaprite s obje strane i ostavite po strani dok pripremate nadjev.
  2. Za nadjev u veću tavu uliti maslinovo ulje pa na njega baciti češnjak oljušten i narezan na komade. Neka se prži kratko kako bi se ulje aromatiziralo, a onda ga izvadite na stranu. Tada ubacite špinat prethodno opran i posušen, lagano ga posolite i uz miješanje pustite da povene. Biti će potrebno par minuta. Izvadite špinat iz tave, pa ga na daski što sitnije izrežite. Prebacite ga u posudu i pomiješajte sa sirnim namazom i sitno ribanim sirom trapistom. 
  3. Premažite lungić preko cijele površine nadjevom od špinata pa ga pažljivo zarolajte. Rubove ugurajte prstima prema unutra. Tako ćete dobiti punjeni lungić sa špinatom.
  4. Složite pancetu u nizu tako da se svaka šnitica malo preklapa, pa na sredinu položite zarolani lungić. Omotajte pancetom sa svih strana. 
  5. Sada je na redu vezanje lungića koncem. Počnite na jednoj strani i završite na drugoj. Vezanje je potrebno kako se sve skupa ne bi raspalo prilikom pečenja. Ne brinite ako niste vješti u ovome ili ako slučajno nemate kuhinjski konac. Poslužiti će i obični šivaći konac, a zamotajte ga oko mesa kako god znate i bez vezanja u čvorove. 
  6. Ovako pripremljen lungić prebacite pažljivo u posudu za pečenje koju prije treba malo nauljiti. Peći u pećnici na 180*C 40-tak minuta. Lungić je gotov kada panceta dobije lijepu hrskavost. Pečeni punjeni lungić sa špinatom pažljivo izvaditi na pladanj, odstraniti konac i pustiti ga da se odmori 10-tak minuta. Tek tada lungić narezati na šnite 1,5 cm debljine.
  7. Poslužiti uz prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Punjeni lungić sa špinatom omotan pancetom appeared first on Reci Peci.

Neobični lažni cannelloni sa tankim korama za savijače

$
0
0

Cannelloni (kaneloni) su izvorno talijansko jelo koje se radi od malo deblje valjaste tjestenine koja se može nadjevati raznim nadjevima (uobičajeno je mljeveno meso u umaku s povrćem). Odlični su, iako ih ne radim često jer me svaki puta iznova naživcira način punjenja koje je prilično ‘pipkavo’ pa onda radije napravim lasagne 😉 No, što ako se može napraviti nešto slično canelonima, ali na jednostavniji način? I tako nastadoše neobični lažni cannelloni!

U ovom se receptu umjesto valjkaste tjestenine koriste tanke kore za savijače koje se premazuju sa mesnim nadjevom, potom se zarolaju na specifičan način i zapeku u pećnici. Prilično jednostavno, a okus predivan i jako sličan originalnim cannellonima. Kakvog će okusa na kraju biti vaši lažni cannelloni ovisi o tome kakve ćete začine staviti u mesni umak. Što se tiče mesa u umaku, možete staviti onu vrstu mesa koju najviše volite, a vrsta vina (bijelo ili crno) je također opcionalna.

Neobični lažni cannelloni

Neobični lažni cannelloni – recept

POTREBNO:

  • 4 tanke kore za savijače
  • 500 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 200 ml tekuće rajčice
  • ketchup
  • 100 ml bijelog vina
  • sol, papar, origano, majčina dušica
  • 3 jaja
  • 4 žlice kiselog vrhnja

PRIPREMA:

  1. Na ulju pržiti nasjeckani luk, dodati meso, uz miješanje popržiti, začiniti pa dodati vino. Kad tekućina ispari, dodati rajčicu, ketchup, podliti s malo vode pa dinstati oko 20 min, dok ne ispari tekućina.
  2. U posebnoj posudi pjenjačom umutiti jaja, povegetiti i dodati vrhnje pa sve dobro umutiti.
  3. Na svaku koru po sredini rasporediti malo mesa, preklopiti pa zarolati (na način kako je na slici dolje) i stavljati u namašćenu vatrostalnu posudu.
  4. Preliti smjesom od jaja i vrhnja, posipati obilno ribanim sirom, pokapati ketchupom pa zapeći u pećnici oko 25 min na 180℃.

Dobar tek!

Zanimljivosti o tjestenini…

 

Recept u slikama:

The post Neobični lažni cannelloni sa tankim korama za savijače appeared first on Reci Peci.

Musaka od kupusa i mljevenog mesa

$
0
0

U mojoj kuhinji složenci svih vrsta i sastojaka su doista česti. A musaka od kupusa i mljevenog mesa je definitivno složenac koji nas je sve oduševio kada sam ga napravila. Složence obožavam zato što se u njih može ukomponirati doista svašta. Sve moguće vrste mesa, pa čak i ostaci pečenja od ranijeg dana npr. Povrće koje se u njih ubaci može se obraditi na sto različitih načina, pa samim tim dobijamo posebne okuse. I ono što je također odlično, složenci su odlični jer ih u pravilu uvijek ima dovoljno da se najede višečlana obitelj.

Musaka od kupusa i mljevenog mesa nastala je iz razloga jer sam htjela neki novi način za potrošiti svježi kupus, a da to nisu npr. Krpice sa zeljem. Odluka je bila odlična, jer ova je musaka toliko ukusna da ćete je raditi ponovo i ponovo. Okus musake možete prilagoditi sebi različitim začinima. Tako ćete u mesni umak (ako volite začinjeno i ljuto) dodati mrvljeni chili. Mesni umak je jako sličan klasičnom umaku Bolognese.

Prije nego krenete raditi svoju musaku koja ima nekoliko komponenti, morate znati da ćete isprljati dosta suđa. Ali vjerujte, sve se isplati jer je musaka pripremljena na ovaj način preukusna. Sve komponente ovog složenca (mesni umak, riža, kupus i krumpir) prije slaganja složenca se termički obrađuju i posebno začinjuju. Tako će musaka od kupusa biti puno brže gotova tijekom pečenja u pećnici, a okus će biti puno bogatiji jer smo svaki sloj dobro i posebno začinili.

Musaka od kupusa i mljevenog mesa

Musaka od kupusa i mljevenog mesa – recept

POTREBNO:

  • 400 g miješanog mljevenog mesa
  • 200 ml kuhanog paradajza (ili koncentrata iz tube)
  • 100 ml crnog ili bijelog vina
  • 2 luka
  • 4 krumpira
  • pola glavice kupusa (ili cijela, ali manja)
  • mala šalica riže (šalica od 150 ml)
  • 3 jaja
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • sol, papar, crvena mljevena paprika, origano, majčina dušica…

PRIPREMA:

  1. Na ulju pržiti nasjeckan luk, dodati meso i uz miješanje ga pržiti dok se ne ‘razgruda’. Uliti vino, povegetiti ili posoliti, popapriti i pustiti da vino ispari. Tada dodati paradajz, crvenu mljevenu papriku, malo vode i pirjati na tihoj vatri oko 15-20 min.
  2. Glavicu kupusa narezati pa ga blanširati u kipućoj slanoj vodi. Ako je kupus mladi to nije potrebno. Na ulju popržiti luk, dodati ocijeđen kupus, oko 1 dl vode i uz miješanje pirjati 15-tak min. Začiniti po ukusu.
  3. Krumpir oguliti, narezati na ploške i kratko prokuhati.
  4. Rižu skuhati.
  5. U namašćenu vatrostalnu posudu slagati sloj krumpira, zatim sloj mesa, pa sloj riže i na kraju sloj kupusa. Sve zaliti mješavinom jaja i kiselog vrhnja koje prije toga treba pjenjačom izmutiti i začiniti po ukusu (vegeta, papar ili sol) i ispeći u pećnici na 180℃ oko 25 min dok ne dobije lijepu zlaćanu boju.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Musaka od kupusa i mljevenog mesa appeared first on Reci Peci.

Burek s mesom od gotovih tankih kora za savijače

$
0
0

Napraviti burek s mesom uz postojanje gotovih tankih kora za savijače doista nije nikakav problem. No, ukoliko želite da vam burek s mesom u kućnoj varijanti ispadne savršeno hrskavo i fino, onda je dobro slijediti nekoliko uputa. Prije svega, mesni nadjev mora biti dobro začinjen, a meso dobro poprženo prije nego ga krenemo stavljati između kora. O vrsti mesa koje se koristi ovisiti će i krajnji okus bureka. Naime, možete koristiti čisto juneće meso, čisto svinjsko ili pak miješano mljeveno meso. Nadalje, bitno je staviti i dosta luka kako bi okus bureka bio što bogatiji.

Burek s mesom biti će to hrskaviji ukoliko ga budete pekli u gornjem dijelu pećnice. Tako će se lijepo zapeći sa svih strana i biti urnebesno hrskav nakon pečenja. Također je kod pripreme dobro pripaziti da se ne pretjera sa nadjevom, pa meso pažljivo rasporediti tako da ga bude pomalo između svake kore. I to je u biti to. Jednostavno zar ne?!

Ja burek s mesom obožavam i raditi i jesti, a vole ga i svi moji doma. Iako ga vrlo često radim samo i isključivo sa mesom, često u taj mesni nadjev dodam 2-3 krumpira. Krumpir naravno prije toga ogulim i naribam na ribež, pa ga onda samo umiješam u već poprženo meso. To je mali trik ako npr. nemate dovoljno mesa, jer će krumpir nadjevu dati potreban volumen 😉

I na kraju što još reći o bureku? Svi smo čuli za njega, svi smo ga barem jednom u životu jeli u pekarama, pa doista nema razloga da ga ne napravite i vi sami kod sebe doma. Najbolje je od svega je to što kada burek radite doma, okus možete prilagoditi sebi i tako udovoljiti svom nepcu baš onako kako najviše volite 🙂

Burek s mesom

Burek s mesom – recept

POTREBNO:

  • 600 g miješanog mljevenog mesa
  • 2 glavice luka
  • sol, papar
  • 3 krumpira
  • 1 pakiranje gotovih tankih kora za savijače (najmanje 8 komada da bude)
  • Za premaz: 50 ml suncokretovog ulja + 100 ml mineralne vode

PRIPREMA:

  1. Na malo suncokretovog ulja pržiti sitno sjeckan luk. Kada se luk lijepo zapeče, dodati mljeveno meso pa ga pržiti uz neprestano miješanje dok se meso lijepo ne razgruda.
  2. Kada meso zamiriše, dobro ga posoliti i popapriti. Pržiti još 15-tak minuta.
  3. U isprženo meso dodati krumpir koji ste prethodno ogulili i naribali na ribež, pa dobro sve miješanjem spojiti.
  4. Na dno namašćenog okruglog lima staviti dvije kore jednu preko druge. Rubovi kora neka vise izvan lima. Premazati malo koru mješavinom ulja i mineralne pa posipati sa 3-4 žlice nadjeva. Staviti preko toga opet koru, pa ponoviti postupak sa nadjevom. Kada potrošite polovicu kora i nadjeva, staviti malo nadjeva samo uz rub, pa rubove koji vise van, prebaciti unutra i dobro ih namočiti mješavinom ulja i mineralne. Nakon toga nastaviti slagati kore i nadjev. Završiti sve opet sa dvije kore. Rubove ugurati ispod svega u limu, premazati sve od gore mješavinom ulja i mineralne, lagano izbockati cijelu površinu oštrim nožem, pa staviti na pečenje.
  5. Burek s mesom treba se peći u pećnici prethodno zagrijanoj na 200*C 30-35 minuta u gornjem dijelu pećnice.
  6. Nakon pečenja, burek narezati na željene komade i poslužiti uz jogurt.
  7. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Burek s mesom od gotovih tankih kora za savijače appeared first on Reci Peci.

Paprike punjene krumpirom – savršeno ljetno jelo!

$
0
0

U ljetno je doba teško uopće zamisliti ručak bez sveprisutnih svježih paprika. Barem meni. I obožavam ih na sve načine. A paprike punjene krumpirom su sasvim nova dimenzija ručka. Jelo je to koje se može pripremiti kao samostalan obrok ili pak kao prilog kakvom drugom mesnom jelu. 

Za razliku od klasičnih punjenih paprika kojima je osnova nadjeva mljeveno meso, ovdje je krumpir u glavnoj ulozi nadjeva. A da bi taj krumpir bio još ukusniji, doda mu se i nešto luka i domaće suhe slanine. Nadjev od krumpira za ovo jelo ja prije punjenja malo termički obradim i popržim. Tako je još ukusnije nego da se u paprike stavi potpuno sirovi naribani krumpir. 

Paprike punjene krumpirom najbolje pašu uz žlicu kiselog vrhnja ili grčkog jogurta pokraj. Najbolje su mi dok su još vruće, no pašu one i kada se prohlade. Ovo je jelo koje se može dosta modificirati odnosno, možete prilagoditi sastojke sadržaju vašeg hladnjaka ili špajza 😉 To konkreno znači da možete koristiti koju god vrstu paprike hoćete, a začini također ovdje igraju veliku ulogu. To znači da što bolje začinite nadjev, to će paprike punjene krumpirom biti ukusnije.

Paprike punjene krumpirom

Paprike punjene krumpirom – recept

POTREBNO:

  • 8 paprika
  • 10 većih krumpira
  • 2 glavice luka
  • 100 g suhe slanine
  • sol
  • papar
  • mješavina biljnih začina

PRIPREMA:

  1. Krumpir oguliti i naribati na ribež. Malo ga posoliti i ostaviti da tako odstoji 15-20 minuta. Tijekom stajanja će pustiti vodu, a zatim ga rukama treba ocijediti.
  2. Paprike izdubiti i očistiti od sjemenki.
  3. U većoj tavi na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk i slaninu. Kada se luk zazlati i slanina poprži, dodati naribani i ocijeđeni krumpir. promiješati pa dodati začine. Pržiti uz miješanje par minuta da se okusi prožmu.
  4. Puniti paprike pripremljenim nadjevom. Slagati ih u lim za pečenje obložen papirom za pečenje. 
  5. Lagano ih pokapati uljem (a može i bez toga) pa peći u pećnici zagrijanoj na 200*C 35-40 minuta.
  6. Pečene paprike poslužiti odmah uz kiselo vrhnje ili grčki jogurt.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Paprike punjene krumpirom – savršeno ljetno jelo! appeared first on Reci Peci.


Punjeni patišoni uz kus-kus i mljeveno meso

$
0
0

Servirati za ručak jelo u obliku cvijeta, ukusno i iznimno dekorativno, a opet sasvim jednostavno? Da, to su punjeni patišoni! Patišon je vrsta tikvice neobičnog oblika u obliku cvijeta. Ova je tikvica plosnata i ima valovite rubove pa pomalo podsjeća na cvijet ili kakav tanjur. Možda i onaj svemirski 😀 No iako patišon tikvica ima neobičan izgled, okus je jako sličan uobičajenoj duguljastoj tikvici. Slijedom toga i pripremati se može na sve načine kao klasična tikvica.

Punjeni patišoni osim što su ukusni, izgledaju jako lijepo i dekorativno. Patišonu se odreže gornji dio (to će biti poklopac), a unutrašnjost se izdubi. Zatim se napuni nadjevom, poklopi i ispeče. I to je sva mudrost! Jednostavno, zar ne?! 😉 Sa nadjevom za tikvice se može eksperimentirati, pa ih tako možete napraviti i bez mesa. 

Punjeni patišoni za koje vam danas donosim recept nadjeveni su nadjevom od mljevenog mesa, a uz dodatak kus-kusa dobije se baš jedna punoća okusa. No budući je kus-kus neutralnog okusa i sadrži jako malo kalorija, tako dobijemo puno nadjeva bez grižnje savjesti što ga ima puno 🙂 Naravno, ‘meso’ tikvice ćemo također iskoristiti u ovom nadjevu. Patišon tikvica se nakon termičke obrade može konzumirati sa koricom, pogotovo ako se koristi mlada tikvica tako da su sve komponente ovog jela potpuno jestive. Sve, osim male peteljke na vrhu poklopca 😉

Punjeni patišoni

Punjeni patišoni – recept

POTREBNO:

  • 2 patišon tikvice srednje veličine
  • 250 g mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 poriluk
  • 1 mala konzerva sjeckane rajčice
  • 100 ml bijelog vina
  • 80 g kus-kusa
  • 150 ml vode
  • sol, papr, biljni začin miješani

PRIPREMA:

  1. Patišon tikvice oprati pa im oštrim nožem odrezati gornju trećinu koja će biti poklopac. Režite onaj dio kod peteljke. Uz pomoć noža izdubiti tikvicu, sjemenke maknuti na stranu, a čisto meso tikvice sitno nasjeckati.
  2. Na malo ulja pržiti sjeckani luk i poriluk, pa na to dodati mljeveno meso. Uz miješanje pržiti dok meso ne promijeni boju i dobro ga razgrudati. Tada ga začiniti solju i paprom, dodati sjeckane tikvice, doliti vino i rajčicu pa pirjati 15-tak minuta dok se okusi lijepo ne prožmu. Svakako probati i popraviti okus ako je potrebno.
  3. Dok se meso pirja, pripremiti kus-kus. U većoj posudi zaliti kus-kus kipućom vodom i ostaviti 5-10 minuta da nabubri, a potom ga uz pomoću vilice dobro razrahliti.
  4. Pri kraju pirjanja mesa, ubaciti kus-kus i sve sjediniti.
  5. Izdubljene patišone napuniti nadjevom, poklopiti gornjim dijelom tikvice kao poklopcem i peći u pećnici zagrijanoj na 180*C 45 minuta.
  6. Poslužiti vruće! Dobar tek 🙂

Recept u slikama:

The post Punjeni patišoni uz kus-kus i mljeveno meso appeared first on Reci Peci.

Trganci s vrhnjem bez jaja

$
0
0

Trganci s vrhnjem i to oni za koje se tijesto zamjesi bez jaja, pravi su dokaz kako najjednostavnije stvari mogu biti ukusne i fine. Također su dokaz toga kako su ljudi nekad od samo par osnovnih namirnica znali napraviti pravu gozbu. Jer, trganci s vrhnjem staro su i u nekim krajevima lijepe naše tradicionalno jelo na kojemu su odrasle generacije naših baka. Naročito su popularni u Međimurju gdje ih se u zadnje vrijeme vrlo često može naći i na različitim manifestacijama kao zanimljiv street food.

Trganci s vrhnjem nekako se najčešće rade u kombinaciji sa kiselim vrhnjem i domaćim slaninama (kosana mast). Također dobro dođe pokoji komadić prženog špeka koji jelu da posebno fini šmek. I kako sam naziv jela kaže, tijesto se trga, skuha, pomiješa sa poprženim špekom i slaninama, na sve se stavi kiselo vrhnje i to je to. Nema tu puno mudrosti. Treba vam samo malo vremena i volje i za tren ćete napraviti savršen obrok.

Trganci s vrhnjem se naravno mogu napraviti u varijanti tijesta u koje se dodaje jaje. Ali to je onda već nešto drugo i odmičemo se od poante priče – napraviti jelo sa što manje sastojaka. Vjerujem da da su prvi trganci s vrhnjem bez jaja nastali iz čiste oskudice, jer nekada su se jaja koristila isključivo za kolače ili pak za domaću tjesteninu koja bi se onda sušila. Ja ustvari ne znam što me više oduševljava kod ovog recepta, prefini okus ili jednostavnost i brzina pripreme. Kako god bilo, morate probati napraviti trgance s vrhnjem što prije. Sigurna sam da će vas osvojiti na prvi zalogaj!

Trganci s vrhnjem

Trganci s vrhnjem – recept

POTREBNO:

  • 400 g glatkog brašna
  • 200 ml vode
  • 1 žličica soli
  • 2 žlice slanina
  • 100 g suhe slanine
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • sol, papar, vlasac po želji

PRIPREMA:

  1. U posudu staviti brašno i sol. Polako ulijevati zagrijanu mlačnu vodu i umijesiti tijesto. Možete ovo raditi rukom ili mikserom sa spiralama. Trebali biste dobiti tvrđe tijesto. Nastavite ga mijesiti još par minuta na radnoj površini kako bi malo ‘opustilo’ pod rukama i postalo glađe. Ostavite ga sad po strani dok pripremate ostalo.
  2. U veći lonac stavite vodu koju treba zakuhati. Dodajte vodi i sol kako bi trganci bili ukusniji nakon kuhanja (znači kao kada ćete kuhati bilo koju tjesteninu). Neka voda polako ključa.
  3. Sada tijesto razvaljajte na debljinu od cca 3-4 mm i izrežite ga na trake široke oko 1cm. Uzimajte traku po traku u ruku i odmah iznad lonca kipuće vode trgajte komadić po komadić i ubacujte u vodu. Kada su svi trganci natrgani, lagano promiješajte i pustite da kuha 10-15 minuta. Koliko dugo ćete ih kuhati ovisi o tome koliko ste debelo razvaljali tijesto i koliko su veliki komadi. Jer, ako je tijesto deblje, onda će mu duže trebati da se skuha. Svakako je najbolje probati komadić i procijeniti da li je dosta kuhano. U svakom slučaju, trganci su tjestenina koja se onako malo osjeti ‘pod zub’ i to je ok.
  4. Dok se trganci kuhaju, u većoj tavi treba otopiti slanine (ako nemate slanine, stavite žlicu svinjske masti), dodati slaninu narezanu na male komadiće pa dobro popržiti. Što je slanina hrskavija, to bolje. 
  5. Kuhane trgance vaditi iz vode šupljom žlicom i odmah iz stavljati u tavu na poprženu slaninu. Dobro sve izmiješati pa dodati kiselo vrhnje i opet izmiješati kako bi se svi trganci obložili vrhnjem. I to je u pravilu to. Vaš obrok je spreman. Možete od gore posipati malo sjeckanog vlasca, a i ne morate. 

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Trganci s vrhnjem bez jaja appeared first on Reci Peci.

Milanske šnicle – najukusniji odresci junećeg buta!

$
0
0

Milanske šnicle su predivan recept koji sam prije puno godina dobila od jedne svoje čitateljice. Recept je to koji sam puno puta radila do sada, i doista bih htjela podijeliti sa vama tu ljepotu od ručka 🙂 Naime, milanske šnicle su meso toliko mekano i toliko jednostavno za pripremu da je to nešto preeedivno. Jednom kada se probaju, rade se doista puno puta. Tu nema dileme. Jedina dilema kod ovog obroka je to zašto se baš tako zovu.

Milanske šnicle, koliko sam ja uspjela istražiti, nemaju apsolutno nikakve veze sa Milanom i doista ne znam zašto ih netko tako nazvao. Saznala sam da neki ljudi meso pripremljeno na ovaj način zovu i Talijanka 🙂 Kako god bilo, odustala sam od istrage zašto se jelo zove Milanske šnicle jer u konačnici to je najmanje bitno u ovoj stvari.

Milanske šnicle se najčešće rade od junetine koja ovakvim načinom termičke obrade postaje podatna i mekana. Sam način pripreme je jako jednostavan, a budući se šnicle lagano krčkaju u pećnici duže vrijeme, imate sasvim dovoljno vremena da uz njih napravite kakav fini prilog. Možda baš domaće njoke! Probajte ih što prije ako već niste, sigurna sam da će vas oduševiti! Ovo je također ručak koji možete pripremiti za veći broj ljudi, a da pritom ne provedete cijeli dan u kuhinji 😉 U tom slučaju samo povećajte količinu namirnica i omjere zaljeva prije pečenja i to je to. Slijedi i recept za Milanske šnicle..

Milanske šnicle

Milanske šnicle – recept

POTREBNO:

  • 800 g junetine od buta
  • 100 ml suncokretovog ulja
  • 3 češnja češnjaka
  • 4 žlice sjeckanog peršinovog lista
  • 250 ml tekuće rajčice
  • 100 ml crnog vina
  • 2 žlice pekmeza od šljiva
  • 600 ml goveđeg temeljca
  • 2 žličice mediteranskih začina 8ružmarin, origano, bosiljak)
  • 1 žličica mješavine biljnog začina, papar, sol
  • 10 žlica oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Meso narezati na šnicle, pa ih istući batom za meso. Posoliti ili natrljati mješavinom biljnog začina.
  2. Za pečenje pripremiti dublju posudu sa poklopcem. Vatrostalna ili glinena posuda su idealne, ali može poslužiti bilo koja druga. Ako nemate poklopac, trebat će vam alu folija za prekrivanje.
  3. Češnjak sitno nasjeckati, kao i peršinov list. Posudu za pečenje nauljiti.
  4. Svaku šniclu uvaljati u brašno sa svake strane pa slagati na pladanj. Kada ste sve uvaljali, slagati šnicle redom po dnu posude za pečenje, jednu na drugu. Između svakog reda posipati češnjak i peršin.
  5. Zaliti šnicle mješavinom rajčice, vina i pekmeza od šljiva. Dodati začine, i na kraju sve zaliti temeljcem. Tekućine bi trebalo biti toliko da prekrije sve meso, do otprilike jedan prst iznad zadnjeg reda mesa.
  6. Bez ikakvog miješanja, šnicle poklopiti i staviti u pećnicu zagrijanu na 160*C. Peći 3 sata. Nakon 3 sata izvaditi iz pećnice, lagano vilicom protresti šnicle, pa vratiti u pećnicu na još pola sata.
  7. Šnicle su sada gotove. Trebale bi biti mekane tako da vam skoro niti nož neće trebati da ih prerežete. Poslužiti uz prilog po želji. Meni najbolje pašu domaći njoki!

Dobar tek!

The post Milanske šnicle – najukusniji odresci junećeg buta! appeared first on Reci Peci.

Piletina na baskijski način

$
0
0

Ponekad doista nije lako odlučiti što skuhati za ručak. Svaki puta kada sam i sama u takvoj situaciji, situaciju mi olakša Tefal Cook4Me višenamjensko kuhalo koje u sebi već ima prilično lijepu bazu zanimljviih recepata. Jedan od takvih recepata je i Piletina na baskijski način. Ovo je kuhalo fenomenalno jer osim recepta, u samo par klikova dolazite i do popisa potrebnih namirnica koje se uvećavaju ili smanjuju u ovisnosti od toga za koliko osoba želite kuhati. I tu naravno nije kraj, jer nakon odabira recepta i pripreme namirnica, kuhalo vas vodi kroz cijeli recept. Korak po korak! Dakle, nema šanse da pogriješite.

Druga stvar koja me oduševljava kod ovog uređaja je to što su jela jako brzo gotova. Jer, nakon onog početnog prženja mesa i povrća, jelo se završava kuhanjem pod pritiskom. Jednostavno, brzo, efikasno, bez prljanja radne površine i štednjaka i ono što je najbitnije – jako je fino! Isprobala sam već dosta Cook4Me recepata, i sve što sam probala je stvarno ukusno. Pa tako i ova Piletina na baskijski način 

Piletina na baskijski način

Piletina na baskijski način – recept

POTREBNO (za 4 osobe):

  • 4 pileća batka
  • 4 pileća zabatka
  • 400 g crvene, zelene i žute paprike
  • 300 ml pasirane rajčice
  • 150 ml bijelog vina
  • 100 ml vode
  • 1 manji luk
  • 2 češnja češnjaka
  • 3 žlice brašna
  • sol, papar, origano, majčina dušica
  • 2 žlice maslinovog ulja

PRIPREMA:

  1. Pileće batke i zabatke posoliti i popapriti. Zabatke možete i otkoštiti ako želite. Uvaljati sve meso sa svih strana u brašno.
  2. Papriku i luk narezati na režnjiće. Češnjak usitniti.
  3. Uključiti Cook4Me. Uliti u posudu maslinovo ulje i pratiti dalje recept.
  4. Na zagrijano ulje stavljati meso da se prži sa svih strana. S obzirom da mesa ima dosta, ovo će trebati napraviti na dva puta. Popženo meso izvaditi na stranu.
  5. Na isto ulje dodati luk i popržiti ga. Doliti zatim vino, pustiti da kratko prokuha, pa ubaciti narezane paprike. Nakon par minuta uliti i rajčicu i vodu, dodati začine po želji pa vratiti pieltinu u posudu za kuhanje.
  6. Nastaviti recept kuhanjem pod pritiskom. Nakon određenog vremena Cook4Me će vas obavijestiti da je jelo spremno za posluživanje!
  7. Dobar tek!
  8. Ovo jelo možete poslužiti uz kuhanu ili pirjanu rižu i kakvu finu sezonsku salaticu.

The post Piletina na baskijski način appeared first on Reci Peci.

Marinirana pileća prsa iz Tefal EasyFry friteze

$
0
0

Pileće bijelo meso je prilično ‘dosadan’ komad mesa i često se dogodi da tijekom pripreme meso ostane suho. To se može izbjeći uz dobar recept i dobar način pripreme. I zato vam donodim recept za marinirana pileća prsa iz Tefal EasyFry friteze na vrući zrak! Ovim načinom pripreme ne samo da ćete dobiti prefini obrok, nego ćete ga pripremiti jednostavno i brzo na puno zdraviji način. Sve to naravno zahvaljujući pripremi u fritezi na vrući zrak.

Trik za super sočnost ovog recepta je u mariniranju mesa u kombinaciji jogurta i piva. Što se meso duže marinira, to će biti mekše i podatnije. Sama sočnost mesa ne bi bila zanimljiva, da ne ide u kombinaciji sa super hrskavosti. Hrskavost će ovdje osigurati uvaljavanje u krušne mrvice. I na kraju način prženja! U Tefal EasyFry fritezi na vrući zrak moguće je pržiti uz minimalno ulja. Svi znamo da će pohano meso biti to hrskavije što ga pržimo u većoj količini vrućeg ulja. I pri tome naravno, pohana hrana upije jako puno masnoće što se u konačnici može loše odraziti na naše zdravlje.

U Tefal fritezi na vrući zrak osigurati će se ista hrskavost kao da ste hranu pržili u dubokoj masnoći. Sve to naravno zahvaljujući kruženju vrućeg zraka oko namirnice. Ovaj model friteze dolazi sa gril rešetkom koja se umeće u posudu za prženje pa se hrana ne lijepi niti malo, eventualni višak masnoće se ocijedi i namirnica se ravnomjerno isprži sa svih strana. Kao što rekoh na početku, za dobar i ukusan obrok kao što su marinirana pileća prsa potreban je samo dobar recept, nešto malo vremena i dobar uređaj u kojemu će se hrana pripremiti 😉

Marinirana pileća prsa iz Tefal EasyFry friteze

Marinirana pileća prsa – recept

POTREBNO:

  • 1 pileća prsa
  • 200 ml tekućeg jogurta
  • 100 ml svijetlog piva
  • sol, papar
  • miješavina biljnog začina po želji
  • 2 šalice krušnih mrvica

PRIPREMA:

  1. Pileće bijelo meso narezati na tanje odreske.
  2. Za marinadu pomiješati jogurt, pivo i začine.
  3. Meso uroniti u marinadu tako da bude potpuno prekriveno njome. Ostaviti ga da se marinira bar 2 sata, a poželjno je i duže.
  4. Neposredno prije pohanja, uzimati komad po komad mesa direktno iz marinade pa ga odmah uvaljati u krušne mrvice sa svih strana. Mrvice je dobro rukama utapkati što više u meso.
  5. Fritezu lagano nauljiti prije prženja.
  6. Ovako panirane odreske stavljati u fritezu, svaki odrezak poprskati sa malo suncokretovog ulja pa pržiti na funkciji vrućeg zraka 20 minuta na 190*C. Nakon pola vremena možete odreske okrenuti i nastaviti pržiti do kraja.
  7. Ovako pripremljena marinirana pileća prsa može poslužiti uz prilog po želji.

Dobar tek!

The post Marinirana pileća prsa iz Tefal EasyFry friteze appeared first on Reci Peci.

Viewing all 129 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>